کدخبر: ۲۹۷۶۶۵ لینک کوتاه

کمبود کاغذ برای نشریات وجود ندارد

رشت- مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد با تأکید بر اینکه کمبود کاغذ برای نشریات در کشور نداریم، گفت: تاکنون هزار و ۳۰۰ تن کاغذ توزیع شده و هزار و ۵۰۰ تن دیگر نیز به مرور توزیع می شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرنگار مهر، سید محمدرضا دربندی شامگاه سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گیلان به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار که در سالن اجتماعات مرکز آموزش دولتی رشت برگزار شد، اظهار کرد: با گذشت چهل سال از انقلاب 11 هزار و 400 مجوز توسط هیأت نظارت در کشور صادر شده است.

مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد با اشاره به اینکه از این تعداد 5 هزار و 700 رسانه فعال هستند و مابقی شروع نکرده یا رها کردند، تصریح کرد: 4 هزار و 100 نشریه مکتوب فعالیت می کنند که از این تعداد 300 روزنامه، 1800 هفته نامه و دو هفته نامه و 2 هزار ماهنامه و فصلنامه هستند.

وی با بیان اینکه کل کشورهای اتحادیه اروپا در مجموع 30 خبرگزاری دارند و ما از استاندارد جهانی خارج شده‌ایم، افزود: هزار و 750 پایگاه خبری و در مجموع 30 خبرگزاری در سراسر کشور در حال فعالیت هستند.

دربندی در ادامه با اشاره به اینکه هزار و 400 نفر از مدیران مسئول را بانوان تشکیل می دهند و 150 مدیر مسئول نیز از برادران اهل سنت هستند، ادامه داد: در کل کشور 350 نشریه تخصصی ورزشی، 280 نشریه تخصصی دین و معارف اسلامی، 10 نشریه در حوزه هنر و ادبیات، 72 نشریه کودک و نوجوان، 90 نشریه در حوزه خانواده و سرگرمی، 10 نشریه در حوزه معلولان و 12 نشریه نیز درباره اقلیت‌های دینی اعم از مسیحیت، زرتشتی و سایر ادیان فعالیت می کنند.

سالانه 3هزار نفر تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند

مدیرکل مطبوعات و رسانه های داخلی وزارت ارشاد با اشاره به وضعیت بیمه خبرنگاران، گفت: تفاهم‌نامه‌ای با صندوق هنرمندان منعقد شده است که بر اساس آن هر ساله سه هزار نفر تحت پوشش بیمه و سه هزار نفر نیز بیمه تکمیلی می شوند.

وی در ادامه به اقدامات پیش بینی شده برای رفاه خبرنگاران به عنوان بدنه اصلی رسانه نیز اشاره کرد و ادامه داد: ارائه اینترنت بدون فیلتر یکی از این موارد است که در استان گیلان خانه مطبوعات ماهیانه 20 تا 25 نفر را تحت پوشش اینترنت بدون فیلتر قرار می‌دهد.

مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد مشاوره رایگان بیمه‌ای و حقوقی مدیران مسئول و خبرنگاران، ساده سازی صدور کارت خبرنگاری، صدور کارت خبرنگار بین المللی را از دیگر اقدامات این سازمان برای خبرنگاران اعلام کرد.

وی با اشاره به پرداخت یارانه به مطبوعات مجازی، گفت: تغییر در ساماندهی پرداخت یارانه سبب شده تا به خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری یارانه پرداخت شود که این موضوع شامل پایگاه‌هایی است که در استان‌های کم برخوردار از امکانات و یا پایگاه‌های تخصصی اعم از اقتصاد، ورزشی و غیره و پایگاه‌هایی که در رتبه بندی شرکت کرده اند، می‌شود.

مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد ادامه داد: به پایگاه‌های خبری زیر نظر سپاه، دادگستری و غیره یارانه تعلق جز این موارد محسوب نمی شود و تنها به پایگاه‌های خصوصی تعلق می‌گیرد.

در طول دو سال اخیر هیچ روزنامه ای تعطیل نشده است

دربندی در ادامه تأکید کرد: با بیان اینکه در طول دو سال اخیر هیچ پایگاه خبری و نشریات مکتوب تعطیل نشده است.

وی با اشاره به اینکه 25 هزار تن کاغذ ارز دولتی در سامانه مربوط به ارائه کاغذ به نشریات است، تصریح کرد: از آذر ماه سال گذشته بانک مرکزی ارز دولتی برای کاغذ را قطع کرد و این ارز را به سایر اقلام همانند نخ بخیه، داروی بیهوشی و دیگر موارد اینچنین اختصاص داده است.

مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد با بیان اینکه کمبود کاغذ برای نشریات وجود ندارد، افزود: با ورود ارز نیمایی و فروش کاغذ با ارز دولتی از 20 اردیبهشت، هزار و 300 تن کاغذ توزیع شده است و هزار و 500 تن نیز در حال توزیع است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند