کدخبر: ۱۵۵۶۴۰ لینک کوتاه

طرح تحول نظام سلامت یارانه غیرنفتی دولت به ملت است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دولت با وجود مشکلات متعدد به جای مانده از گذشته نه تنها یارانه را یک روز قطع نکرد بلکه یارانه جدید غیرنفتی به عنوان طرح تحول نظام سلامت را به مرحله اجرا گذاشت که سبب رضایت مندی همه جریانات سیاسی، مسئولان، ائمه جمعه و مردم است.

به گزارش ایرنا دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی عصر دوشنبه در آیین افتتاح ساختمان جدید بیمارستان چشم پزشکی الزهرا(س) زاهدان اظهار کرد: طرح تحول نظام سلامت یکی از جهت گیری های خوب رئیس جمهوری بود، کاری که در 30 سال گذشته باید انجام می گرفت اما محقق نشده بود.
وی ادامه داد: دولت این طرح بزرگ را انجام داد اما آن را افتخار ندانست بلکه انجام وظیفه می داند اما اینکه دیگران خرده گیری و بهانه جویی می کنند، یک مقدار جای اشکال دارد و باید از آنان سئوال کرد در دوران مدیریت و مسوولیت خود، چه گلی بر سر استان ها و محرومان کشور زدید.
وزیر بهداشت و درمان با اشاره به اقدامات ارزشمند دولت در کشور گفت: این دولت زمانی کار را آغاز کرد که مشکلاتی که باید برمی داشت، قابل قیاس با گذشته نبود.
وی تصریح کرد: زمان آغاز به کار دولت وضعیت خزانه مشخص بود و بعد هم گرفتار کاهش قیمت نفت شد. در دوره ای که در ایران قیمت نفت به زیر یک سوم کاهش پیدا کرد ،دولت نه تنها از ذخایر کشور استفاده نکرد بلکه به آنها افزود.
دکتر هاشمی با بیان اینکه دولت در قالب طرح تحول نظام سلامت برای مردم هزینه کرده است، گفت: ما انتظار نداریم که همه تعریف کنند اما در عین حال انتظار هم نداریم آنانی که مدعی دفاع از محرومان و مستضعفان هستند، قدم های خیری که دولت برداشته است را نادیده بگیرند.
وی با بیان اینکه کشور ما خیلی سیاست زده است، افزود: وقتی فردی در جریان یک حزب و گروهی قرار می گیرد، دیگر چشم او واقعیت را نمی بیند به طوری که گاهی اوقات بخاطر منافع شخصی، جناحی و گروهی، چشم را بر همه نعمت های خداوندی می بندد، اینجاست که کشور ضرر می کند درصورتی که باید خداوند را شکر کرد تا سبب ازدیاد نعمت ها شود.
وزیر بهداشت با اشاره به طرح های در دست اقدام در سیستان و بلوچستان گفت: در عرصه سلامت در این استان، کارهای خوبی انجام شده که در طول تاریخ بی نظیر بوده است به طوریکه 50 درصد به تخت های بیمارستانی استان اضافه شده و هم اینک هزار و 600 تخت در بیمارستان های این استان وجود دارد و بیش از 800 تخت بیمارستانی نیز به زودی تحویل داده می شود.
هاشمی افزود: تاکنون برای ارائه خدمات بهداشتی درمانی به مردم سیستان و بلوچستان بیش از 100 میلیارد تومان پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه هم اینک بیش از 600 طرح عمرانی در حوزه بهداشت و درمان در سراسر سیستان و بلوچستان در دست ساخت است که تا پایان دولت به بهره برداری می رسد، گفت: 70 میلیارد تومان تجهیزات پزشکی در کل استان در این مدت توزیع شده است.
وزیر بهداشت با بیان اینکه در این مدت حداکثر خانه های بهداشت استان ساخته و تجهیز شده اند، گفت: یکی از مهمترین اقدامات بهداشتی درمانی در استان محروم سیستان و بلوچستان این بود که به ازای هر سه هزار نفر ، یک نفر مراقب سلامت تعیین شد.
وی تاکید کرد: رویکرد این وزارتخانه در سیستان و بلوچستان محرومیت زدایی است به طوریکه تعداد طرح های در حال ساخت در منطقه بلوچستان این استان به جز چابهار و کنارک، 294 طرح است.
هاشمی افزود: قبل از راه اندازی طرح تحول نظام سلامت بسیاری از مراکز بهداشتی درمانی این استان بدون پزشک و تعداد متخصصان نیز اندک بود در صورتی که هم اینک در هر مرکز، یک یا چند پزشک حضور دارند و بر شمار متخصصان افزوده شده است به طور مثال در سراوان 30متخصص و زابل 90 متخصص مشغول ارائه خدمات به مردم هستند.
وی بیمارستان چشم پزشکی الزهرا (س) زاهدان را یکی از مجهزترین و زیباترین بیمارستان های دولتی کشور توصیف کرد.
هاشمی با اشاره به سیستم پرداخت هزینه ها گفت: وزارت بهداشت یکی از محدود وزراتخانه های دارای سیستم منظم و منضبط مالی است.
وی نیروی انسانی در حوزه بهداشت و درمان را از مهمترین سرمایه های اجتماعی جامعه ذکر کرد و افزود: برخورداری از مجهزترین ساختمان و امکانات پزشکی بدون نیروی متخصص ارزشی ندارد.