کدخبر: ۲۹۴۹۰۶ لینک کوتاه

آخرین وضعیت بازار اجاره مسکن

اقتصاد نیوز: در حالی که مستاجران از سوء استفاده برخی مالکان از وضعیت گرانی مسکن برای اجاره خانه‌های بازسازی نشده گلایه دارند، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران می گوید: به قانونی نیازمندیم که بر اساس آن هیچ موجری اجازه رهن و اجاره خانه بازسازی نشده خود را نداشته باشد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از امین، یکی از مستاجران ساکن در منطقه شهرآرا در تهران می گوید: خانواده ای ۵ نفره هستیم به همین خاطر بیشتر به دنبال خانه هایی با سال ساخت بیشتر اما بزرگتر هستیم که امکان سکونت ۵ نفر در آنها وجود دارد.

وی اضافه می کند: تا سال گذشته شرایط این گونه بود که موجران این خانه‌ها را حداقل رنگ می کردند یا سرویس بهداشتی آن را نوسازی کرده بودند و بعد در معرض رهن و اجاره قرار می دادند. اما هفته گذشته حداقل با دو مورد خانه قدیمی ۲۶ سال و ۱۸ سال ساخت مواجه شدیم که کف آن موکت کهنه، دیوار آن گچ و کابینت‌های آن کهنه و فلزی بود.

به گفته او در یکی از فایل های پیشنهادی رنگ روغن داخل کمدهای دیواری به صورت ورقه‌ای از روی دیوارها آویزان بود اما صاحبخانه با این تعبیر که می‌توانید کل پوسته های آویزان را بتراشید اصرار بر اجاره خانه خود بدون تعمیر داشت.

امین می‌گوید: موجران این حق را به خود می‌دهند که با هر نوع پیشنهادی بازار اجاره را از حداقل استانداردها دور کنند و در این میان ما مستاجران هیچ قانون و بندی و تبصره ای برای حمایت از خود نداریم.

مستاجران در کشورهای اروپایی هرگز خانه ای که به تعبیر عامیانه دستی روی آن کشیده نشده است را رهن نمی کنند چرا که اجاره خانه بازسازی نشده تخلف محسوب می شود و هیچ موجری این حق را ندارد که بدون بازسازی، آپارتمان خود را اجاره دهد.

این در حالی است که افزیش فایل های بازسازی نشده در تابستان امسال که به گفته بسیاری از واسطه های ملکی معنایی جز سوء استفاده صاحبان ملک از کمبود عرضه نسبت به تقاضا ندارد؛ مستاجران را وارد دردسرهای تازه ای کرده است.

پیش تر نیز یکی از مستاجران ساکن محله ۵ تهران به خبرنگار ایرنا گفته بود: خانه‌های بازسازی نشده به قیمت خانه‌های نوساز اجاره داده می‌شود و واسطه‌های ملکی بدون در نظر گرفتن سال ساخت و تجهیزات مربوط به خانه، قیمت‌های پیشنهادی سرسام‌آور موجران را به مستأجران منتقل می‌کنند.

این در حالی است که وزیر راه و شهرسازی ماه گذشته اعلام کرد که مالک و مستأجر هر خانه‌ای نسبت به یکدیگر تکالیفی دارند و هر خانه‌ای بر اساس دارایی‌های خود از معیارهایی برای ارزش‌گذاری برخوردار است؛ این درست نیست که مالک فقط بهای اجاره خانه را هر سال افزایش دهد بدون آنکه به ارزش خانه یا تجهیزات و زیباسازی آن چیزی بیفزاید.

در همین راستا مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: تا زمانی که قانون مالک و مستاجر در ایران به ضرر مستاجر است شاهد افزایش کیفی فایل های رهن و اجاره نخواهیم بود.

وی افزود: در شرایطی که تعادل در بازار عرضه و تقاضا وجود ندارد موجران هم از این وضعیت آشفته سوء استفاده می کنند و خانه های بازسازی نشده خود را بدون کوچکترین تغییری وارد بازار اجاره می کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران ادامه داد: عمر این خانه‌ها بیشتر از ۱۰ سال است و تنها مخارج موجر و مستاجر را بالا می‌برد.

قلی خسروی اضافه کرد: به مصوبه مجلس شورای اسلامی برای تغییر این شرایط نیازمندیم. قوانین باید این گونه باشد که موجران فقط در صورت تعمیر و افزایش و بهبود تجهیزات خانه بتوانند قیمت اجاره را نسبت به مستاجر قبلی افزایش دهند.

وی ادامه داد: قیمت متوسط مسکن شهر تهران در خرداد به رقم بی‌سابقه ۱۳.۳ میلیون تومان در هر مترمربع رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۰۴ درصد و نسبت به ماه قبل پنج درصد افزایش داشت و این وضعیت شرایط را برای مستاجران سخت تر می‌کند.

به گفته قلی خسروی خریداران جامانده به صف مستاجران می پیوندند و بازار اجاره را برای صاحبخانه ها داغ تر و داغ تر می کنند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند