کدخبر: ۱۶۵۵۹۸ لینک کوتاه

مدیرعامل شرکت بورس تهران خبر داد

راه اندازی بازار بدهی ارزی در سال ۹۶

در حاشیه دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه حسن قالیباف اصل مدیرعامل شرکت بورس تهران در جمع خبرنگاران حاضر شد و اطلاعاتی در خصوص فعالیت‌های پیش روی این شرکت در سال ۹۶ ارائه داد. قالیباف در مهمترین اظهاراتش از آمادگی بورس تهران جهت انتشار اوراق ارزی بدهی و تابلوی ارزی بدهی خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز ، وی همچنین از مذاکرات جدی با بورس مسقط خبر داد. مدیرعامل شرکت بورس در بخش دیگر به برنامه بازنگری در قوانین توقف و بازگشایی نمادها اشاره کرد و آماری از عرضه‌های اولیه شرکت بورس در سال 96 منتشر کرد.

هموارسازی انتشار اوراق بدهی ارزی

قالیباف اصل در این نشست برنامه‌های شرکت بورس در سال 96 را تشریح کرد. مهم‌ترین بخش سخنان وی در خصوص انتشار اوراق بدهی ارزی بود. اوراقی که تا حد قابل‌توجهی ریسک نوسان ارزی و تورم را کاهش می‌دهد. با این وجود یکی از بسترهای لازم برای انتشار این اوراق موضوع تک نرخی شدن ارز است.

با توجه به اینکه در شرایط فعلی ارز در ایران دو نرخی است، این سوال مطرح می‌شود که در این زمینه تدابیر مقامات اقتصادی چیست. قالیباف اصل در این زمینه گفت: مهمترین برنامه امسال شرکت بورس انتشار اوراق بدهی ارزی است. بر همین اساس در تلاش هستیم تا تابلوی ارزی بدهی بر بورس تهران راه‌اندازی شود. در این زمینه با چند نهاد خارجی وارد مذاکره شده‌ایم که مذاکرات با بانک مسقط جدی‌تر است.

این بانک با حدود 10 شرکت بزرگ بورس جلسه برگزار و برای کمک در این حوزه اعلام آمادگی کرده است. وی ادامه داد: اوراق ارزی ریسک ارز ندارد و در صورتی‌که به دلار باشد نرخ هزینه‌ها نیز دلاری است و هزینه تامین مالی شرکت‌ها را کاهش می‌دهد. قالیباف اصل اظهار امیدواری کرد: این فرآیند امسال به نتیجه برسد. به گفته مدیرعامل شرکت بورس راه‌اندازی تابلوی اوراق بدهی ارزی یک پروژه ملی است که با همکاری چند نهاد به انجام خواهد رسید.

موضوع بازگشایی و توقف نمادهای بورسی از موضوعاتی بود که طی سال گذشته چالش‌های بسیاری را به همراه داشت. کاهش جذابیت بازار برای سهامداران و چالش در بحث نقدشوندگی از مهمترین معایب این توقف‌های طولانی مدت بود. در این زمینه مدیرعامل شرکت بورس به برنامه سازمان بورس در بازنگری قوانین بازگشایی توقف نمادها اشاره کرد و گفت: قرار است سازمان بورس در بحث باز و بسته شدن نمادها تغییراتی ایجاد کند و اختیارهای بیشتری به بورس‌ها بدهد که این موضوع صرفا با هدف افزایش نقدشوندگی است. هدف این است که شفافیت و نقدشوندگی بازار با کاهش زمان توقف نمادها به دو تا سه روز افزایش یابد.

مدیرعامل بورس تهران در بخش دیگری از اظهاراتش در خصوص روابط بین‌الملل بورس تهران گفت: شرکت بورس توانست طی سال گذشته 12 تفاهم‌نامه منعقد کند. بورس تهران همچنین در سال گذشته با بورس مونیخ، ترکیه و یونان تفاهم‌نامه امضا کرد.وی با اشاره به مذاکرات با بورس ترکیه گفت: مهمترین بحث ما با بورس ترکیه پذیرش متقابل شرکت‌ها است، هر شرکتی که قصد ورود به یک بورس خارجی را داشته باشد ابتدا باید در بورس کشور خودش پذیرش شود.

در حال حاضر یک شرکت ایرانی همزمان در حال پذیرش در بورس تهران و استانبول است.قالیباف همچنین گفت: سال گذشته 260 نفر سرمایه‌گذار خارجی در بورس تهران حاضر شدند و 260 کد سرمایه‌گذاری خارجی صادر شد که با احتساب کدهای قبل در پایان سال 95 تعداد کدهای معاملاتی سرمایه‌گذاران خارجی در بورس تهران به 800 کد رسید. قالیباف اصل افزود: بعد از برجام رفت وآمدهای سرمایه‌گذاران خارجی به بورس تهران افزایش یافت و این بازار مرکز توجه قرار گرفت.

 

گزارش از مهرنوش سلوکی