کدخبر: ۳۲۳۳۳۰ لینک کوتاه

بیانیه مهم جمعی از اقتصاددانان کشور درباره اقتصاد ایران

اقتصادنیوز: گروهی از اقتصاددانان که استادان دانشگاه‌های مختلف ایران هستند، در نامه‌ای به مردم و مسوولان کشور شرایط اقتصادی کشور را تشریح و نکته‌هایی در جهت بهبود شرایط اقتصادی عنوان کرده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز آنها در بخشی از این نامه با اشاره به اینکه از شروع دولت دهم کشور با افزایش تنش‌ها در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای مواجه بوده و برخی تفکرات داخلی مبنی بر بی‌نیازی از روابط بین‌المللی و خودتحریمی به اهداف ظالمانه تروریسم اقتصادی آمریکا کمک می‌کند، براین نکته تاکید کرده‌اند که در این نامه، برای درک درست اهمیت روابط خارجی در رشد و توسعه، مزیت‌های آن را فهرست‌وار گوشزد کرده و علاوه براین، هشدار می دهند هزینه محروم کردن خود از روابط خارجی چقدر گسترده و جبران‌ناپذیر است.

در ادامه این نامه آمده است که: «سطح رفاه و استاندارد زندگی هر کشوری به توانایی آن کشور در تولید انواع کالاها و خدمات بستگی دارد. در اقتصادهای بسته و منزوی نمی‌توان به افزایش پایدار تولید دست یافت. مرز امکانات تولید، حد مشخص و محدودی دارد. در اقتصاد بسته و خودبسنده، تولید و رفاه، حداکثر روی آن مرز شکل می‌گیرد اما با باز بودن اقتصاد و استفاده از صرفه‌های ناشی از مقیاس، به سطح رفاهی بسیار فراتر از آن مرز اولیه دست خواهیم یافت و طبق اصول مبرهن اقتصاد، تجارت باعث ثروت‌آفرینی و بهبود وضع مادی جامعه می‌شود. به همین علت‌، حتی کشورهایی مثل چین و روسیه که از نظر سیاسی با کشورهای غربی تفاوت‌های ساختاری ماهوی دارند، نیز به افزایش تجارت و روابط بین‌المللی با سایر کشورها براساس منافع ملی خود تمایل دارند.»

این اقتصاددانان معتقدند: «استفاده از پتانسیل موقعیت عالی ژئوپلیتیک ایران در کریدورهای تجاری، دریایی، زمینی و هوایی نیز با ایجاد روابط خارجی خوب و دوستانه امکان‌پذیر است.» آنها با اشاره به اینکه«اقتصاد قوی و تاب‌آور، اقتصادی است متنوع و پیچیده، که محصولات پیچیده و منحصربه‌فردی تولید می‌کند که کشورهای دنیا به آن وابسته هستند و قابل تحریم نیستند» این نکته را ذکر کرده‌اند که «مزیت‌های روابط خارجی تنها اقتصادی نیست. مزیت‌های فرهنگی و ورزشی، گردشگری، پزشکی، علمی، حقوقی، احترام و اعتبار اجتماعی ملیت‌ها به‌واسطه ارزشمندی پاسپورت و... جملگی با روابط خارجی حسنه به‌دست می‌آید.»

آنها در ادامه نامه با اشاره به اینکه در غیاب روابط بین‌المللی و بسته شدن اقتصاد باید تدبیری اندیشید که منافع عمومی ملت ایران حفظ شود تاکید کرده‌اند که بازگشت اقتصاد کشور دست‌کم به مسیر رشد قبلی و پایدار به غیر از اتخاذ سیاست‌های اقتصادی مناسب و حکمرانی خوب، منوط به سه نکته زیر است:

- برقراری روابط تجاری باکیفیت، اثربخش و کم‌تنش با دنیا و کشورهای همسایه، که گره آن را باید در دستان سیاست و کنار گذاشتن تفکر خودتحریمی جست‌وجو کرد و مقدمه و پیش‌نیاز آن تعامل و توافق داخلی است.

- تقویت تدریجی ساختارها و نهادهای مناسب سیاسی، اجتماعی، حقوقی و اداری برای جذب این مزیت‌ها

- قطع امید کامل از همه راه‌حل‌ها و نسخه‌های جعلی و موهومی.

 آنها در ادامه با اشاره به اینکه قصد دارند نوشته‌های متوالی و دسته بندی شده برای گره‌گشایی از معضلات و مشکلات یادشده در مولفه‌های بالا منتشر کنند، اعلام آمادگی کرده‌اند که در گروه‌های تخصصی و به‌صورت حضوری راهکارهای جزئی را تبیین کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
227 نفر این پست را پسندیده اند