کدخبر: ۳۱۴۱۴۴ لینک کوتاه

رشد اقتصادی هند به پایین‌ترین سطح خود در طول شش سال اخیر رسید

اقتصاد نیوز: رشد اقتصادی هند در سه ماهه سوم امسال به تنها ۴.۵ درصد رسید که پایین‌ترین نرخ رشد ثبت شده در این کشور طی شش سال اخیر محسوب می‌شود. طبق اعلام وزارت آمار و برنامه ریزی هند، رشد بخش تولید به منفی یک درصد رسیده که بسیار کمتر از رشد ۶.۹ درصدی ثبت شده در مدت مشابه سال قبل است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ روند کاهش رشد اقتصادی هند که در سال‌های اخیر همواره یکی از سریع ترین نرخ های رشد جهان را داشت باعث افزایش نگرانی‌ها نسبت به ناکامی در دستیابی به هدف تحقق اقتصاد پنج تریلیون دلاری این کشور شده است. هند که اکنون ششمین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می‌شود در سه ماهه دوم سال نیز تنها پنج درصد رشد کرده بود.

به گفته اقتصاددانان، برنامه دولت هند برای اصلاح نظام ارزی باعث ایجاد مشکلات زیادی برای بخش مالیاتی، بانکی و خودروسازی هند شده است. طبق اعلام انجمن تولید کنندگان خودروی هند، میزان تحویل خودرو سواری این کشور در مقایسه با سال قبل ۴۱ درصد و تحویل اتوبوس و  کامیون ۳۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

در بین بخش های مختلف، رشد بخش سرمایه ثابت ناخالص که بار ۳۲.۵ درصدی رشد اقتصادی هند را بر دوش می‌کشد از چهار درصد در سه ماهه دوم به تنها یک درصد در سه ماهه سوم سال کاهش پیدا کرده است. رشد صادرات نیز از ۵.۷ درصد سه ماهه قبل به منفی ۰.۴ درصد در سه ماهه سوم رسیده است.

دولت هند در واکنش به این کاهش رشد اعلام کرده است اقداماتی نظیر کاهش مالیات شرکت‌ها، افزایش مخارج دولتی و توانمندسازی بانک‌ها را به منظور تقویت رشد در دستور کار قرار خواهد داد. بانک مرکزی هند امسال پنج مرتبه نرخ بهره را کاهش داده است.

لازم به ذکر است که متوسط رشد اقتصادی هند در بازه زمانی ۱۹۵۱ تا ۲۰۱۹ معادل ۶.۱۸ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به رشد ۱۱.۴ درصدی سه ماهه نخست سال ۲۰۱۰ و کمترین رشد ثبت شده نیز مربوط به رشد منفی ۵.۲ دصردی سه ماهه چهارم سال ۱۹۷۹ بوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند