کدخبر: ۱۵۵۵۱۱ لینک کوتاه

نارضایتی از نرخ جدید خرید تضمینی گندم

دولت بعد از پرداخت ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بابت خرید تضمینی گندم، در سال زارعی جاری نرخ خرید تضمینی گندم را با افزایشی ۲ درصدی تصویب کرد تا نظر بخش کشاورزی در دولت تامین نشود و اعلام این نرخ ۲ ماه و نیم به تاخیر بیفتد.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی  20 شهریورماه امسال و پیش از شروع سال زراعی  جدید در مراسم آغاز سال زراعی جدید در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود که نرخ‌های خرید تضمینی پیشنهادی محصولات کشاورزی از یک ماه گذشته ( در زمان مقرر) از طرف وزارت جهاد کشاورزی به شورای اقتصاد پیشنهادشده است.

به گزارش تسنیم این اظهارات حجتی نشان می‌دهد که وزارت جهاد کشاورزی پیش از آغاز سال زراعی جدید وظیفه قانونی خود را برای اعلام به‌موقع نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی  یعنی قبل از آغاز سال زراعی جاری انجام داده است.

بنابراین گزارش بر اساس قانون نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی باید قبل از آغاز سال زراعی جاری اعلام می‌شد تا کشاورزان فرصت لازم برای تصمیم‌گیری و انتخاب کشت محصول خود را داشته باشند.اما بیش از 2 ماه و نیم از آخرین‌مهلت قانونی (آغاز سال زارعی جدید) برای اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی گذشت و نرخ‌ها اعلام نشد تا آنکه سخنگوی دولت در یک نشست مطبوعاتی تنها به قیمت خرید تضمینی گندم با 30 تومان افزایش قیمت در مقایسه با سال قبل اشاره‌ای گذرا داشت.

این نرخ 1300 تومانی گندم که با اطلاع رسانی تسنیم به گوش کشاورزان رسید، باعث ایجاد اعتراضات در جامعه کشاورزی و تشکیل کمپین‌های اعتراضی به دولت شد بلکه با دستور رییس جمهور تغییری ذدر نرخ خرید تضمینی مهم ترین محصول کشاورزی صورت گیرد.