کدخبر: ۱۵۴۵۲۶ لینک کوتاه

رجیستر اولین ایرباس ۳۲۱ به نام ایران

گام رو به جلو در خرید هواپیما از ایرباس

گفته می شود اولین فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۱ سری ۲۱۱ به نام شرکت ایران ایر رجیستر شده است و به زودی به کشور تحویل داده خواهد شد. رجیستر شدن این هواپیما به نام ایران می تواند به منزله نهایی شدن یا در حال نهایی شدن قرارداد خرید ایرباس از فرانسه باشد. خبر رجیستر شدن این هواپیما به نام ایران در حالی منتشر می شود که چندی قبل زمزمه هایی مبنی بر مشخص نبودن وضعیت قرارداد ایرباس با ایران و خرید هواپیما از این شرکت به دلیل کارشکنی های مجلس نمایندگان آمریکا منتشر شده بود.

تست این هواپیما در مراحل نهایی قرار دارد و به زودی به ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) ملحق خواهد شد. ایرباس 321 یک هواپیمای باریک پیکر از خانواده ایرباس های 320 است که در سال 1992 اولین نمونه آن تولید شد و نخستین پرواز آزمایشی آن در سال 1993 انجام گرفت. نخستین شرکت هواپیمایی که این هواپیما را به کار گرفت لوفت هانزا بود. این هواپیما دو موتوره بوده و دارای برد متوسط است. شرکت هواپیمایی ایرباس تاکنون هزار و 395 فروند از این هواپیما تولید شده است. این هواپیما دارای ظرفیت 220 مسافر در شرایط طراحی صندلی ها برای کلاس اکونومی است. در پایگاه اینترنتی ایرباس قیمت هم فروند از این هواپیما 114 میلیون و 900 هزار دلار ذکر شده است.

در حال حاضر شرکت های امریکن ایرلاینز، چاینا ساترن ایرلاینز، تورکیش ایرلاینز و لوفتهانزا بیشترین تعداد از این هواپیما را در ناوگان خود به خدمت گرفته اند. ایرباس از سال 2013 تولید این هواپیما را سرعت بخشیده و از این سال تاکنون در فهرست هواپیماهای مسافربری قرار دارد که سالانه بیشتر از 100 فروند از آنها تولید می شود. برنامه ایرباس برای تولید این هواپیما در سال 2016 تعداد 184 فروند است.