کدخبر: ۲۸۲۷۸۸ لینک کوتاه

بهار سهام خودرویی‌ها نزدیک است

اقتصادنیوز: همزمان با آغاز سال ۹۸ و حمایت دولت از خودروسان و قطعه سازان، نمودار تولید در صنعت خودرو دوباره مسیر رو به بالا را انتخاب کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان، همزمان با آغاز سال ۹۸ و حمایت دولت از خودروسان و قطعه سازان، نمودار تولید در صنعت خودرو دوباره مسیر رو به بالا را انتخاب کرده است. افزایش تولید که از اسفندماه سال گذشته آغاز شده بود، در سال ۹۸ با سرعت بیشتری ادامه دارد. به شکلی که در دو روز گذشته گروه خودروسازی سایپا توانست از مرز تولید ۲ هزارو ۳۰۰ دستگاه عبور کرد. این در شرایطی است که این شرکت اعلام کرده به تولید ۲ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو در روز را در برنامه دارد.
 
خبر‌های خوش از قلب سایپا
 
افزایش تولید در ۳ ماه گذشته در صنعت خودرو و به خصوص گروه سایپا نوید روز‌های بهتر را می‌دهد. حتی قلب سایپا یا همان پارس خودرو هم توانسته با افزایش تولید نسبت به سال گذشته موجب تصمیمات خاصی در این گروه خودروسازی شود. تصمیماتی که شنیده‌ها حاکی از آن است در بخش افزایش سرمایه گرفته خواهد شد و به این ترتیب هیچ بعید نیست که در روز‌های پیش رو سهام این گروه خودروسازی پله‌های رو به بالای نمودار تالار شیشه‌ای را طی کند. همچنین دیگر اخبار رسیده از این گروه خودروسازی نگاه ویژه مدیران ارشد به ارزیابی دارایی‌های این گروه صنعتی را نشان می‌دهد. بررسی شاخص‌های بورس نیز نشان می‌دهد روز‌های پر نوسان خودروسازان تمام شده است، زیرا بسیاری از شرکت‌های فعال در این حوزه و حتی ایران خودرو در روز‌های اخیر با رشد ارزش سهام رو به رو شدند.
 
آنالیز آخرین صورت‌های مالی تلفیقی "خساپا" که مربوط به پایان تابستان ۹۷ است، نشان می‌دهد که درآمد‌های عملیاتی شرکت که با ۳۹ هزار و ۲۶ میلیارد و ۶۷۵ میلیون ریال فعالیت می‌کند، در این دوره ۸ درصد مسیر رشد را پیموده است تا به این ترتیب موجودی نقد شرکت با ۱۱۶ درصد رشد رو به رو شود؛ بنابراین گزارش نماد معاملاتی این شرکت در حال حاضر در بورس قابل معامله است و ارزش بازار آن ۵۰ هزار و ۹۲۸ میلیارد ریال برآورد شده و نگاهی بر روند معامله سهام این شرکت در بازه قیمتی بین ۱۲۸۰ تا ۱۳۴۰ ریال نشان می‌دهد که عمده خرید و فروش انجام گرفته این سهم توسط حقیقی‌های بازار است و این موضوع حکایت از توجه سهامداران جز به سهام این شرکت دارد.
 
به نظر می‌رسد با بهبود شرایط قطعه سازان کشور و تغذیه بهتر خطوط تولید خودروسازان توسط آنها، روند خودروسازان رو به جلو ادامه داشته باشد و با افزایش تولید و سرمایه شاهد رشد نماد‌های خودرویی در تالار شیشه‌ای باشیم.
این مطلب برایم مفید است