کدخبر: ۱۵۵۶۸۲ لینک کوتاه

هشدار جدی سازمان دامپزشکی نسبت به آنفلوآنزای پرندگان

مدیر کل دفتر بهداشت سازمان دامپزشکی گفت: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان علائم ظاهری ندارد و مردم در هر شرایطی پرندگان مهاجر را شکار نکنند و نخورند.

فرشاد طهرانی مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور دامپزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: مردم در صورت مشاهده هرگونه لاشه پرندگان خیلی سریع اطلاع‌رسانی کنند. 
 
وی ادامه داد: ما از دهه سوم آبان ماه درگیر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شدیم و استان های تهران، البرز، آذربایجان شرقی، قم، مرکزی، کرمانشاه و مازندران در معرض ابتلا به این بیماری اند.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه به مسئولان استان های گیلان و گلستان هم در این زمینه هشدار داده ایم، بیان کرد: این بیماری از طریق پرندگان مهاجر در مسیر مهاجرت از سیبری به نیمکره جنوبی وارد کشور ما می شود.
 
طهرانی با بیان اینکه پرندگان مهاجر به این بیماری مقاوم هستند و علائم ظاهری ندارند، تصریح کرد: توصیه جدی می شود مردم از شکار و خرید این پرندگان خودداری کنند.
 
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور سازمان دامپزشکی با اشاره به 2 نوع مراقبت فعال و غیرفعال در این حوزه بیان کرد: مراقبت فعال برنامه ریزی شده است و ما از شهریور امسال به هزار و 800 واحد صنعتی مراجعه کرده ایم و از 35 هزار پرنده نمونه برداری کردیم.
 
وی افزود: در مراقبت غیر فعال نیز اگر مردم با تلفات جمعی پرندگان روبرو شدند، به ما اطلاع می دهند و ما با حضور در محل اقدام به نمونه‌گیری می کنیم.
 
طهرانی با بیان اینکه اگر یک واحد صنعتی آلوده شود، تمام پرندگان آن واحد را معدوم می کنیم، افزود: همچنین در شعاع 3 تا 10 کیلومتری آن واحد، اقدامات پیشگیرانه شدیدی اعمال می کنیم. 
 
این مقام مسئول با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی نمی تواند با متخلفان برخورد کند، یادآور شد: لازم است دستگاه های ذیربط به ما کمک کنند و از عرضه پرندگان مهاجر جلوگیری شود.
 
وی تصریح کرد: واکسن این بیماری برای پرندگان وجود دارد، اما چون سیاست جهانی ریشه کنی این بیماری است، پرنده ها در واحدهای صنعتی واکسیناسیون نمی شوند و در برخی کشورها هم که واکسیناسیون دارند با شکست روبرو شده است.