کدخبر: ۳۱۷۲۷۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
واکنش تند اردوغان به تهدید آمریکا به تحریم خط لوله ترک استریم

واکنش تند اردوغان به تهدید آمریکا به تحریم خط لوله ترک استریم

اقتصاد نیوز: رئیس جمهور ترکیه در مقابل تهدید آمریکا به تحریم خط لوله ترک استریم گفت:« آمریکا می گوید خط لوله ترک استریم را تحریم می کند. این نقض کامل حقوق ماست و آنکارا چنین اقدامی را تلافی خواهد کرد».

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مقابل تهدید آمریکا به تحریم خط لوله ترک استریم ایستاده است. این خط لوله قرار است از سال آینده میلادی گاز روسیه را به ترکیه و بعد به جنوب و جنوب شرق اروپا انتقال دهد.

 وی گفت:« آمریکا می گوید خط لوله ترک استریم را تحریم می کند. این نقض کامل حقوق ماست و آنکارا چنین اقدامی را تلافی خواهد کرد».

 پروژه ترک استریم به عنوان جایگزینی برای خط لوله سوث استریم آغاز شد. بلغارستان در 2014 این پروژه را که گاز روسیه را به جنوب اروپا منتقل می کرد، تحت فشار آمریکا متوقف کرد.

 خط لوله ترک استریم از روسیه از طریق کف دریای سیاه به بخش اروپایی ترکیه می‌رود و 31.5 میلیارد متر مکعب ظرفیت دارد. راه اندازی رسمی این خط لوله برای هشتم ژانویه برنامه ریزی شده است یعنی زمانی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای دیدار اردوغان به ترکیه سفر می کند.

 مجلس سنای آمریکا هفته گذشته تصویب کرد کشتی هایی که در لوله گذاری پروژه ترک استریم دخالت داشته اند را تحریم و شرکت هایی را که برای تکمیل خط لوله گاز طبیعی نورد استریم 2 از روسیه به آلمان کار می کنند، جریمه می کند. این لایحه اکنون در راه کاخ سفید است تا با امضای دونالد ترامپ اجرایی شود.

 طبق این قانون ترکیه برای خرید سیستم دفاع هوایی اس 400 روسیه هم تحریم می‌شود و انتقال جت های اف 35 به این کشور ممنوع خواهد شد. رئیس جمهور ترکیه با اشاره به این تحریم ها، علیه این اقدامات هشدار داد.

 

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند