کدخبر: ۳۱۰۰۹۶ لینک کوتاه

کره‌جنوبی صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران را متوقف کرد

یک منبع معتبر به خبرگزاری رسمی کره جنوبی اعلام کرده ارسال کالاهای بشردوستانه کره جنوبی به ایران به دلیل تحریم‌های واشنگتن متوقف شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، طبق گفته این منبع معتبر، پس از آن‌که واشنگتن از سئول درخواست کرده تا جزئیات صادرات خود را به اشتراک بگذارد، تراکنش‌های مالی میان سئول و تهران به منظور صادرات مواد دارویی و غذایی به شدت دشوار شده است.

واشنگتن ماه گذشته با سخت‌تر کردن تحریم‌ها علیه بانک مرکزی ایران، باعث شد تا کشورهای ثالث برای تجارت با ایران ملزم به ارائه اطلاعاتی در این خصوص باشند.

این منبع معتبر همچنین در ادامه افزود که از لحاظ واقع‌بینانه اشتراک‌گذاری اطلاعات تجاری هر پرونده با واشنگتن غیرممکن است.

به گزارش ایسنا، وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته گذشته مدعی شد که کشورش علی‌رغم تحریم‌های دونالد ترامپ، ارسال دارو و غذا به ایران را تسهیل می‌کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در روز جمعه اعلام کرد که راهی برای تداوم ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران ایجاد کرده است. این وزارت همچنین ادعا کرده است که اجازه می‌دهد "مبادلات مجاز" با جمهوری اسلامی برای حمایت از مردم ایران انجام گیرد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز در گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر کرده است، اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا بر زندگی و سلامت مردم ایران تاثیر منفی گذاشته است.

در این گزارش ۴۷ صفحه‌ای، از دولت آمریکا خواسته شده تا هرچه سریع‌تر به بانک‌ها و شرکت‌های سراسر جهان اعلام کند که در صورت صدور دارو و سایر کالاهای اساسی به ایران، با هیچ مشکل حقوقی یا مالی روبه‌رو نخواهند شد.

در این مقاله آمده است که محدودیت‌های ناظر بر عملیات بانکی، توانایی ایران در وارد کردن دارو و تجهیزات پزشکی را خدشه‌دار و به حق مردم ایران برای تندرستی لطمه وارد کرده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر همچنین با اشاره به ادعاهای مقام‌های آمریکایی درخصوص تحریم نبودن مواد دارویی و نیازهای انسانی ایرانیان، تصریح کرد که شرکت‌ها و بانک‌های آمریکایی و اروپایی همچنان از بیم فشارهای ایالات متحده از هرگونه معامله با ایران خودداری می‌کنند.

در این گزارش آمده است که دولت آمریکا طبق قوانین بین‌المللی ملزم است مسئولیت خود را در آسیب زدن به وضعیت تندرستی و درمان در ایران قبول کند.

 

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند