کدخبر: ۳۰۱۳۸۷ لینک کوتاه

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ بی‌تفاوتی بازار به درگیری منطقه‌ای/محدوده نوسانات کاهش یافت

اقتصادنیوز: امروز دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران برخلاف پیش‌بینی‌های افزایشی مبتنی بر درگیری در جنوب لبنان، با محدودتر شدن دامنه نوسانات و کاهش اندک قیمت‌ها مواجه شد. در معاملات پایانی دیروز قیمت دلار در بازار آزاد به محدوده ۱۱۳۰۰ تومانی بازگشت، و امروز با ادامه کاهش شاخص ارزی روی شیب ملایم ، دلار آزاد عصر در سقف محدوده ۱۱۲۰۰ تومانی به کار خود پایان داد. صرافی ملی نیز قیمت رسمی دلار و یورو را به ترتیب ۱۵۰ و ۱۰۰ تومان ریزش داد. از سوی دیگر در بازار طلا میزان نوسان از نرخ ارزها نیز محدودتر بود و سکه طرح جدید سکه طرح جدید زیر مرز ۴.۱ میلیون تومانی باقی ماند و مثقال طلای آبشده در محدوده‌های یک میلیون و ۷۷۰ هزار تومان و یک سطح بالاتر جابه‌جا شد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ قیمت دلار از ابتدای شهریورماه در دامنه نوسانی جدیدی قرار گرفت. در ماه ششم سال جاری، دلار تنها یک بار سطحی بالاتر از 11 هزار و 500 تومان را لمس کرده است و از کف نیز هرگز نتوانسته پایان روز را درکانال 10 هزار تومانی ثبت کند. پس می توان گفت دامنه مجاز نوسان شاخص ارزی در شهریورماه در یک بازه 500 تومانی و بین 11 تا 11 هزار و 500 تومانی بوده است.

حساسیت بازار در سطح میانی کانال 11

 دیروز یک شنبه، برای ساعتی قیمت دلار به بالای سطح 11 هزار و 500 تومانی رفت ولی به یکباره چنان میزان فروش ها بالا رفت که قیمت به سرعت تا محدوده 11 هزار و 400 تومان پایین رفت. این موضوع نشان می داد که بازار تا چه اندازه به سطح یاد شده حساس است. ادامه فروش ها در ساعات انتهایی دیروز و هدایت دلار به محدوده 11 هزار و 300 تومانی موجب شد که قیمت ابتدایی امروز دوشنبه نیز در محدوده پایین تر 11 هزار و 200 تومانی ثبت شود؛ در ادامه روز دوشنبه، دلار ظرفیت افزایشی خاصی از خود نشان نداد و طی یک روز نسبتا با ثبات در نهایت روی عدد 11 هزار و 280 تا 11 هزار و 310 تومان به کار خود پایان داد، این رقم  140 تومان پایین تر از قیمت بسته شده بازار دیروز یک شنبه بود.

در بازار سکه نیز امروز قدرت بیشتر با فروشندگان بازار بود و قیمت این فلز گران بها 10 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 4 میلیون و 80  هزار تومان رسید.

بی‌تفاوتی بازار به درگیری اسرائیل و حزب‌الله

تنها چند ساعت به پایان روز یک شنبه باقی مانده بود که در بیشتر کانال ها و گروه های اطلاع رسانی معامله گران خبری بارها بازنشر شد که اسرائیل و حزب الله لبنان با یکدیگر وارد درگیری شده اند. اتفاقی که در سال های اخیر رخ نداده بود. انتظار شماری از معامله گران این بود که با توجه به افزایش تنش ها، میزان خریدها در بازار ارز داخلی افزایش یپدا کند؛ ولی برخلاف باور آن ها، خریدها در بازار ارز نه تنها زیاد نشد، بلکه بر میزان فروش‌ها افزوده شد؛ امری که نشان می داد این اتفاق بر انتظارات معامله گران بازار داخلی چندان اثرگذار نبوده است.

این موضوع موجب می‌شد که شماری از معامله‌گران چنین استدلالی را مطرح کنند که بازار بیشتر از اخبار سیاسی در شرایط کنونی از متغیرها و تحلیل‌های فنی تبعیت می‌کند. در واقع از نگاه آن‌ها، معامله‌گران بدون توجه به اخبار سیاسی، زمانی که قیمت کمی فراتر از سطح 11 هزار و 500 تومان رفت، فروش های خود را افزایش دادند، چرا که از نظر آن ها قیمت دلار به سقف مجاز دامنه نوسانی فعلی خورده بود. از نگاه آنها، بازارساز اجازه نمی داد قیمت بالای این سطح باقی بماند، پس بهتر بود که هم جهت با بازارساز در موقعیت فروش قرار بگیرند و حداقل از نوسان ایجاد شده کمی کسب سود کنند.

حساسیت بازار به سیگنال‌های سیاسی کاهش یافته است؟

در حالی که عده ای از معامله گران با توجه به  بی تفاوتی بازار به خبر درگیری حزب الله  و اسرائیل عنوان می کردند بازار به اخبار سیاسی توجهی ندارد و بیشتر به متغیرهای فنی توجه می کند، شمار دیگری از تحلیل گران باور داشتند بازار به شدت در هفته های اخیر تحت تاثیر اخبار سیاسی قرار دارد.

از نظر این گروه، در روزهای اخیر خبری که وزن سنگینی در بازار دارد و انتظارات معامله گران را کاهشی‌تر کرده است، خبر توافق احتمالی ایران با فرانسه است که گویا خط اعتباری 15 میلیارد دلاری برای پیش خرید نفت ایران یکی از مفاد این توافق است. به گفته فعالان، انتشار چنین خبری موجب شده است که از یک سو انتظار افزایش تنش‌ها در بازار کاهش پیدا کند و از سوی دیگر، چنین تلقی را در بازار ایجاد کند که دولت برای تامین هزینه های خود از این پس با دشواری های کمتری رو به رو خواهد بود.

از نگاه این گروه بازار ارز هم چنان نسبت به اخبار حساس است ولی وزن خبرهای مثبت نسبت به سایر اخبار سنگینی می کند و همین عامل جهت قیمتی بازار را کاهشی تر کرده است. در مقابل، عده ای هم چنان تاکید می‌کنند، اخبار سیاسی چندان بر روند بازار اثرگذار نبوده است؛ آن ها باور دارند متغیرهای بنیادی‌تری در کاهش قیمت دلار اثرگذار بوده است.

آخرین قیمت دلار و یورو

 قیمت هر دلار آزاد در انتهای روز گذشته بین 11320 و 11350 تومان قیمت خورد و امروز  دوشنبه 11 شهریور ۱۳۹۸ قیمت‌ها در بازار ارز تهران با کاهش نسبی بازگشایی شدند و عصر دوشنبه بین 11280 و 11310 تومان خرید و فروش شد.

در بازار ارز پایتخت همچنین قیمت فروش یورو به 12450 تومان و قیمت فروش پوند انگلیس به 13850 تومان رسید. قیمت حواله درهم امارات در صرافی‌های دوبی نیز امروز به 3120 تومان رسید.

امروز دوشنبه 1398/06/11 صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را در دو مرحله مجموعاً به ترتیب 150 و 100 تومان کاهش داد و به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا: 11,150 تومان  (150)    قیمت فروش  دلار آمریکا: 11,250 تومان  (150) 

قیمت خرید یورو: 12,350 تومان  (100)               قیمت فروش  یورو: 12,450 تومان  (100) 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

امروز دوشنبه 11 شهریور قیمت سکه طرح جدید  4 میلیون و 80 هزار تومان و سکه طرح قدیم  4 میلیون و 40 هزار تومان قیمت خورد. همچنین قیمت نیم‌سکه 2 میلیون 70 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 280 هزار تومان است. سکه گرمی هم با قیمت 860 هزار تومان به فروش می‌رسد.

از سوی دیگر بهای اونس طلای جهانی به حدود 1526 دلار افزایش یافت. در بازار داخلی هر مثقال طلای آبشده به رقم یک میلیون و 785 هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود 412 هزار تومان شد.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند