کدخبر: ۳۰۷۰۳۰ لینک کوتاه

شبکه گسترده تقلب در قطعات خودرو

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان البرز از کشف شبکه گسترده تقلب در قطعه های خودرو خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری صداوسیما، مرکز البرز، مختاری مدیرکل تعزیرات حکومتی استان البرز ضمن اعلام این خبر گفت: ابتدای هفته گذشته با دریافت گزارشی در خصوص خرابی غیر عادی قطعات جلوبندی خودروها پس از مراجعه به چند تعمیرگاه خاص در کرج، موضوع برای تحقیق به تیم های بازرسی و قاضی رضیعی ارجاع داده شد.

وی افزود: در تحقیقات اولیه کارشناسان مشخص شد این قطعات که بسته بندی نو دارند همگی قطعات دسته دوم هستند.

مختاری اضافه کرد: بررسی ها نشان داد این قطعات در مغازه ای در یکی از مناطق مرکزی کرج در حال بسته بندی است که تیمی متشکل از قاضی رضیعی، ضابطان قضایی و بازرسان صنعت، معدن و تجارت البرز به محل مراجعه و پس از بررسی مشخص شد متخلفان با خرید قطعه های جلوبندی به قیمت 20 هزار تومان از منطقه شوش تهران و مشماهای مخصوص بسته بندی لوازم یدکی ایران خودرو و سایپا از منطقه آزادی تهران با تمیزکاری، پرس و رنگ کاری و بسته بندی، این قطعات را به عنوان نو به قیمتی کمتر از عرف روانه بازار میکردند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی البرز با اشاره به اهمیت موضوع و خطرات ناشی از آن، با حکم قاضی رضیعی در محل، آن مکان در همان زمان پلمپ و 2 نفر دستگیر شدند، گفت: در بررسی های اولیه و اقرار متخلفان محل دیگری در منطقه باغستان غربی شناسایی شد که تیم بازرسی با مراجعه به آن محل متوجه تکرار تخلف در این مکان نیز شدند که البته در این محل تخلف به مراتب حادتر بوده است.

وی افزود: در این محل علاوه بر قرار دادن قطعات در مشما، آنها را بسته بندی کرده و علائمی نظیر استاندارد، بارکد و سایر نشانه های اصالت کالا نیز به آن ها الصاق می شد.

مختاری با بیان اینکه دو نفر دیگر نیز در این محل دستگیر و این مکان ها پلمب شد، اضافه کرد: در این محل فاکتورهای فروش متخلفان نیز کشف که با بررسی فاکتورها نام 30 متخلف و محل فروش قطعات تقلبی شناسایی شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی البرز با بیان اینکه رسیدگی و کشفیات این پرونده همچنان ادامه دارد گفت: بازرسان تاکنون به تعداد زیادی از این 30 محل مراجعه کردند و در صورت مشاهده و اثبات تقلب برخی از این مکان ها نیز پلمب شده است.

وی اضافه کرد: به دلیل گستردگی پرونده تاکنون تنها پرونده دو متخلف اول رسیدگی و جریمه ای حدود یک میلیارد ریال برای آنان تنظیم شده است.

مختاری با اشاره به اینکه این قطعات نه تنها در کرج و استان البرز، بلکه در استان های همجوار نیز توزیع شده است، گفت: تحقیقات در این مورد از سوی نهادهای نظارتی با همکاری تعزیرات حکومتی ادامه دارد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان البرز با هشدار به مردم در مورد توجه جدی به اصالت کالاها گفت: مردم میتوانند با بررسی نشانه های اصالت قطعه ها مانند بارکد از اصل بودن قطعه اطمینان حاصل کنند.

وی از مردم خواست در صورت مشاهده تخلف در این حوزه مراتب را به شماره های 135 اطلاع دهند.

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند