کدخبر: ۱۵۶۰۶۵ لینک کوتاه

تلف شدن ۲۸۰ پرنده بر اثر آنفولانزای فوق حاد پرندگان

رئیس گروه بیمارى‌هاى حیات وحش سازمان محیط زیست از تلف شدن ۲۸۰ پرنده بر اثر آنفولانزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان خبر داد و تاکید کرد مردم از تماس با لاشه‌ها خودداری کنند.

سیامک مسعودی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در ارتباط با وضعیت شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان گفت: در حال حاضر محیط‌بانان و NGO‌ها پایش منطقه را آغاز کرده‌اند و امحای بهداشتی حیوانات تلف شده در حال انجام است. همچنین اطراف تالاب نیز تابلوهایی برای اطلاع‌رسانی نصب شده و دستگاه‌های اجرایی در حال تلاش هستند تا این بیماری در این منطقه بماند و خارج نشود.

وی ادامه داد: از مردم خواسته شده؛ هرگونه مشاهده تلفات پرندگان را به ادارات محیط زیست و دامپزشکی اطلاع دهند و از تماس با لاشه خودداری کنند.

رئیس گروه بیمارى‌هاى حیات وحش سازمان محیط زیست افزود: روز گذشته (یکشنبه ۲۸ آذر) ۸۰ لاشه در این منطقه پیدا شد که کاملا امحا شدند و روزهای قبل نیز حدود ۲۰۰ لاشه پیدا شده بود. تلفات بیشتر در میان غازهای خاکستری دیده شده است، اما در حال تهیه آمار دقیق از نوع گونهٔ پرندگان تلف شده به صورت دقیق هستیم که در چند روز آینده مشخص می‌شود.

وی با بیان اینکه این نوع سویه از ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان فعلا برای انسان خطرناک نیست، گفت: البته شرایط بهداشتی باید رعایت شود؛ تمام نیروهای در حال پایش و امحا با لباس مخصوص و دستکش و کلاه هستند و ضدعفونی‌ها انجام می‌شود، از طرف دیگر خواسته شده که مسایل امنیت زیستی در مرغداری‌های اطراف نیز انجام شود.

مسعود خاطرنشان کرد: علت شیوع، احتمالا پرندگان مهاجر هستند که این ویروس را به بخش‌های مختلف می‌برند. در دیگر استان‌ها نیز پایش‌ها در مورد پرندگان وحشی در حال انجام است تا ببینیم تلفات دیده شده ناشی از شیوع این ویروس بوده است یا خیر؟