کدخبر: ۳۰۰۳۸۶ لینک کوتاه

توسط گروه رسانه‌ای دنیای اقتصاد انجام گرفت:

رونمایی از اولین رسانه تصویری اقتصاد ایران

اقتصادنیوز:شب گذشته اولین رسانه تصویری اقتصاد ایران، رسما فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، دیشب طی مراسمی با حضور جمعی از اقتصاددانان، فعالان و سیاست‌گذاران اقتصادی، رسانه تصویری اکوایران، به ابتکار گروه رسانه‌ای دنیای اقتصاد فعالیت خود را کلید زد. 

ضرورت ایجاد رسانه تصویری

علیرضا بختیاری، مدیر مسوول گروه رسانه‌ای دنیای اقتصاد، در آیین افتتاح اکوایران گفت: منش دنیای اقتصاد از روز آغاز، پایبندی به اقتصاد آزاد و رقابتی بوده است و متعهد هستیم که از این چارچوب عبور نکنیم. سعی کردیم در این مجموعه، پراکندگی فکری وجود نداشته باشد و توسعه محصولات هم با رعایت همین خط‌مش بوده است. 

بختیاری ادامه داد: اکنون با گسترش رسانه های نوین، ضروری بود که ما در این حوزه، حضور فعال‌تری داشته باشیم. ما این کار را با اقتصادنیوز شروع کردیم. اما ابزار تصویر می‌تواند به ما امکان بیشتری دهد تا هم به مخاطب، سرویس بهتری دهیم و هم به سیاستگذار در تصمیم‌گیری کمک کنیم. بنابراین ورود ما به اکوایران بر همین مبنا است. در حال حاضر، بنای ما این است که روزانه 2 ساعت برنامه تولید کنیم که در قالب خبر، تحلیل بازارها و فضای اقتصاد کلان خواهد بود. 

همراه کردن عموم مردم برای اصلاحات اقتصادی

همچنین علی میرزاخانی، سردبیر ارشد گروه رسانه‌ای دنیای اقتصاد، درباره افتتاح این تلویزیون اینترنتی توضیح داد: از ابتدای راه‌اندازی روزنامه دنیای اقتصاد، حرکتی به صورت مشترک بین فعالان اقتصادی، اساتید، صاحب نظران و تصمیم گیران دلسوز، برای همفکری در یک میدان رسانه ای آغاز شد تا دغدغه توسعه و اصلاحات اقتصاد ایران پیگیری شود. 

میرزاخانی افزود: اما برد رسانه‌های مکتوب، محدود به گروه‌های نخبه است و عموم مردم، شاید در پوشش مخاطبان قرار نگیرند. از آنجایی که همراهی عموم مردم در توسعه و اصلاحات اقتصادی بسیار مهم است، رسانه ای که بتواند دغدغه ها را به عموم مردم هدایت کند، اهمیت زیادی دارد. به علت قابلیت های بیشتر رسانه تصویری نسبت به رسانه مکتوب، رسانه تصویری اکوایران، با هدف اینکه پیام ها و دغدغه‌ها با ضریب نفوذ بالاتری منتقل شود، راه اندازی می شود.

رسالت اکوایران

مسعود نیلی، اقتصاددان نیز که در مراسم افتتاحیه اکوایران سخن می‌گفت، سعی کرد رسالت اصلی رسانه تصویری در شرایط حاضر را شرح دهد. نیلی با بیان اینکه اقتصاد در ظاهر دارای 2 ویژگی متضاد است، گفت: البته این تضاد ذاتی نیست و رسانه می‌تواند در رفع این تضاد نقش ایفا کند. اقتصاد از یک بابت، فراگیرترین رفتار اجتماعی بشر است، چرا که بخش بزرگی از زندگی اجتماعی ما مبتنی بر مبادله است. این باعث می‌شود که همه افراد جامعه، رفتار اقتصادی داشته باشند. تصمیم در مورد چگونگی مصرف، خرید، پس‌انداز و ... رفتار اقتصادی محسوب می‌شود. همه اینها هم بر اساس برداشت‌ها و محاسباتی است که هر کسی بر مبنای یافته‌هایش انجام می‌دهد.

او افزود: این برداشت‌ها اگر درباره پدیده مهمتری باشند، از باورهای شخصی دور شده و از این طریق باورهای نادرست به راحتی می توانند به یک هنجار نادرست اجتماعی شوند. مثلا اگر دلایل اقتصادی وجود دارد که نرخ ارز افزایش پیدا کند، آن وقت رفتار مردم این می شود که ارز می خرند و نمی فروشند. در تحلیل این موضوع، اگر معلول را به جای علت بگیرید، میگویید یک عده ای ارز می خرند و عده دیگر نمی فروشند و ذخیره میکنند و به همین دلیل، نرخ ارز رشد کرده است. متاسفانه این باروهای نادرست عمومی، خیلی اوقات به شکل کامل، به جلسات تصمیم‌گیری می‌آید و مبنای تصمیمات قرار میگیرد. بنابراین یک بعد از اقتصاد فراگیرد بودنش در هرم های پایین هرم اجتماعی است که مردم مرتب تمرین و ارزیابی می کنند و بر اساس ارزیابی‌شان نیز عمل می کنند. 

این اقتصاددان تصریح کرد: ویژگی دوم اقتصاد، درست در نقطه مقابل ویژگی اول قرار می گیرد و آن این است که پدیده های اقتصادی، به شدت پیچیده هستند. وقتی یک اقتصاددان یک پدیده را تببین علمی می کند، احتمالا جامعه با آن ارتباط برقرار نمی کند. بنابراین با یک دوگانگی مواجه می شویم که در یکسو، عده قلیلی هستند که تحلیل های درست اقتصادی ارائه می کنند و در سوی دیگر، جمع کثیری قرار دارند که ممکن است بر اساس یک سری برداشت ها و باورها، اقتصاد کشور را قضاوت  کنند  و بر اساس همان هم تصمیم  بگیرند. 

نیلی تاکید کرد: رسانه می تواند این شکاف بین دو ویژگی متضاد را پر کند. متاسفانه چون رسانه های رسمی سوگیری دارند، باعث می شود که این شکاف پابرجا بماند. بنابراین به نظرم رسالت مهمی که این رسانه تصویری برعهده دارد، این است که باید بتواند به لایه های پایین تر اجتماعی وارد شود و برداشت هایی که از منظر علم اقتصاد، غلط است را تببین کند. 

گزارش تفصیلی از مراسم رونمایی اکوایران، به زودی منتشر خواهد شد. 

 

 

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند