کدخبر: ۱۵۵۲۴۰ لینک کوتاه

تبدیل واحد پول به تومان به تسهیل مبادلات کمک می‌کند

دبیر کانون صرافان گفت: ساماندهی واحد پول ملی و حذف صفرهای آن به تسهیل مبادلات کمک می‌کند.

به گزارش صدا و سیما ؛ امیر نجومی گفت: ساماندهی واحد پول ملی مساله‌ای ضروری بوده و اجرای آن مقدمه‌ای برای حذف تعداد بیشتر صفر از واحد پولی کشور است.

دبیر کانون عالی صرافان افزود: تاثیر این طرح در کاهش اثر روانی میزان نقدینگی است؛ چراکه وقتی اعلام کنیم حجم نقدینگی صد هزار میلیارد تومان است، با در نظر گرفتن تومان، به اندازه حذف یک صفر، از بار روانی جامعه کاسته می‌شود.

وی با بیان اینکه از نظر کانون صرافان هیچ تغییری پس از تصویب این طرح رخ نمی دهد، ادامه داد: فقط از واحد پولی ریال، در واریزهای بانکی استفاده می‌کنیم و آنچه در اذهان مردم جا افتاده، واحد پولی تومان است.

نجومی با اشاره به تجربه مشترک دیگر کشورها گفت: در ترکیه واحد پول ملی بعد از تصویب، تا شش صفر کاهش یافت و فقط تبدیل اسکناس صورت گرفت و مردم نیز هیچ نگرانی درباره سپرده‌های خود نداشتند.

وی افزود: در صورت تصویب این طرح، ارزش پول ما بر سر جای خود باقی است و باعث تسهیل مبادلات خواهد شد و اجرای آن مقدمه‌ای برای حذف تعداد بیشتر صفر از واحد پولی کشور است.

نجومی همچنین تاکید کرد : حذف صفرهای بیشتر در آینده در گرو اجرای این طرح است و اگر این طرح به تایید شورای نگهبان نیز برسد، به تدریج اجرایی می‌شود؛ چرا که اسکناس‌های در دست مردم باید به تدریج تبدیل به تومان شود.

‌وی همچنین حذف صفر از پول ملی را موجب تقویت ۱۰ برابری ارزش پول کشورمان در عرصه بین الملل دانست.