کدخبر: ۱۵۶۱۹۴ لینک کوتاه

باوجود بازگشایی ۹ نماد در روز گذشته

خزان شاخص کل بورس ادامه یافت

در آخرین روز پاییز، خزان بورس تهران همچنان ادامه پیدا کرد و شاخص کل در پایان معاملات ۲۹۰ واحد دیگر ریزش کرد. نمادهای اخابر (مخابرات)، فملی (ملی صنایع مس)، خودرو(ایران خودرو)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) و فولاد (فولاد مبارکه) در معاملات امروز از بیشترین تاثیر منفی بر شاخص برخوردار بودند.

به گزارش اقتصادنیوز ، تداوم افت شاخص بازار سهام در حالی رقم خورد که روز گذشته مقام ناظر بورس تهران در قدمی رو به جلو 9 نماد بورسی را بازگشایی کرد. در حالی‌ که تا پایان معاملات روز یکشنبه نام 69 نماد در لیست‌ها متوقف‌های بازار وجود داشت، از میانه معاملات دیروز به تدریج شاهد پیام بازگشایی نمادها از سوی ناظر بودیم. با این اتفاق انتظار می رفت امروز بازار با رغبت بیشتری مواجه شود اما اینگونه نشد و سهامداران همچنان احتیاط را در دستور کار خود دارند.

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را نیز در معاملات امروز، نماد پارسان ( نفت و گاز پارسیان) داشت که مانع افت بیشتر شاخص شد. حق تقدم توسعه معادن و فلزات، حق تقدم پارس خودرو، بیمه دانا، سرمایه گذاری نور کوثر ایرانیان، کاشی الوند و حق تقدم سبحان دارو با بیشترین افزایش قیمت در معاملات امروز روبرو شدند. بیشترین کاهش قیمت نیز به حق تقدم کابل البرز، حق تقدم سیمان کردستان، حق تقدم سیمان شرق، حق تقدم سایپا شیشه و صنایع لاستیکی سهند تعلق داشت.

در حالی‌که توقف نمادها با کاهش نقدشوندگی، اعتراض بسیاری از سهامداران را در ماه‌های اخیر به دنبال داشته است، رفع توقف نمادها عاملی برای بازگشت بورس به روال گذشته به حساب می آید که در میان مدت انتظار می رود تاثیر خود را نشان دهد. در این میان این امیدواری وجود دارد که مقام ناظر بازار سهام همچنان بر مهم‌ترین رسالت خود یعنی شفاف‌سازی پافشاری کند. تلنگری از اوج عدم شفافیت در شرکت کنتورسازی ایران موضوعی بود که توجه مقام ناظر را از موارد فرعی به سمت نکات اصلی سوق داد. در نتیجه سازمان عزم و اراده جدی برای شفاف‌سازی در پیش گرفت. گرچه اطلاعات نادرست این شرکت و مهر تایید حسابرس بر این اطلاعات، سهامداران زیادی را متضرر ساخت اما این تلنگر باعث شد تا سازمان بورس به قصور خود در گذشته پی برده و در پی بهبود فضا برآید.

در شرایط کنونی به نظر می‌رسد، می‌توان به بازگشایی تدریجی سایر نمادهای بورسی امیدوار بود. بانک‌ها بیشترین اثر را در کاهش نقدشوندگی سهام در شرایط کنونی دارند. موضوعی که حتی پای بالاترین مقام دولتی، رئیس‌جمهور را به پرونده این صنعت مهم باز کرد و دستور مستقیم رسیدگی به حل مشکلات در این خصوص از سوی رئیس دولت صادر شد تا به این ترتیب بازار به بازگشایی احتمالی نمادهای بانکی تا یک ماه آینده امیدوار شود. در این میان احتمال توقف طولانی مدت برخی از نمادها وجود دارد. «آکنتور» وضعیت چندان مشخص و روشنی ندارد. همچنین اقدام جدیدی درخصوص پرونده این شرکت انجام نشده و تنها پاسخ مسوولان سازمان همان ارجاع پرونده به قوه قضائیه است. با گذر زمان ممکن است اهالی بازار و مقامات سازمان بورس به تدریج این فاجعه را فراموش کنند و بار دیگر بازار به روند گذشته و پر تلاطم خود ادامه دهد، بر این اساس یادآوری آن می‌تواند وظایف نظارتی را به سازمان گوشزد کند و مانع از تکرار آن در آینده شود.