کدخبر: ۱۷۵۸۲۹ لینک کوتاه

پیش فروش خودروهایی که وجود خارجی ندارند!

رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو از مردم خواسته که در پیش‌خرید خودروهای وارداتی گول سودهای بالا را نخورند.

اگرچه بازار خودروهای مدل بالا و لوکس چندسالی است که در ایران داغ شده، اما این بازار مشتریان خاص خود را دارد و تابعی از قیمت‌گذاری‌های مرسوم در کشور نیست. از سویی هنوز هم نبود نمایندگی رسمی موضوعی چالش‌برانگیز برای خریداران این خودروهاست.

حالا سعید موتمنی گفته که شرکت‌های متفرقه خودروهای مدل ۲۰۱۸ را که وجود خارجی ندارند، با تبلیغات بسیار پیش‌فروش می‌کنند. هشداری که اگرجدی گرفته نشود، ممکن است به زیان خریداران این بازار بینجامد. او اضافه کرده که واردکنندگان متفرقه خودرو  مجوز پیش‌‌فروش خودرو را ندارند و براساس دستورالعمل واردات خودرو فقط واردکنندگانی که نماینده رسمی شرکت‌های خارجی بوده و مجوز فعالیت از دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمان‌های کشور را دریافت کرده‌اند امکان پیش‌فروش خودرو را دارند.

وی با بیان اینکه با وجود این موضوع ارایه سودمشارکت بالا باعث شده تا مردم از شرکت‌های متفرقه خودرو پیش‌فروش کنند، افزود: این شرکت‌های متفرقه سودهای ٢٧ تا ٣٠ درصد را به مردم پیشنهاد می‌کنند که همین امر باعث ترغیب مردم به ثبت‌نام خودرو شده است.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اعلام اینکه این شرکت‌های متفرقه خودروهای مدل ٢٠١٨ که وجود خارجی ندارند را با تبلیغات بسیار پیش‌فروش می‌کنند، تصریح کرد: اتحادیه اگر با تبلیغات این شرکت‌ها در روزنامه‌ها روبه‌رو شود برخورد لازم را انجام خواهد داد اما متاسفانه آنها با به‌کارگیری فضای مجازی تلاش زیادی برای فروش می‌کنند که این موضوع هوشیاری مردم را می‌طلبد. به گزارش تسنیم، کاسبی جدید بعضی نمایندگی‌های خودروسازان به این شکل است که با ارایه مدل‌های جدید خودرو و بعضا با قیمت‌های کمتر از بازار، مشتریان را جذب می‌کنند و با این تعهد که خودرو را در عرض چند ماه تحویل خواهند داد، یک‌سوم تا نیمی از پول خودرو را به عنوان پیش‌قسط دریافت می‌کنند.

واقعیت اما این است که درعمل نه خودرویی وارد کشور شده و نه حتی سفارشی ثبت شده است. سوداگران پس از جمع‌آوری پول‌های مردم با این پول‌ها کار می‌کنند و در موعد تحویل خودرو به بهانه اینکه امکان واردات خودرو مهیا نیست، از مشتری می‌خواهند یا یک مدل خودروی دیگر را انتخاب کند یا پول خود را پس بگیرد که این پس دادن هم بعضا ممکن است چند ماه به طول بینجامد./ اعتماد