کدخبر: ۲۹۰۴۵۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تولیدکنندگان مرغ در هر کیلو ۲هزار تومان ضرر می دهند

اقتصاد نیوز: عضو هیات مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی ایران گفت: قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده گوشتی در مرغداری ها بین ۷۲۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان معامله می شود که با توجه به افزایش هزینه های تولید، تولیدکنندگان روی هر کیلو مرغ حداقل دو هزار تومان ضرر و زیان می دهند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا؛ برومند چهارآیین روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه تولیدکنندگان مرغ گوشتی از اواسط فروردین امسال متضرر هستند افزود: طبق بررسی‌های کارشناسی قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ زنده گوشتی باید ۹,۵۰۰ تومان باشد تا تولیدکننده دچار ضرر و زیان نشود.

به گفته وی، اکنون هر کیلوگرم گوشت مرغ با قیمتی حدود ۱۱ هزار تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسد.

وی علت ضرر مرغداران را افزایش خطی تولید مرغ گوشتی، عدم دسترسی تولیدکنندگان به اطلاعات و آمار صحیح تولید، افزایش هزینه‌های تولید و کاهش نقدینگی تولیدکنندگان برشمرد و اظهار داشت: به طور حتم ادامه این روند نه تنها به نفع تولیدکنندگان نیست بلکه مصرف کنندگان متضرر اصلی این موضوع هستند زیرا با کاهش تولید باید این محصول را با نرخ‌های گران‌تری خریداری کنند.

رشد ۳ برابری قیمت واکسن طیور طی چهارماه اخیر

عضو هیأت مدیره کانون سرسری مرغداران گوشتی ایران تصریح کرد: در چهار ماهه گذشته قیمت انواع واکسن‌های متداول مصرفی صنعت طیور سه برابر افزایش یافته که به دلیل الزامی بودن مصرف می‌تواند تولیدکنندگان را در تأمین این محصول با مشکل مواجه سازد.

وی گفت: همچنین طی این مدت قیمت اسیدآمینه‌های ضروری مصرفی طیور نیز از جمله لیزین و متیونین در هر کیلوگرم از بین ۷ تا ۱۰ هزارتومان به ۷۰ تا ۸۰ هز ارتومان رسیده است که افزایش قیمت تولید را باعث شده است.

طبق آمارها در سال ۹۷ نزدیک به دو میلیون و ۳۳۳ تن گوشت مرغ در کشور تولید شد به طوری که سرانه مصرف به بیش از ۲۷ کیلوگرم رسیده است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند