کدخبر: ۳۰۶۲۴۹ لینک کوتاه

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ عقبگرد بازار در نخستین روز هفته

اقتصادنیوز: امروز شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ بازار به مدار نزولی کم‌شیب بازگشت و قیمت‌ها اندکی کاهش یافتند. دلار در بازار آزاد به زیر سطح ۱۱۵۰۰ تومانی کاهش یافت اما صرافی ملی قیمت رسمی دلار و یورو را بدون تغییر نسبت به قیمت پنجشنبه گذشته اعلام کرد. از سوی دیگر در بازار طلا، سکه طرح جدید مجدداً تا یک قدمی مرز روانی ۴ میلیون تومانی عقب‌نشینی کرد و مثقال طلای آبشده زیر رقم یک میلیون و ۷۷۰ هزار تومان ثبت شد.

به‌‌ گزارش اقتصادنیوز؛ در اولین روز هفته، سکه و دلار کاهش قیمت را تجربه کردند؛ اسکناس آبی آمریکایی از مرز 11 هزار و 500 تومانی پایین تر رفت و فلز گران بهای داخلی یک بار دیگر به سمت سطح 4 میلیون تومانی حرکت کرد.

دیدگاه فعالان بازار

به گفته فعالان، دلیل اصلی افت قیمت دلار، کاهش ارزش این ارز در هرات افغانستان و پایین آمدن نرخ حواله درهم بود. عده ای نیز اعتقاد داشتند بازارساز در روز اول هفته عرضه ارز خود را افزایش داد، چرا که احساس می کرد اگر قیمت برای سومین روز متوالی بالای مرز 11 هزار و 500 تومانی نوسان کند، انتظارات افزایشی معامله گران را بیشتر می کند و می تواند زمینه ساز تقاضای بیشتر افراد مردد به بازار شود.

از نظر فعالان، کاهش قیمت دلار مهم ترین عاملی بود که موجب شد سکه تمام بهار آزادی نیز در مسیر کاهشی قرار بگیرد. امروز شاخص ارزی 70 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 11 هزار و 480 تومان رسید. در واکنش به این افت سکه 20 هزار تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای 4 میلیون و 5 هزار تومان رسید. این کاهش از آن جهت جلب توجه می کرد که طلای جهانی توانسته بود روز جمعه خود را بالای مرز هزار و 500 دلاری حفظ کند و پیش بینی های فعالان این بازار حکایت از احتمال بیشتر افزایش قیمت در هفته جاری دارد. در چنین شرایطی است که به ضعف تقاضا در بازار سکه بیشتر از قبل می توان پی برد.

پایان تعطیلات چینی در انتظار اربعین

اول تا هفتم اکتبر در کشور چین تعطیل رسمی است. برخی از معامله گران عنوان می کنند با پایان یافتن این تعطیلات تقاضای حواله  ای بار دیگر در بازار افزایش پیدا می کند و می تواند زمینه را برای رشد بیشتر قیمت فراهم کند. به گفته آن ها، دلار در انتهای هفته گذشته زمانی که به دلیل تعطیلات، تقاضای حواله ای برای کشور چین کاهش یافته بود، توانست افزایش قیمت را به ثبت برساند. از نظر آن ها، در چنین شرایطی ورود دوباره این تقاضای در اواسط هفته جاری می تواند قیمت ها را تا حدی تحت تاثیر قرار دهد. در مقابل این گروه، تعدادی زیادی از فعالان باور دارند در گذشته تقاضای حواله ای چندان نتوانست قیمت بازار را تحت تاثیر قرار دهد، در نتیجه دلیلی ندارد با وجود پاسخگویی بازارساز به تقاضای تجار در سامانه نیما، باز شدن دوباره بازارهای چین اثری بر بازار ایران داشته باشد.

گروه دیگری از افزایشی های بازار عنوان می کنند، تا زمانی که زائران اربعین به سوی عراق رهسپار نشده اند، تقاضای ارز مورد نیاز آن  ها می تواند قیمت های بازار را تحت تاثیر قرار دهد. از نگاه این گروه تا یک هفته مانده به اربعین، هم چنان تقاضای ارزی وجود دارد که به صورت اسکناس است و از این جهت می تواند اثرگذاری بیشتری بر قیمت های بازار داشته باشد. با این حال، بازارساز در هفته های اخیر به خوبی توانسته است پاسخگوی تقاضا باشد و قیمت در 4 هفته اخیر در دامنه بسیار محدودی نوسانات خود را به ثبت رسانده است.

در این میان، برخی از فعالان عنوان می کردند خرید ارز از برخی از صرافی های مجاز سخت تر شده است و شاید همین موضوع بتواند دست واسطه گران برای تاثیرگذاری بر بازار را افزایش دهد.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

عصر امروز 98/07/13 دلار در بازار آزاد بین 11480 و 11500 تومان معامله شد که حدود 70 تومان کاهشرا  نسبت به پنجشنبه را به ثبت رسانده است.

همچنین قیمت فروش یورو به 12620 تومان و قیمت فروش پوند انگلیس به ۱۴25۰ تومان رسید. قیمت حواله درهم امارات در صرافی‌های دوبی از 3155 تومان روز پنجشنبه به 3140 تومان افت کرد. 1000 دینار عراق نیز امروز حدود 9700 و 9750 تومان بوده است.

امروز شنبه صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را بدون تغییر و به شرح زیر اعلام کرد:

 قیمت خرید دلار آمریکا: 11,350 تومان         قیمت فروش  دلار آمریکا: 11,450 تومان 

 قیمت خرید یورو: 12.550 تومان                    قیمت فروش  یورو: 12,650 تومان 

 

آخرین قیمت طلا و سکه

در روزی که قیمت دلار به زیر مرز مقاومتی 11 هزار و 500 تومانی رفت، سکه تمام بهار آزادی نیز پا در راه کاهشی گذاشت و 20 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 4 میلیون و 5 هزار تومان رسید.

امروز همچنین سکه طرح قدیم  3 میلیون و 990 هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 40 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 240 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 850 هزار تومان به فروش رسید.

از سوی دیگر بهای اونس طلای جهانی امروز حدود 1505 دلار بود و در بازار داخلی هر مثقال طلای آبشده به قیمت یک میلیون و 769 هزار تومان رسید که معادل هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود 408 هزار تومان است.

 

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند