کدخبر: ۱۵۴۱۴۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

در هفته اول آذر انجام می شود

عرضه بلوکی سهام هفت شرکت

سازمان خصوصی‌سازی هفته اول آذر ماه را با عرضه بلوکی ٧ شرکت و به ارزشی بالغ بر ۱/ ۲هزار میلیارد تومان آغاز خواهد کرد. جعفر سبحانی، مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی در این راستا عنوان کرد: با توجه به اینکه تا پایان سال تنها ٤ ماه زمان باقی مانده است، بنابراین تلاش سازمان خصوصی‌سازی بر واگذاری عمده شرکت‌ها طی این مدت است.

وی با اظهار این مطلب که باید تا پایان سال جاری حدود ٢٠٠ شرکت باقی مانده در فهرست واگذاری ها، عرضه شود، به عرضه‌های آذر اشاره کرد و گفت: نخستین روز آذر با عرضه سهام دو شرکت پتروشیمی ابن سینا همدان و پالایش نفت اصفهان آغاز می‌شود. وی ادامه داد: این دو عرضه به‌صورت مزایده و در فرابورس ایران خواهد بود. سبحانی درخصوص جزئیات این دو عرضه گفت: پتروشیمی ابن سینا همدان به‌صورت بلوک ٢٠ درصدی و به قیمت کل ١٣ میلیارد و ٧٠٠ میلیون تومان عرضه می‌شود که ١٠ درصد آن حصه نقدی بود و مابقی به‌صورت اقساط ٨‌ساله خواهد بود. سبحانی در ادامه با اشاره به عرضه بلوک ٦٠درصدی سهام پتروشیمی کرمانشاه گفت: ارزش کل این بلوک معادل ١٨٠ میلیارد تومان و نحوه پرداخت آن نیز به‌صورت ١٠ درصد نقدی و مابقی اقساط ٨ ساله است.

مشاور سازمان خصوصی‌سازی در ادامه اظهاراتش به عرضه‌های دوم آذر اشاره کرد و گفت: سازمان خصوصی‌سازی در روز سه شنبه دوم آذر نیز عرضه بلوکی سهام ٥ شرکت را در برنامه واگذاری‌ها دارد؛ بلوک ٨٠ درصدی پتروشیمی دماوند، بلوک ٣٧درصدی مقره‌سازی ایران، ١٦درصد از سهام عمران مسکن‌سازی ایران گلستان، ٤٧ درصد از سهام پیمانکاران زیربنایی آب(پیماب) و املاک نخکار از جمله این واگذاری‌ها خواهد بود. به گفته سبحانی، ارزش کل بلوک‌های پتروشیمی دماوند، مقره سازی و پیماب به ترتیب معادل ٩٢٠ میلیارد تومان، ٨‌میلیارد تومان و ٣٩ میلیار تومان است. املاک نخکار نیز شامل ٤دارایی ملکی است که در مجموع ١٤میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده است که ٥٠ درصد آن به‌صورت نقد و مابقی اقساط ٣ ساله است. وی درخصوص عرضه جایگاه‌های سوخت نیز اظهار کرد: با توجه به جلسه واگذاری اخیر تصمیم بر آن شد تا ٥٥جایگاه سوخت باقی مانده نیز تا پایان سال تعیین تکلیف شود که در حال حاضر در مرحله قیمت‌گذاری هستند و تا هفته آینده زمان نهایی واگذاری آنها تعیین می‌شود.