کدخبر: ۱۵۵۵۳۴ لینک کوتاه

حلب برای داعش اهمیت استراتژیک دارد

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: حلب به دلیل استراتژیک بودن آن برای داعش از اهمیت بالایی برخوردار است. حلب شهر بزرگی است و به‌علاوه یک شهر صنعتی و پر جمعیت. همچنین این شهر به مرز ترکیه نزدیک است که این دلایل باعث شده حفظ حلب برای داعش از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

صادق طباطبایی نژاد در گفت‌وگو با ایسنا درباره آخرین تحولات در شرق حلب سوریه اظهار کرد: جنگ سوریه از ابتدا که شروع شد تاکنون با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده است؛ به‌طوری که این جنگ داخلی جمع نمی‌شود، اما نکته مهمی که در هفته‌های اخیر شاهد آن هستیم این است که محور مقاومت روز به روز قوی‌تر می‌شود و موفقیت‌های میدانی خوبی به دست می‌آورد.


وی در همین باره افزود: بدون شک شهر حلب استراتژیک‌ترین شهر سوریه است و به همین دلیل از ابتدا مورد هجوم تروریست‌ها قرار گرفت و اشغال شد. هم‌اکنون مخالفان دولت و تکفیری‌ها در حلب سنگر گرفته، اما نمی‌توانند مقاومت زیادی در برابر ارتش سوریه داشته باشند.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هم‌اکنون اکثر نقاط شهر حلب در تصرف ارتش سوریه و نیروهای مقاومت قرار دارد به‌گونه‌ای که تروریست‌ها بر بخش‌های کوچکی از شهر تسلط دارند.

طباطبایی نژاد گفت: همان‌طور که اشاره شد حلب به دلیل استراتژیک بودن آن برای داعش از اهمیت بالایی برخوردار است. حلب شهر بزرگی است و به علاوه یک شهر صنعتی و پر جمعیت. همچنین این شهر به مرز ترکیه نزدیک است که این دلایل باعث شده حفظ حلب برای داعش از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بنابراین اگر حلب کاملاً آزاد شود تروریست‌ها مهم‌ترین پایگاه خود را از دست می‌دهند. البته این امر برای محور مقاومت پیروزی بزرگی است.

وی گفت: حلب حتی از رقه که پایتخت خلافت خود خوانده داعش  تلقی می‌شود مهمتر است. رقه استان پهناوری است که بیشتر بیابانی است و زیاد اهمیت استراتژیک ندارد. رقه چون در همسایگی عراق است برای تثبیت داعش نقش مهمی دارد و حفظ آن برای تکفیری‌ها راحت‌تر است.