کدخبر: ۱۵۵۵۶۸ لینک کوتاه

با این پرینترها تصاویرنامریی چاپ کنید

محققان دانشگاه یوتا روشی را ابداع کردند که با استفاده از چاپگرهای جوهر افشان تصاویر نامریی را چاپ کنند. این تصاویر تنها با استفاده از امواج الکترومغناطیسی قطبی کوچکتر از میلیمتر، قابل مشاهده هستند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس الرت، در این شیوه برای چاپ اطلاعات از مواد رسانای مختلف استفاده می شود. معمولا این کار پرهزینه است، زیرا باید برای ساخت یک تصویر، فلزات مختلف روی بخش های مختلف کاغذ قرار بگیرند و با استفاده از چاپگرهای استاندارد چند لایه، این فرآیند بسیار طولانی و زمانبر است.

اما محققان برای انجام کار از نوعی جوهر استفاده کردند که از جنس نقره و کربن ساخته شده است. بدین ترتیب تصویر موردنظر از میله های بسیار کوچکی از جنس نقره و کربن تشکیل می شود که یک میلیمتر طول و دویست میکرون عرض دارند. تغییر نسبت نقره و کربن در هریک از این میله ها، میزان رسانش آن را تغییر می دهد؛ اما در ظاهر چیزی دیده نمی شود. سپس اطلاعات ضبط شده با استفاده از این شیوه از طریق به کارگیری امواج تراهرتز با فرکانس مناسب، بازخوانی می شود.
محققان معتقدند این شیوه جدید، امکان درج مخفیانه اطلاعات را در تصاویر فراهم می کنند و برای مقابله با جعل و تقلب و همچنین در فرآیند ردگیری و صدور مجوز برای محصولات و کالاها کاربرد دارد.