کدخبر: ۲۹۶۷۵۶ لینک کوتاه

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ عقب‌نشینی دلار به کانال ۱۱هزار تومانی

اقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه ۹ مردادماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران در معاملات ابتدایی با ریزش قیمت مواجه شد و تا ظهر نیز این کاهش قیمت ادامه یافت اما بعدازظهر روند نزولی متوقف شد. دلار در بازار آزاد مرز ۱۲ هزار تومانی را شکست و وارد محدوده ۱۱۹۰۰ تومانی شد. صرافی ملی نرخ رسمی خریدوفروش دلار و یورو را ۱۰۰ تومان کاهش داد و قیمت رسمی فروش دلار ۱۱۹۵۰ تومان، و قیمت رسمی فروش یورو ۱۳۶۰۰ تومان اعلام شد. سکه طرح جدید نیز به زیر مرز ۴.۱ میلیون تومانی رفت و مثقال طلای آبشده تا میانه کانال ۱.۷ میلیون تومانی عقب‌نشینی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ امروز 9  مرداد ماه 1398 و در پنجمین روز هفته دلار در ادامه مسیر نزولی از مرز حمایتی و روانی 12 هزار تومانی پایین تر رفت.  این ارز مهم با افت حدود 130 تومانی، خود را به نرخ 11 هزار و 920 تومان رساند. در خصوص دلیل افت روز گذشته دلار، 4 متغیر «لنگرگاه درهم»، «مداخله سیاست‌گذار»، «جریان تقاضا» و «روند کوتاه‌مدت» بررسی شد؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر چه شواهدی مبنی بر اثر دو متغیر اول روی روندکاهشی نرخ ارز وجود ندارد، اما اثر دو متغیر دوم محتمل است.

بررسی پیوسته برابری «درهم» و «دلار» نشان می‌دهد که هر چه به ساعات پایانی روز نزدیک شدیم، سرعت رشد درهم افزایش یافت، این در حالی بود که دلار قبل از آن کاهش یافته بود. با توجه به اینکه نرخ دلار صرافی‌ها حدود 50 تومان بالاتر از نرخ دلار بازار آزاد بود، می‌توان ادعا کرد سیاست‌گذار هم اصرار به کاهش دلار در روز گذشته نداشته است. برخی شواهد نشان می‌دهد خروج نهنگ‌ها ارزی یا معامله‌گران بزرگ از بازار یکی از دلایل افت قیمت دلار در روزهای اخیر بوده است. دومین متغیر، ماهیت روندهای نزولی است؛ در پایان دنباله‌های نزولی همواره شتاب کاهش نرخ بیشتر است. در واقع، در پایان دنباله، معامله‌گران همواره به دنبال یک فرصت جذاب برای خرید هستند. که این فرصت را با عدم ورود موقتی به بازار و کاهش نرخ‌ها ایجاد می‌کنند. 

بیمیلی سیاستگذار به کاهش دلار

روز چهارشنبه دلار در بازار آزاد اولین معاملات خود را روی عدد 12 هزار تومان انجام داد؛ این در حالی است که متوسط قیمت دلار در روز سه‌شنبه 12 هزار و پنجاه و قیمت آخرین معاملات این روز حدود 11 هزار و 20 تومان بود؛ بنابراین می‌توان گفت در روز چهارشنبه بازار دلار اولین معاملات خود را حدود 20 تومان پایین‌تر از قیمت بسته شدن آن در روز قبل از آن معامله کرد. البته دلار نه‌تنها معاملات ابتدای روز را با کاهش نقطه‌ای نسبت به روزگذشته آن شروع کرد، بلکه در ساعات بعدی روز هم وارد یک مسیر سرازیری شد؛ مسیر سرازیری که باعث ثبت معاملات دلار تا حدود 11 هزار و 860 تومان نیز شد؛ به همین دلیل می-توان گفت دلار بازار آزاد در پنجمین روز هفته در یک محدودع 140 تومانی(بین 11860 و 12 هزار تومان) نوسان داشت و نرخ میانگین آن حدود 11 هزار و 920 تومان بود.

مهمترین نکته‌ی بازار ارز در روز چهارشنبه، مقایسه نرخ‌ها در دو بازار «صرافی‌ها» و «آزاد» بود؛ در اغلب اوقات سیاست‌گذار از صرافی‌های مرتبط استفاده می‌کند تا یک فشار کاهشی به بازار وارد کند؛ یعنی نرخ ارز در صرافی‌ها با اختلاف ناچیز پایین‌تر از نرخ‌ها در بازار آزاد است. البته این شکاف به حدی نیست که انگیزه سوداگری برای معامله‌گران کوتاه‌مدت ایجاد کند، نکته مهم این است که در روز گذشته نرخ دلار در صرافی‌ها نه‌تنها پایین‌تر از نرخ‌ها در بازار آزاد نبود، بلکه همواره بیشتر از آن بوده است. در روز گذشته، نرخ دلار در صرافی‌ها روی قیمت 12 هزار تومان تنظیم شد؛ یعنی همان قیمتی که دلار اولین معاملات روز خود را انجام داده بود؛ این نرخ تا ساعت 14:30 روز گذشته روی تابلوی صرافی‌های مرتبط با بانک مرکزی بود، اما همچنان دلار در بازار آزاد کاهش می‌یافت.

 اگر چه برخی از عوامل بازار انتظار داشتند همزمان با کاهش دلار در بازار آزاد، سیاست‌گذار نیز اقدام به کاهش نرخ‌ها در صرافی‌ها کند، اما این اتفاق تا ساعت  14:30 نیفتاد؛ در این ساعت نرخ فروش صرافی‌ها با 50 تومان کاهش به 11 هزار و 950 تومان رسید؛ این کاهش در حالی انجام شد که نرخ در بازار آزاد حدود 11 هزار و 900 تومان بود؛ بدین طریق نرخ دلار صرافی‌ها به طور متوسط حدود 50 تومان بیشتر از نرخ بازار آزاد بود؛ این بی‌میلی به کاهش دلار صرافی نشان می‌دهد سیاست‌گذار نیز انگیزه کافی برای کاهش نرخ‌ها به زیر کانال 12 هزار تومان را ندارد.

شکاف سکه با اونس

سکه هم تقریبا روندی مشابه با دلار را تجربه کرد. این فلز زرد در حالی روز گذشته را کاهشی تجربه کرد که اونس در بازار جهانی با شیب ملایم در حال رشد بود؛ شاخص جهانی اونس اولین معاملات روز را با نرخ 1427 آغاز کرد و خود را به بالاتر از 1430 دلار نیز رساند. در بازار داخل، اما در اولین معاملات با قیمت 4 میلیون 140 هزار تومان به ثبت رساند و بعد از آن در سایه دلار تا نرخ 4 میلیون و 40 هزار تومان نیز کاهش یافت؛ بنابراین می‌توان گفت دامنه نوسان سکه در روز گذشته حدود حدود 100 هزار تومان بود. سرعت تعدیل قیمت سکه تقریبا با سرعت تغییرات قیمت دلار برابر بود. در صورتی که شاخص اونس جهانی را 1430 دلار در نظر گرفت، قیمت هر سکه در بازار داخل حدود 374 دلار خواهد بود؛ چرا که هر اونس حدود 31 گرم و هر سکه حدود 1/8 گرم وزن دارد. با فرض پذیرش نرخ 11 هزار و 900 برای دلار، قیمت سکه داخلی حدود 4 میلیون و 450 هزار تومان خواهد بود؛ این در حالی است که میانگین قیمت سکه در بازار داخل حدود 4 میلیون و 100 تومان بود؛ بنابراین می-توان گفت حدود 350 تومان بین «نرخ سکه در بازار داخل» و «نرخ سکه‌ای که تابعی از اونس جهانی و دلار داخلی باشد» اختلاف وجود دارد؛ اولی پایین‌تر از دومی است.

نقطه پایان دنباله کاهشی؟

درهم امارات که نقش محوری در شکل‌گیری قیمت‌ها در بازار ارز داخلی دارد نیز روند مشابهی را اگر چه با استقامت بیشتر، تجربه کرد. اولین معاملات درهم در روز گذشته حدود 3 هزار و 300 تومان بود که در ادامه تا حدود 3 هزار و 250 تومان نیز کاهش یافت؛ به این معنا که دامنه نوسان درهم در پنجمین روز از هفته حدود 50 تومان بوده است؛ البته سرعت کاهش درهم امارات تا حدودی کمتر از سرعت کاهش دلار در اولین معاملات روز بود؛ در اولین ساعات معاملات روز گذشته، در حالی که دلار حدود 100 تومان افت قیمت را تجربه کرده بود، درهم تنها حدود 10 تومان کاهش یافته بود؛ البته در ادامه، در ساعات بعدی معاملات، درهم با افت بیشتر توانست نسبت خود را با دلار حفظ‌کند؛ بنابراین نمی‌توان ادعا کرد که درهم امارات نقش اصلی در جریان کاهشی دلار در روز گذشته ایفا کرده باشد؛ که اگر اینطور بود، باید درهم قبل از دلار با افت قیمت مواجه می‌شد. از طرفی روند نرخ صرافی‌ها هم نشان می‌دهد که سیاست‌گذار در روز گذشته اصرار به کاهش دلار نداشت؛ بنابراین نه جریان مداخله سیاست-گذار و نه تغییرات نرخ درهم، پشت کاهش ملایم نرخ‌ها در روز گذشته نبوده و باید دنبال متغیرهای بعدی گشت. بررسی‌ها نشان می‌دهد برای ریشه کاهش نرخ‌ها در روز گذشته دو سناریو می‌توان مطرح کرد؛

اولین سناریو کاهش تقاضا به ویژه کاهش نهنگ-های ارزی یا همان معامله‌گران بازار ارز است؛ خروج موقتی معامله‌گران بزرگ از بازار، می‌تواند منجر به کاهش تقاضا و نهایتا قیمت‌ها شود. دومین سناریو به ماهیت «روندهای نزولی» برمی‌گردد. تجربه ثابت کردهف همواره روندهای نزولی با یک جهش منفی در نقطه پایانی روند مواجه شده‌اند؛ یعنی شتاب کاهش نرخ‌ها در پایان دنباله کاهش، افزایش می‌یابد. این افزایش شتاب به این حقیقت برمی‌گردد که به لحاظ روانی خیلی از بازیگران منتظر یک خرید جذاب در پایان دنباله‌های نزولی هستند. با توجه به اینکه در معاملات عصرانه دلار تا حدودی از کف روزانه خود فاصله گرفت و به نرخ‌های بالای 11 هزار و 900 تومان رسید، سناریوی دوم می‌تواند محتمل باشد. به‌علاوه از ساعت 14 به بعد معاملات فردایی بیشتر از معاملات نقدی بود؛ که این خود می-تواند سیگنالی از نقطه پایان دنباله کاهشی مقطعی باشد. البته علاوه بر عوامل ذکر شده در بالا، اتفاقات سیاسی روز گذشته نیز در جریان کاهشی دلار بی اثر نبود؛ در روز گذشته برخی خبرها حاکی از آن است که دولت ترامپ قصد دارد معافیت‌های هسته‌ای ایران را تمدید کند؛ این اتفاق در حیطه انتظارات می‌تواند یک اثر مثبت داشته باشد و تمایل بازیگران به فروش را افزایش دهد.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

به گزارش اقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه 9 مرداد ماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت روی مدار کم‌شیب نزولی حرکت کرد و عصر امروز دلار در بازار آزاد بین 11910 تا 11940 تومان قیمت خورد.

همچنین صرافی ملی قیمت رسمی دلار و یورو را 100 تومان کاهش داد و بر این اساس نرخ رسمی خریدوفروش دلار در صرافی‌های بانکی بین 11850 و 11950 تومان اعلام شد. همچنین نرخ رسمی خریدوفروش یورو بین 13500 و 13600 تومان شد.

قیمت حواله درهم امارات نیز که دیروز به رقم 3300 تومان رسیده بود امروز به 3265 تومان رسید.

آخرین قیمت طلا و سکه 

عصر امروز سه‌شنبعه در بازار طلا قیمت هر قطعه سکه امامی ( طرح جدید) به 4 میلیون و 85 هزار تومان رسید. همچنین سکه بهار آزادی (طرح قدیم) نهایتاً  4 میلیون تومان قیمت خورد.

از سوی دیگر امروز قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 200 هزار تومان، قیمت ربع‌سکه یک میلیون و 420 هزار تومان و قیمت  سکه‌گرمی 940 هزار تومان شد.

از سوی دیگر ظهر امروز قیمت مثقال طلای آبشده در بازار طلای تهران تا عصر به نرخ یک میلیون و 751 هزار تومان افت کرد. همچنین هر گرم طلای 18 عیار حدود 404 هزار تومان است. 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند