کدخبر: ۱۶۱۲۷۲ لینک کوتاه

دادستان ایالتی واشنگتن خواستار طراحان فرمان مهاجرتی ترامپ شد

راند دوم دوئل ترامپ و دادستان!

اگر تا پیش از رای دادگاه سانفرانسیسکو این ترامپ بود که برای دستگاه قضایی آمریکا خط و نشان می‌کشید، حالا این قوه‌قضائیه این کشور است که تهدید به عزل مقامات کاخ سفید می‌کند. حالا او یک تنه به نمادی برای ایستادگی در برابر استبداد ترامپی تبدیل شده است.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، باب فرگوسن، دادستان ایالتی واشنگتن روز یکشنبه گفت که او قصد دارد کشف کند انگیزه عاملان صدور فرمان اجرایی (لغو ویزای آمریکا و ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور مسلمان) درباره مهاجرت چه بوده است.

به گفته دادستان ایالتی واشنگتن، وی قصد دارد تا به چرایی این ماجرا پی ببرد، زیرا تبعات منفی برای ایالات‌متحده داشته است و در صورت لزوم برخی مقامات کاخ سفید را از کار خود عزل کند. باب فرگوسن همچنین تاکید کرده است که از ایمیل‌ها و مدارک دیگری که در این زمینه وجود دارد، به‌عنوان مستندات استفاده خواهد کرد. وی که در برنامه «این هفته» شبکه خبری «ABC» شرکت کرده بود تصریح کرد که برای عزل مقامات کاخ سفید از هر وسیله‌ای استفاده خواهد کرد تا ماجرا هر چه زودتر روشن شود.

ماجرای پاتک دستگاه قضایی آمریکا از آنجا شروع می‌شود که ترامپ پیش از پرواز به فلوریدا گفته بود با شکست در دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو، دولت وی به‌دنبال فرمان اجرایی جدید است. به گزارش شبکه خبری «ABC» فرگوسن گفته است که پس از اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر صدور فرمان جدید، بحث‌هایی در درون دستگاه قضایی درباره اینکه چه واکنشی نشان دهند، داشته‌اند. دادستانی واشنگتن درباره تقابل دولت با دستگاه قضایی می‌گوید این‌گونه نبوده که همه‌چیز به‌یکباره صورت گرفته باشد. به گفته وی ابتدا پرونده‌هایی در درون دستگاه قضایی شکل گرفته و سپس دادگاه سیاتل رای صادر می‌کند تا فرمان اجرایی ترامپ در سراسر کشور تعلیق شود، پس از آن نیز دادگاه تجدیدنظر در دایره نهم قضایی رای تعلیق را تایید کرد.

آسوشیتدپرس در گزارشی می‌نویسد این راهبرد فکورانه باب فرگوسن بوده است که توانسته این پیروزی‌ها را برای دستگاه قضایی آمریکا فراهم کند. فرگسون برای سالیان سال شطرنج بازی می‌کرده و از این‌رو دارای فکری منظم است. او در شطرنج، در دهه 20 عمر خود دوبار در سطح ایالتی قهرمان شده است. او در این‌باره می‌گوید: «شطرنج به تو یاد می‌دهد که تهدیدات بالقوه حریفت را شناسایی و بعد حرکت کنی. اگر حریف تو کاری کرد که شگفت‌زده شوی، در اینجا مشکل پیدا می‌شود. »

فرگسون 51 ساله و دموکرات است. او برای دومین دوره است که به‌عنوان دادستان ارشد واشنگتن انتخاب می‌شود. او برای این پست رقیب جمهوری‌خواه نداشت و تنها رقیب وی یک نامزد از لیبرتارین‌ها بود که در نهایت توانست با دو سوم آرا بر این رقیب خود پیروز شود. در دوره او دادستانی واشنگتن چند پرونده مهم داشته که تبدیل به سر خط‌های خبری سراسر کشور شده است. او توانسته است در دو دوره خود در پرونده‌هایی مانند حمایت از حقوق مصرف‌کننده در برابر پشتیبانی شرکت‌های کامپیوتری و وام دانشجویی اسم و رسمی برای خود دست و پا کند.

همچنین در پرونده‌ای که در پاکسازی ذخایر هسته‌ای «هنفورد» علیه دولت اوباما شکایت شده بود، او نقش مهمی ایفا کرده بود زیرا دولت از پلوتونیوم برای ساخت سلاح هسته‌ای استفاده می‌کرده است. همچنین در یک پرونده عجیب، فرگوسن در نقش دادستان، علیه گلفروشی که از فروش گل به مراسم عروسی دگرباش‌ها خودداری می‌کرد، نقش فعالی داشته است. پاییز گذشته هم فرگوسن واشنگتن را به اولین ایالتی تبدیل کرد که علیه غول‌های شیمیایی مونساتو، به دلیل آلودگی فراگیر شکایت کرده بود. کریس ونس، یکی از سرشاخه‌های سابق جمهوری‌خواهان درباره فرگوسن می‌گوید: او جاه‌طلبی‌های سیاسی فراوانی دارد و کمتر میل به گفتن نه دارد. او مبارزه برای حضور در کمپین‌های سیاسی را از 20 سالگی آغاز کرده و حالا در 51سالگی تبدیل به هماورد ترامپ و تیم او شده است.

ترامپ هنوز نسبت به این سخنان واکنش یا توییتی نداشته است اما فرگوسن در برنامه «این هفته» تصریح کرده است که عزمی جدی برای خلع برخی از نیروهای کاخ سفید دارد. به‌رغم اینکه او هنوز مشخص نکرده که قصد دارد چه کسانی را خلع کند اما گفته می‌شود در صدور فرمان اجرایی افراد پرنفوذی مانند استیفن بانن نقش اساسی داشته‌اند. هر چند فرمان اجرایی ترامپ به وزارت امنیت داخلی این کشور سپرده شده اما شایعاتی مطرح بوده است که در نحوه اجرای این فرمان بین وزیر امنیت داخلی آمریکا با استیفن بانن اختلاف‌نظر وجود داشته است.