کدخبر: ۱۵۶۰۷۸ لینک کوتاه

بیمه ها پول تشک مواج را می دهند اما کاردرمانی را قبول ندارند

سرپرست اداره توانبخشی وزارت بهداشت با انتقاد از بیمه ها که خدمات توانبخشی را تحت پوشش قرار نمی دهند، گفت: بیمه ها پول تشک مواج را پرداخت می کنند اما خدمات توانبخشی و کاردرمانی را قبول ندارند

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مهدی علیزاده در نشست خبری بیست و یکمین کنگره کاردرمانی که قرار است از اول تا سوم دی ماه در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شود، اظهارداشت: متاسفانه نظام سلامت ما در ۳۵ سال گذشته از خدمات توانبخشی و کاردرمانی مغفول مانده بود و همین مسئله باعث شده تا بیماران ما نتوانند از خدمات پیشگیری در سطح اول استفاده کنند.

وی با انتقاد از بیمه ها که خدمات کار درمانی را تحت پوشش قرار نمی دهند، افزود: دوستان معتقدند که پولی برای بیمه خدمات کاردرمانی ندارند اما خدمات فیزیوتراپی را تحت پوشش قرار داده اند.

رئیس انجمن علمی کاردرمانی ایران با اشاره به اینکه تعرفه های کاردرمانی در سال ۹۲ مصوب شد، افزود: در حال حاضر کاردرمانی از تعرفه های مشخصی برخوردار است که متاسفانه هنوز تحت پوشش بیمه قرار ندارد.

وی با اشاره به افزایش ناعادلانه تعرفه های کاردرمانی در سال ۹۴ گفت: وقتی این تعرفه ها تحت پوشش بیمه ها قرار ندارد، در نتیجه هم گیرندگان خدمت و هم ارائه دهندگان خدمت از وضعیت موجود ناراضی هستند.

علیزاده ادامه داد: عدم پوشش بیمه ای خدمات کاردرمانی باعث شده تعداد مراجعین به این قبیل کلینیک ها کاهش یابد و درنتیجه فضای سوء استفاده برای برخی افراد فراهم شود.

وی در توضیح اینکه چه افرادی از خدمات کاردرمانی استفاده می کنند؟ افزود: افراد غیر حرفه ای از رشته های ورزشی و روانشناسی با توجه به اینکه خدمات کاردرمانی تحت پوشش بیمه ها قرار ندارد، سعی کرده اند با یک سری تمرینات حرکتی و با نصف قیمت خدماتی را به خانواده ها ارائه دهند که صددرصد غیر علمی است.

سرپرست اداره توانبخشی وزارت بهداشت با عنوان این مطلب که این قبیل افراد به کار بالینی اشراف ندارند، گفت: واقعیت تلخ این است که نظام سلامت ما هیچ وقت خدمات توانبخشی را ندیدو همین مسئله مشکلات زیادی را برای افرادی که می خواهند از این قبیل خدمات استفاده کنند، فراهم آورده است.

علیزاده با اشاره به نگاه سلامت محور دولت یازدهم تاکید کرد: وزیر بهداشت با توجه به اهمیت مقوله توانبخشی تصمیم گرفت اداره توانبخشی را در این وزارتخانه ایجاد کند اما هیچ معلوم نیست که وزیر بعدی بیاید و به مقوله توانبخشی اهمیت بدهد. زیرا این اداره هنوز در چارت رسمی وزارت بهداشت تعریف نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه می توان با سوء استفاده کنندگان از خدمات توانبخشی و کاردرمانی برخورد کرد؟ گفت: یکی از مشکلات انجمن علمی کاردرمانی این است که بازوی اجرایی ندارد و نمی تواند با تخلفات برخورد کند.

وی با اعلام اینکه افراد کاردرمانگر با مجوز نظام پزشکی فعالیت می کنند، افزود: با توجه به اینکه وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی تنها امکان قدرت با تخلفات با کسانی را دارند که مجوز این قبیل خدمات را دارند، در نتیجه امکان برخورد با سوء استفاده کنندگان از خدمات کاردرمانی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: می بایست یک مرجع بالاتر از وزارت بهداشت با این موضوع برخورد کند.