کدخبر: ۲۸۵۷۷۳ لینک کوتاه

لرد نورمن لامونت: محکم و با اراده به فعالیت های خود در ایران ادامه می‌دهیم

اقتصادنیوز: لرد نورمن لامونت، خبر بسته شدن اتاق بازرگانی انگلیس و ایران را رسماً تکذیب و تصریح کرد که این نهاد به فعالیت‌های خود برای گسترش همکاریهای تجاری میان دو کشور، با اراده و محکم ادامه می‌دهد.

به گزارش اقتصادنیوز لامونت شنبه شب در گفت‌وگو با ایرنا در لندن این مطلب را بیان کرد و افزود که تمام خدمات و فعالیتهای اتاق، به‌صورت عادی ادامه دارد.

او بسته شدن دفتر کار اتاق بازرگانی در لندن را تائید کرد اما دراین‌باره توضیح داد: صرفاً داریم هزینه‌ها را کاهش می‌دهیم و جلسات را در دفاتر کاری اعضاء برگزار می‌کنیم، اما این مساله به معنای بسته شدن فعالیتهای اتاق نیست و محکم به کارهای خود ادامه می‌دهیم.

 لامونت: تمام خدمات و فعالیت های اتاق بازرگانی انگلیس و ایران، به صورت عادی ادامه دارد. 

شبکه معاند فارسی زبان انگلیس عصر شنبه با انتشار خبری مغشوش و هدف‌دار از «تعطیلی اتاق بازرگانی ایران و بریتانیا در لندن» خبر داد و مدعی شد که این نهاد با صدور بیانیه‌ای، دلیل اقدام خود را «ریزش اعضا و بالا رفتن هزینه‌ها در پی تحریمهای آمریکا عنوان کرد.»

لامونت خبر این شبکه را نادرست خواند و خاطرنشان کرد: ما بیانیه‌ای صادر نکردیم. برای اعضاء ایمیلی را ارسال کردیم و این موضوع را توضیح دادیم. شبکه معاند فارسی زبان انگلیس، مساله را اشتباه برداشت کرده است.

پیشتر هم «حمید بعیدی نژاد» سفیر ایران در انگلیس هم یادداشتی را دراین‌باره در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرد و نوشته بود: اتاق بازرگانی انگلیس و ایران یک مجموعه اداری برای ارائه خدمات مشاوره و راهنمایی به اعضای خود یعنی شرکت‌های انگلیسی است که مایل به کار تجاری و بازرگانی با ایران می‌باشند. این اتاق در ارتباط مستقیم با اتاق همتای خود در ایران ارتباط تجاری بازرگانان انگلیسی با ایران را تسهیل می‌کند.

وی افزود: این اتاق سال‌های طولانی دفتری در لندن اجاره کرده بود که دو یا سه کارمند ثابت در آن مستقر بودند و در آن جلساتی هم با اعضا برگزار می‌شد. سال پیش با توجه به پایان قرارداد، اتاق ناچار به اجاره دفتر جدید شد اما افزایش بسیار زیاد مبلغ اجاره، بودجه سنگینی را بر اتاق تحمیل می‌کرد.

سفیر کشورمان با اشاره به این مطلب که مسئولان اتاق بازرگانی، ماه‌ها به فکر منطقی کردن هزینه‌های خود بوده‌اند، افزود: درنهایت با بررسی راههای مختلف، تصمیم گرفتند تا طرح جدیدی را شامل تبدیل ساختمان فیزیکی دفتر به تشکیلاتی«مجازی/دیجیتال»از طریق استخدام متخصصان تکنولوژی ارتباطات و نیز اجاره سالن‌های همایش در زمان برگزاری، بجای سالن ثابت، به اجرا بگذارند.

بعیدی نژاد تصریح کرد: تغییرات اخیر نه به معنای تعطیلی اتاق و نه به معنای کاهش فعالیتهای اتاق می‌باشد بلکه تغییرات فقط باهدف بهره‌گیری از تکنولوژی مدرن برای مدیریت هزینه‌هاست.

وی افزود: اعضای هیات مدیره اتاق به ریاست لرد لامونت همه در سمت‌های خود باقی هستند و اتاق به وظایف معمول خود بدون هیچ تغییری ادامه می‌دهد.

با مشخص شدن ابعاد کامل این موضوع، اینک این سؤال مطرح می‌شود که شبکه معاند فارسی زبان انگلیس با انتشار خبری مخدوش و تحریف‌شده چه هدفی را دنبال می‌کرد، اگرچه این شبکه خبری ید طولایی در انتشار اخبار هدف‌دار و جانب‌دارانه علیه ایران دارد اما زمانی که اصلی‌ترین عناصر خبر به همین سادگی تحریف‌شده و مطلب در کنار اخبار و تحلیل های یکسویه درباره افزایش تنش‌ها در خلیج‌فارس قرار می گیرد، مفهوم دیگری پیدا می کند که جنگ رسانه‌ای علیه کشور توسط نیروهای مخالف یک واقعیت جدی است.

 

این مطلب برایم مفید است