کدخبر: ۱۵۵۲۲۸ لینک کوتاه

در صورت تصویب لایحه مربوط به تغییر ریال به تومان در مجلس

اسکناس « تومانی » از اوایل سال جدید منتشر می شود

قائم مقام بانک مرکزی اصلاح پول ملی که از آن به حذف صفرها هم تعبیر می شود را برنامه متفاوت از تبدیل واحد پول ملی از ریال به تومان توصیف کرد و گفت که این کار از طریق ارائه لایحه ای جداگانه انجام می شود. چرا که نیازمند کار کارشناسی بیشتری است.

به گفته اکبر کمیجانی اصلاح پول ملی برنامه ای به مراتب جامع تر از تغییر ریال به تومان دارد که باید در آن همه ابعاد و تبعات حذف صفرها از منظر اقتصادی، مالی و حسابداری بررسی شود. وی افزود: در لایحه قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که به دولت ارائه شده واحد پول ملی ریال عنوان شده است. به گفته کمیجانی : اما هیات دولت تصمیم گرفت برای انطباق با واقعیت‌ها و احترام به عرف، واحد پول را از ریال به تومان تغییر دهد چرا که در معاملات و گویش‌های روزمره، تومان بیش از ریال رایج است. بر این اساس واحد  پولی ایران تومان معرفی شده و یک تومان برابر با 10 ریال است.

کمیجانی با ذکر این نکته که در صورت تصویب این موضوع در مجلس شورای اسلامی، امکان دارد اصلاحاتی جزئی در چاپ اسکناس های جدید در آغاز سال آینده صورت گیرد گفت: این امکان وجود دارد که در اسکناس های جدید ملاحظات رعایت شود. البته در این باره هرگونه تغییر و اصلاح به مردم اطلاع داده خواهد شد.

وی اعمال مفهوم تومان و جایگزینی آن با مفهوم ریال را به معنای اصلاح پولی ندانست و تصریح کرد: عملیاتی شدن مفهوم تومان به معنای اصلاح پولی نیست. درحال حاضر مطالعات بسیاری برای اصلاح و حذف صفر از پول ملی در جریان است.