کدخبر: ۲۸۳۰۲۳ لینک کوتاه

شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی در سال گذشته ۴۷ درصد رشد داشت

اقتصادنیوز: شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در سال ١٣٩٧ با رشد ٤٧.٨ درصدی نسبت به سال ١٣٩٦، به عدد ٣١٣.٤ رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان، براساس اعلام مرکز آمار، شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در سال ١٣٩٧ با رشد ٤٧,٨ درصدی نسبت به سال ١٣٩٦، به عدد ٣١٣,٤ رسیده است.

این در حالی است که شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در سال ١٣٩٦ عدد ٢١٢.١ بوده و نسبت به سال ١٣٩٥، ١٢.٣ درصد افزایش داشته است.

لازم به ذکر است که این شاخص در تمامی فصل‌های سال ۹۷ با افزایش رو به رو بوده و بیشترین تغییرات فصلی مربوط به این شاخص، در فصل تابستان با تورم فصلی٢٥.٧ درصد رخ داده است.

گفتنی است شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در گروه "آهن‌آلات، میلگرد و پروفیل درب و پنجره" با ٨١,٠ درصد، گروه "چوب" با٩٩,٠ درصد، گروه "خدمات" با ٢٠,٧ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ترتیب بیش‌ترین تاثیر را در افزایش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران نسبت به سال ۹۶ داشته است.

همچنین بیشترین افزایش شاخص در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ به ترتیب مربوط به گروه‌های "ایزوگام، قیر و گونی و آسفالت " با ۱۲۴.۸ درصد، گروه "چوب" با ۹۹.۰ درصد، گروه "آهن، میلگرد، پروفیل درب و پنجره" با ۸۱.۰ درصد، گروه "تاسیسات برقی" با ۷۹.۸ درصد، گروه " نقاشی ساختمان" با ۷۶.۲ درصد، گروه " تاسیسات مکانیکی و انواع عایق حرارتی" با ۷۵.۸ درصد، گروه " شیشه" با ۶۴.۲ درصد، گروه " یراق آلات درب و پنجره" با ۶۲.۶ درصد، گروه "شیرآلات بهداشتی" با ۵۶.۳ درصد، گروه " گچ و گچ کاری" ۴۴.۷ درصد، گروه "موزاییک، کاشی، سرامیک" با ۳۸.۰ درصد، گروه " انواع بلوک سفالی آجر" با ۲۸.۰ درصد، گروه "سنگ" با ۲۷.۸ درصد، گروه " سیمان، بتن، شن، ماسه" با ۲۴.۵ درصد و گروه "خدمات" با ۲۰.۷ درصد بوده است.

این مطلب برایم مفید است