کدخبر: ۱۵۹۸۶۷ لینک کوتاه

واکنش ایران به اقدامات اخیر دولت جدید آمریکا

موضع گیری جهانی علیه دستور ویزایی

فرمان جنجالی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور تازه کار ایالات‌متحده آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع ۷ کشور مسلمان از جمله ایران به آن کشور به مدت ۹۰ روز، واکنش‌های داخلی و خارجی بسیاری را به همراه داشت. از جمله در داخل ایران، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه در واکنش به منع ورود مسلمانان به خاک آمریکا گفت که منع ورود مسلمانان به‌عنوان «هدیه‌ای به افراطیون» در تاریخ ثبت می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز گفت که این اقدام دولت آمریکا، «سخافت در بینش و رفتار آنها» را بیشتر نشان می‌دهد.

هزاران استاد دانشگاه و پژوهشگر و نیز ده‌ها برنده جایزه نوبل، همچنین شماری از مقامات کشورهای متحد آمریکا، از جمله کسانی هستند که به فرمان اجرایی رئیس‌جمهوری آمریکا برای منع ورود شماری از شهروندان به آن کشور، اعتراض کرده یا واکنش نشان داده‌اند. ترامپ از دستور صادرشده، دفاع کرده‌است. از سوی دیگر ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا و نخست‌وزیر کانادا نسبت به تصمیم اخیر ترامپ واکنش نشان داده‌اند. پیش‌تر نیز وزیران خارجه آلمان و فرانسه در واکنشی مشترک گفته بودند این فرمان اجرایی «باعث نگرانی» است. فرمان ترامپ افراد دو تابعیتی و حتی خدمه پرواز را نیز شامل می‌شود. درعین حال باوجودی‌که روز شنبه کاخ سفید اعلام کرده بود که اشخاص دارای گرین کارت نیز شامل این طرح می‌شوند، اما روز گذشته دارندگان گرین‌کارت را از این ممنوعیت معاف کرد.

ادعاهای بی‌اساس واشنگتن

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه (۲۷ ژانویه/ ۸ بهمن) فرمانی را امضا کرد که طبق آن صدور ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، عراق، یمن، لیبی، سومالی، سودان و سوریه موقتا متوقف می‌شود. در شرایطی که هنوز دو هفته هم از روی کار آمدن ترامپ زمان سپری نمی‌شود او این فرمان را صادر کرده است. این اقدام رئیس‌جمهور جدید آمریکا با واکنش تند مقامات ایران روبه‌رو شد؛ تاجایی که شنبه شب وزیر امور خارجه ایران در پیامی توئیتری نوشت که ممنوعیت صدور ویزا علیه مهاجران و مسافران هفت کشور مسلمان، نشان از بی اساس بودن ادعاهای آمریکا دارد. ظریف با اشاره به این موضوع که آمریکا با دولت ایران بر سر مسائلی دارای اختلاف است، افزود: «منع ورود مسلمانان، نشان‌دهنده بی پایه بودن ادعاهای این کشور مبنی بر دوستی با مردم ایران است.» وی تاکید کرد که جامعه بین‌المللی نیازمند گفت‌وگو و همکاری است.

ذکر نام ایران به شوخی شباهت دارد

از سوی دیگر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود با اشاره به اقدام اخیر دولت آمریکا در لغو صدور ویزا برای اتباع برخی کشورهای اسلامی به‌ویژه اتباع ایرانی گفت: «این اقدام دولت آمریکا، سخافت در بینش و رفتار آنها را بیشتر نشان می‌دهد. البته این حادثه از طرفی هراس این دولت را ظاهر کرد که از سایه خود هم می‌ترسند و از طرفی روحیه خشن نژاد‌پرستانه آنان را که پشت ظاهر عوام فریبانه دموکراسی‌خواهی و حقوق بشر پنهان شده است.» به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «در غیر این صورت کشوری که از قدرت امنیتی برخوردار باشد با دلهره و اضطراب و هراس چنین تصمیماتی را نمی‌گیرد؛ به‌ویژه ذکر نام ایران در این رابطه آن هم به بهانه نگرانی از اقدامات تروریستی به شوخی شباهت بیشتری دارد.» لاریجانی با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران علیه تروریست‌ها افزود: «بعدها برخی کشورها به این جریان پیوستند؛ آن هم در مقابل تروریست‌هایی که مسوولان آمریکایی به ویژه یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری اخیر آمریکا که قبلا وزیر خارجه آن کشور بود، با صراحت اعلام کرد ما داعش را به وجود آورده‌ایم. بنابراین دولت آمریکا امروز دچار پدیده هراس از خود و سوءتفاهم با خود شده است.»

تقدیر لاریجانی از ترانه علیدوستی

همچنین رئیس مجلس در این نشست از اقدام ترانه علیدوستی بازیگر ایرانی نسبت به تحریم حضور در جشنواره هنری آمریکا تقدیر کرد. لاریجانی در این رابطه گفت: «موضع هنرمند گرامی ما در تحریم حضور در جشنواره هنری آمریکا نمونه‌ای از غیرت ملی ملت ایران است. دولت آمریکا باید از این نمونه درس بگیرد که در مقابل یک ملت بزرگ، ریشه دار و متمدن قرار دارد و این‌گونه اقدامات عجولانه و نارس بیش از آنکه قدرت آنها را نشان دهد، هراس و ضعف آنها را هویدا می‌کند.» رئیس قوه‌مقننه تاکید کرد: «این اقدامات آمریکایی وانگهی فلش مبارزه با تروریسم آنها را برملا می‌کند که عملی مکارانه است در غیر این صورت بعید است آنها ندانند که مصدر اصلی تروریست‌ها کجاست، ایران کشوری امن و متکی بر خود است و برخلاف روش نااهلانه آمریکا، زمینه مراودات اجتماعی بین ملل را به خوبی فراهم می‌کند و براساس ارزش‌های اسلامی بر همزیستی مسالمت آمیز همه ملت‌ها با عقاید گوناگون حمایت می‌کند.» لاریجانی در ادامه گفت که جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم راسخ است و دچار بازیگری‌های کودکانه برخی کشورها نمی‌شود.

احضار سفیر سوئیس در تهران

در عین حال روز گذشته سفیر سوئیس در تهران به‌عنوان حافظ منافع دولت آمریکا به وزارت خارجه احضار و یادداشت اعتراضی ایران درخصوص صدور فرمان اجرایی اخیر ترامپ به وی تحویل داده شد. به گزارش خبرگزاری فارس، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در این رابطه گفت: «سفیر سوئیس در تهران به‌عنوان حافظ منافع دولت ایالات‌متحده آمریکا بعدازظهر روز یکشنبه از سوی محمد کشاورززاده مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه احضار و یادداشت اعتراضی جمهوری اسلامی ایران درخصوص صدور فرمان اجرایی اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا و اعمال محدودیت و برخورد تبعیض‌آمیز علیه شهروندان ایرانی برای سفر به آمریکا به وی تحویل داده شد.» وی افزود: «در این دیدار صدور فرمان اجرایی رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا به منظور اعمال محدودیت برای سفر شهروندان ایرانی به آمریکا به بهانه‌های واهی و تبعیض‌آمیز، غیر‌‌قابل قبول و مغایر با کنوانسیون‌های حقوق بشری و مفاد قرارداد 15 اوت 1955 حقوقی و کنسولی بین دو کشور اعلام و بر حفظ و صیانت از حقوق شهروندان ایرانی تاکید شد.» قاسمی در پایان گفت که سفیر سوئیس با اعلام این مطلب که از بازتاب فرمان اجرایی اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا در ایران مطلع است اعلام داشت مراتب را سریعا به وزارت خارجه آمریکا منعکس خواهد کرد.