کدخبر: ۲۹۸۰۴۶ لینک کوتاه

ناامیدی ترامپ از مذاکره تجاری با چین

​ دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز جمعه نسبت به امکان توافق تجاری آمریکا با چین تردید کرد و گفت: ممکن است مذاکرات تعیین شده برای ماه سپتامبر (شهریور) در میان تشدید مسائل تجاری میان ایالات متحده و چین به سرانجام نرسد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، خبرگزاری فرانس 24 گزارش داد: ترامپ پیش از سفر به نیوجرسی در جمع خبرنگاران گفت که "ما آماده عقد قرارداد نیستیم، اما خواهیم دید که چه اتفاقی می افتد. "

او اضافه کرد: واشنگتن هیچ گونه داد و ستدی با شرکت هوآوی چین نیز نخواهد داشت اما این موضوع در صورتی که توافق تجاری میان چین و آمریکا حاصل شد، ممکن است تغییر کند.

هفته گذشته(۱۱ مرداد ۱۳۹۸) دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد که از اوایل ماه آینده میلادی بر 300 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین تعرفه 10 درصدی وضع خواهد کرد.

آمریکا درحال حاضر بر 250 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین تعرفه 25 درصدی وضع کرده و تعرفه‌های جدید تقریبا تمام محصولات وارد شده از چین را در بر خواهد گرفت.
اعلان غیرمنتظره ترامپ در مورد تعرفه‌ها نشان‌دهنده نارضایتی وی از نحوه پیشرفت گفت‌وگوهای تجاری با چین است. دور اخیر این گفت‌ و گوها در شانگهای روز چهارشنبه گذشته با شکست به پایان رسید.

وزارت بازرگانی چین روز سه شنبه(۱۵ مرداد ۱۳۹۸) اعلام کرد که اعمال تعرفه بر کالاهای آمریکایی که از روز گذشته آغاز شده واکنشی به اعمال تعرفه 10 درصدی بر 300 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین به آمریکا است که بتازگی اجرایی شده است.

«کنگ لیانگ» دبیر کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات چین در همین راستا به خبرنگاران گفت: چین پس از دیدار رهبران دو کشور در اوزاکا ژاپن، صداقت را در همکاری نشان داده و پیشرفت خوبی در خرید محصولات کشاورزی ایالات متحده هم ایجاد شده است.

وی افزود: از آن زمان تا کنون در مجموع ۲.۲۷ میلیون تن سویا ایالات متحده به چین ارسال شده است و پیش بینی می شود 2 میلیون تن دیگر نیز در ماه جاری بارگیری شود.

این مقام چینی تصریح کرد که علاوه بر سویا، قرارداد واردات 60 هزار تن گندم و 40 هزار تن گوشت خوک نیز با مقامات آمریکایی امضا شده است.

چین همچنین در هفته جاری ارزش پول رایج این کشور را کاهش داد، ‌ امری که باعث ارزان تر شدن کالاهای چینی در آمریکا می شود و جذابیت بیشتری برای مصرف کنندگان دارد.

وزارت خزانه داری آمریکا، چین را به دستکاری ارزی متهم کرد و وعده داد در برابر این اقدام پکن به صندوق بین المللی پول شکایت کند؛ اما بانک مرکزی چین این اتهام را رد کرده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند