کدخبر: ۲۹۱۷۵۳ لینک کوتاه

تحولات بازار مسکن پایتخت به روایت بانک مرکزی؛ ناامیدی مردم از خرید خانه

اقتصادنیوز:به تازگی بانک مرکزی گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در خرداد ماه ۱۳۹۸ را منتشر کرده است.

 به گزارش اقتصادنیوز این گزارش نشان می‌دهد که متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در خرداد ماه سال جاری ۱۳.۳ میلیون تومان بوده است که این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل و ماه قبل به ترتیب ۱۰۴.۳ درصد و ۴.۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
 

با این افزایش قیمت مسکن، قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است و همین مسئله باعث شده است تا تنها ۵۹۸۶ واحد مسکونی در خرداد ماه سال جاری مورد معامله قرار گیرد که این رقم در مقایسه با ۱۴۸۸۶ واحد مسکونی معامله شده در خرداد ماه سال گذشته حدود ۵۹.۸ درصد کاهش داشته است.
 
بیشترین خانه‌های معامله شده در خرداد ماه سال جاری خانه‌هایی با عمر تا ۵ سال بوده اند. از ۵۹۸۶ واحد مسکونی معامله شده، ۲۳۷۸ واحد مسکونی با سن تا ۵ سال معامله شده اند. بعد از این واحد‌های مسکونی، واحد‌های مسکونی با عمر ۶ تا ده سال با تعداد معامله ۱۱۰۳ واحد و ۱۶ تا ۲۰ سال با تعداد معامله ۱۰۲۱ واحد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند.
 
در خرداد ماه سال جاری، چه خانه هایی بیشتر معامله شدند؟
از طرفی توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در خرداد ماه سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحد‌های مسکونی با زیربنای ۵۰ تا ۶۰ متر مربع تعلق دارد و پس از آن واحد‌های دارای زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع بیشتر معامله شده اند. در خرداد ماه سال گذشته بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحد‌های مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع با سهم ۱۵ درصد از کل معاملات انجام شده تعلق داشت.

نکته حائز اهمیت این است که در خرداد ماه سال جاری خانه‌های زیر ۴۰ مترمربع نیز سهمی در حدود ۳.۶ درصد از کل مسکن‌های معامله شده در خرداد ماه سال جاری را به خود اختصاص داده اند. این سهم در خرداد ماه سال گذشته ۲.۹ درصد بوده است. مقایسه سهم معاملات خانه‌های زیر ۴۰ مترمربع در خرداد ماه سال جاری و مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که افزایش قیمت سرسام آور مسکن در یک سال گذشته در پایتخت باعث شده است تا مردم قدرت خرید خانه‌های با متراژ بالا را از دست بدهند و برای فرار از اجاره نشینی، به خرید خانه‌های نقلی‌تر و حتی زیر ۴۰ مترمربع روی بیاورند.
 
در خرداد ماه سال جاری، چه خانه هایی بیشتر معامله شدند؟

همچنین طبق آمار و اطلاعات ارائه شده در خرداد ماه سال جاری، بیشتر خانه‌هایی مورد معامله قرار گرفته اند که قیمت یک مترمربع از آن‌ها بین ۷.۵ تا ۹ میلیون تومان بوده است.
 
همان گونه که از نمودار زیر ملاحظه می‌گردد سهم این خانه‌ها از کل معاملات، ۱۰.۵ درصد بوده است. در رتبه دوم بیشترین سهم از معاملات، خانه‌هایی با قیمت هر مترمربع ۶ تا ۷.۵ میلیون تومان قرار دارند. نکته جالب‌تر اینکه خانه‌هایی با قیمت هر مترمربع بیش از ۲۵ میلیون تومان توانسته اند در خرداد ماه با اختصاص سهم ۹.۲ درصدی از کل معاملات در رتبه سوم بدین لحاظ قرار بگیرند.
 
در خرداد ماه سال جاری، چه خانه هایی بیشتر معامله شدند؟

آمار و اطلاعات این گزارش نشان می‌دهند که بیشتر خانه‌های خریداری شده در خرداد ماه سال جاری قیمتی بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان داشته اند. این خانه‌ها سهم ۱۵.۳ درصدی از کل خانه‌های معامله شده در این ماه را به خود اختصاص داده اند. در رتبه دوم بدین لحاظ خانه‌هایی با قیمت ۴۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان قرار داشته اند که سهم این خانه‌های از کل معاملات انجام شده ۱۱.۵ درصد بوده است.
 
در خرداد ماه سال جاری، چه خانه هایی بیشتر معامله شدند؟
 
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند