کدخبر: ۱۵۹۰۰۲ لینک کوتاه

این خبر لحظه به لحظه به روز می شود

پوشش زنده آخرین کنفرانس خبری باراک اوباما در کاخ سفید

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در فاصله دو روز تا پایان دوران ریاستش آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود را در کاخ سفید برگزار کرد. پیش بینی می شود در این کنفرانس خبری بیشتر از هر چیزی در مورد میراث سیاسی و اقتصادی هشت سال ریاست جمهوری از او سوال شود. همچنین فعالیت های شخصی او به عنوان رئیس جمهوری سابق نیز مورد توجه رسانه ها قرار گیرد.

11:52 : آخرین کنفرانس خبری اوباما بدون اینکه سوالی از او در مورد ایران یا پرونده هسته ای از او بشود پایان یافت.

 

11:47 : اوباما در مورد از بین رفتن دستاوردهای دوران ریاست جمهوریش به دلیل اوج گرفتن دوباره مسائل نژادی در آمریکا ابزار نگرانی کرد و گفت این چرخه ای است که در آمریکا مدام تکرار شده است.

 

11:42 : ما آدم هایی داریم که باید رای بدهند اما نمی دهند. ما رای دادن را سخت کرده ایم و این برای دموکراسی ما بد است.

 

11:40 : میراث ما در مورد برده داری چیزیست که ما را کوچک می کند.

 

11:39 : من فکر می کنم کسانی که رئیس جمهوری منتخب رای دادند کسانی هستند که فکر می کنند فراموش شده هستند و بچه های آنها فراموش شده هستند و این چیز خوبی برای دموکراسی ما نیست.

 

11:30 : اگر رئیس جمهوری بعدی می خواهد تجدید نظر های اساسی در سیاست هایش بکند به نظر من بهتر است به خوبی فکرهایش را بکند.

 

11:23 : از او در مورد اقداماتش برای پاسخگو بودن اسرائیل در مورد کارهایی که در منطقه کرده است پرسیده شد. گفت: به نظر من شرایط کنونی برای امنیت اسرائیل و منطقه خطرناک است. من تلاش زیادی کردم که آنها را به مذاکره تشویق کنم. اما به این نتیجه رسیدم که ما نمی توانیم این دو گروه را مجبور به صلح بکنیم. هدف از وتو نکردن قطعنامه ضد شهرک سازی هم این بود که بگوییم که این مساله صلح را تهدید می کند.

 

11:20 : ما تغییرات اساسی در مورد کوبا دادیم. 50 سال سیاست ما نشان داد که آن سیاست در مورد کوبا کار نمی کند. اکنون آنها هم تغییر کرده اند و خواهید دید که روابط در سال های آینده بهتر و بهتر می شد.

 

11:17 : به نظر من در طول این سال ها اتفاقاتی افتاده که تهدیدی برای ارزش های ما بوده است.

 

11:16 : از او در مورد اینکه گفته بود به دنیای سیاست بر می گردم پرسیده شد. اوباما گفت که من قصد ندارم دوباره در انتخابات شرکت کنم. قصد دارم بررسی کنم که این دوران را چگونه گذراندم. می خواهم بنویسم با خانواده ام زمان بگذارم و کمی ساکت باشم. اما من همچنان یک شهروند هستم.

 

11:11 : از  او در مورد سناتورهایی که در مورد استیضاح ترامپ صحبت می کنند سوال شد. گفت: من نمی توانم جزئیات صحبت هایم با ترامپ را برای شما بگویم اما تلاش کردم به بهترین وجه برداشت خودم را به او بگویم. ترامپ انتخابات را با شعارهای برخلاف شعارهای من برنده شد و پیش بینی می کنم با ارزش های خودش پیش برود و انتظار ندارم او تغییر زیادی بکند. اما می دانم زمانی که او کارش را آغاز کند این شانس را دارد که در دفتر بنشیند و مشکلات را ببیند که چه هست. کار ریاست جمهوری کاری نیست که به تنهایی بتوان انجام داد و شما به یک تیم وابسته هستید. اگر تصیمات را به تنهایی بگیری آنوقت است که انتقادها از تو شروع می شود و این ماریست که بر می گردد و خودت را می زند.

 

11:08 : این به نفع ما است که مردم بدانند ما چرا این تحریم ها را وضع کردیم. اگر ترامپ بتواند مذاکرات کاهش سلاح های هسته ای را به پیش ببرد آمریکا به مدلی در این زمینه تبدیل می شود. اما باید در مورد کاری که روسیه در کریمه کرد محکم بایستیم. 

 

11:05 : سوال بعدی در مورد اینکه ترامپ گفته تحریم هایی در مورد روسیه را قبال کاهش سلاح های هسته ای کاهش می دهد گفت این به نفع ما و دنیا هست که رابطه مناسبی با روسیه داشته باشیم. من همیشه سعی کردم روسیه را کمک بکنم که نقش کارسازتری در جهان داشته باشد. بعد از انتخاب مجدد پوتین فضای ضد آمریکایی در روسیه شکل گرفت و این منجر به این شد که در روسیه اینگونه شود که هر کاری ما می کنیم آنها خلاف آن را انجام دهند. روابط ما زمانی به بدترین حالت رسید که روسیه کریمه را از اکراین جدا کرد و ما تحریم ها را به دلیل اینکه روسیه تمامیت ارضی کشور دیگری را نقض کرده بود وضع کردیم.

 

11:02 : او در مورد اینکه اگر امکان داشت او جولین آسانژ را هم عفو می کرد گفت اجازه بدهید من این سوال را جواب ندهم و دستگاه قضا این کار را بکند.

 

10:59 : اولین سوال در مورد عفو سربازی که اطلاعات محرمانه را افشا کرده بود پرسیده شد. اوباما پاسخ داد که مدت زمانی که او در زندان بود طولانی بوده و او تنبیه شده است. دیدگاه من این بود که با توجه به اینکه او به دادگاه رفت و او قبول مسئولیت کرد برای جرمش و حکمی که او گرفت بیشتر از حکمی بود که افراد دیگر با همین جرم گرفته بودند. به نظر من عدالت در مورد او اجرا شده بود و به همین دلیل او را عفو کردم. 

 

10:57 : اوباما از خبرنگاران قدردانی کرد و گفت که شما بی طرفی خود را ثابت کردید و وظیفه شما است که سوال های سخت از من بکنید و من بابت جواب های طولانی که در این مدت دادم از شما عذرخواهی می کنم.

 

10:55 : اوباما صحبت هایش را با اینکه لباس امشبش را همسرش انتخاب کرده و همچنین تمجید از خانواده جرج بوش و کمک های مشاوره ایش آغاز کرد.

 

10:55 : کنفرانس خبری اوباما آغاز شد.