کدخبر: ۱۵۹۴۲۵ لینک کوتاه

در پی بازگشایی نماد «وبملت» شاخص بورس ۱۰۱۴ واحد سقوط کرد

پیام بازگشایی نماد بانک ملت برای سهامداران

بازار سهام روز سه شنبه را باید یکسره تحت الشعاع بازگشایی نماد بانک ملت پس از بیش از شش ماه مورد بررسی قرارداد. اتفاقی که منجر به ریزش ۱۰۱۴ واحدی شاخص کل شد. باز شدن نماد بانک ملت پس از آن اتفاق افتاد که صورت های مالی این شرکت مورد تایید قرار گرفت و دیگر بهانه ای برای توقف نماد این بانک باقی نماند. بازگشایی نماد وبملت می تواند مقدمه بازگشایی دومینویی نمادهای بانکی در بورس تهران باشد.

به گزارش اقتصادنیوز نماد بانک ملت در حالی باز شد که قیمت هر سهم آن 120 تومان اعلام شد و به این ترتیب سهام این بانک حدود 36 درصد ارزش خود را از دست داد. کارشناسان معتقدند بازگشت این نماد بزرگ بورسی که افت قیمت آن نیز قابل پیش‌بینی بود، می‌تواند در میان‌مدت و بلند‌مدت موجب تحریک مولفه‌هایی چون حجم و ارزش بازار شود. همچنین چشم‌انداز بازگشایی دیگر نمادهای این صنعت طی روزهای آتی می‌تواند سیل قابل توجهی از نقدینگی‌های یخ زده را به بازار برگرداند و رونق مجدد بازار را به همراه داشته باشد.

نگاه منتظر سهامداران به بازگشایی نماد‌های بانکی روز گذشته با بازگشایی نماد بانک ملت تا حدودی تعدیل شد. بانک ملت که از تاریخ 28تیرماه سال جاری تا روز گذشته متوقف بود، در حالی بازگشایی شد که همچنان چند بانک بزرگ دیگر در صف بازگشایی قرار دارند. در این زمینه به ‌نظر می‌رسد سازمان بورس و اوراق بهادار این روزها تلاش بیشتری برای بازگشایی نمادهای متوقف انجام می‌دهد. این موضوع می‌تواند قفل نقدینگی را شکسته و بازار را از شرایط رخوت کنونی نجات دهد.

شاخص بازار سهام که روز گذشته تا نیمه‌ معاملات، روند کم‌نوسان روز‌قبل را ادامه می‌داد، با بازگشایی «وبملت» در اولین گام با افت شدید حدود 880‌واحد مواجه شد و شاخص را وارد کانال 78 هزار واحد کرد. در ادامه نیز تا پایان ساعت معاملات، شاخص کل روند ریزشی را با شیب کمتر ادامه داد تا در نهایت با افت 3/ 1 درصدی به کار خود پایان دهد. با این افت، شاخص بیشترین ریزش از 19 آبان‌ماه را به ثبت رساند و بار دیگر به سطح 78هزار واحد برگشت (شاخص پیش از این در تاریخ 28مهرماه در این کانال قرار داشت).

با وجود اینکه بازگشایی«وبملت» مسبب اصلی افت روز گذشته شاخص بود، اما این اتفاق را می‌توان به فال نیک گرفت؛ اتفاقی که مطمئنا می‌تواند قفل بخش عظیمی از نقدینگی بازار سهام را بشکند و بار دیگر تحرک قابل توجهی در بازار ایجاد کند. همچنین بازگشایی نماد‌ها به‌خصوص نمادهایی که زمان زیادی از توقف آنها می‌گذرد، می‌تواند شفافیت بازار را افزایش دهد و باعث رفتار منطقی‌تری میان معامله‌گران شود. در همین زمینه رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از برنامه‌ریزی برای بازگشایی نماد یکی از بانک‌ها در هفته جاری خبر داد و گفت: نماد معاملاتی دو بانک دیگر نیز در هفته آینده بازگشایی می‌شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره بازگشایی نماد دیگر بانک‌های متوقف اظهار کرد: عدم بازگشایی نماد بقیه بانک‌ها به دلیل نبود اطلاعات درست شرکت یا نهایی نشدن حساب‌های این شرکت‌ها از سوی حسابداران آنها بوده که تاکنون به سازمان بورس اطلاعات موثقی ارائه نشده است، بنابراین سازمان بورس اقدامی برای بازگشایی نماد این بانک‌ها انجام نداده است. وی در ادامه درباره ابلاغیه این سازمان به سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی برای شفاف‌سازی اطلاعات گفت: سازمان بورس به‌صورت مستمر پیگیر این موضوع است و ظرف مدت یک ماه به آنها فرصت داده شد تا اطلاعات خود را افشا کنند.

در غیر این‌صورت صورتجلسه آنها ثبت نخواهد شد. با این وجود و بر اساس اطلاعات دریافتی «دنیای‌اقتصاد»، به نظر می‌رسد دوبانک دیگر که ممکن است طی روز‌های آتی بازگشایی شوند بانک‌های تجارت و اقتصادنوین است. این دوبانک که صورت‌مالی‌های حسابرسی نشده خود را طی هفته‌های اخیر منتشر کردند، درشرایط کنونی در حال تدوین صورت‌های مالی حسابرسی شده هستند تا بدون هیچ شک و شبه‌های باردیگر بتوانند فعالیت خود را در بورس از سر بگیرند.

با وجود اینکه بازگشایی این نماد در لحظات ابتدایی بازار را با شوک ملموسی مواجه کرد، اما در ادامه دیده شد نمادهای بورسی با آرامش بیشتری نسبت به انتظارات قبلی به فعالیت خود ادامه دادند. این چشم انداز وجود داشت که بازگشایی این نمادها فضای منفی را در بازار تشدید کند و به تبع آن نمادهای دیگر صنایع نیز با افت بسیار همراه شوند اما روند نوسانات شاخص نشان داد که بازار پس از شوک اولیه رفتار منطقی‌تری داشته و کمتر تحت تاثیر ریزش «وبملت» بوده است.

عقبگرد به چنین رخدادهایی در بازار نشان می‌دهد بازگشایی نمادهای بزرگ از سوی سازمان بورس و به تبع آن آزاد شدن این حجم از نقدینگی، در روند شاخص نه‌تنها اثر منفی نداشته بلکه طی روز‌های آتی بسیار مفید خواهد بود. پیش از این بازار تجربه توقف نمادهای پالایشی را برای مدت زمان طولانی و بازگشایی این نمادها در فضای منفی ناشی از ریزش سودآوری داشته است (روزهای پایانی سال 93).

گرچه انتظار حمایت حقوقی‌ها وجود داشت اما این نمادها تحت تاثیر فشار سنگین فروش با ریزش‌های شدید مواجه شدند ولی روند پرنوسان این نمادها به اینجا ختم نشد. در ادامه معاملات روز بازگشایی این نمادها با تقاضای شدید مواجه شدند و رشدهای پرشتابی را برای دوره بیش از یک ماه تجربه کردند. بر این اساس فعالان بازار باید توجه داشته باشند که ریزش شدید قیمت‌ها می‌تواند رشدهای پرشتابی را در روزهای بعد به دنبال داشته باشد.

این موضوع می‌تواند با نگاه مثبت به آینده تقاضای چشمگیری را نیز به دنبال داشته باشد. پیش‌تر نیز کارشناسان آزادشدن نقدینگی را موضوع مهمی برای تحریک بورس دانسته بودند. موضوعی که بی‌شک در میان‌مدت و بلندمدت می‌تواند برای سهامداران حقیقی و حقوقی بسیار مفید باشد. حال با توجه به اینکه بانک‌های دیگر در تکاپوی بازگشایی هستند به‌نظر می‌رسد بورس تهران می‌تواند شاهد فصل جدیدی از فعالیت با بازگشایی نماد‌های بزرگ باشد.