کدخبر: ۱۵۷۸۱۳ لینک کوتاه

حکم سنگین دادگاه برای دو فرمانده ارتش ترکیه

خبرگزاری‌ها از محکوم شدن دو فرمانده ارتش ترکیه به حبس ابد به جرم مشارکت در کودتای نظامی نافرجام اواسط جولای خبر می‌دهند.

به گزارش تسنیم به نقل از  رویترز، در نخستین حکم قضایی صادر شده علیه متهمانی که در کودتای نظامی جولای در ترکیه نقش داشته اند، دادگاهی 2 فرمانده ارتش ترکیه را به حبس ابد محکوم کرده است.

دادگاه ترکیه این دو فرمانده ارتش را در خصوص اتهام تلاش برای سرنگونی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور گناهکار شناخته است. دادگاه این 2 فرمانده ارتش را از اعضای شبکه فتح الله گولن دانسته است.

این نخستین محاکمه افراد متهم به شرکت در کودتای نظامی نافرجام جولای گذشته در ترکیه بوده است. در این کودتا حدود 250 نفر کشته شدند. اردوغان پس از کودتا، وضعیت فوق العاده در ترکیه اعلام کرده است. حدود 120 هزار نفر شامل سربازان، پلیس، آموزگاران و قضات از کار برکنار یا تعلیق و بازداشت شده اند.

دادستان های ترکیه همچنین حکم بازداشت 380 تاجر را به اتهام تامین کمک مالی برای شبکه گولن صادر کرده اند.

ترکیه همچنین روز جمعه بیش از 6 هزار پلیس و کارمند دولتی و دانشگاهی دیگر را نیز از کار تعلیق کرده است. دستور مقامهای قضایی ترکیه برای برکناری و تعلیق این افراد شامل 2687 افسر پلیس، 1699 مقام وزارت دادگستری، 838 نفر از وزارت بهداشت و 630 دانشگاهی و 135 نفر از مقامهای سازمان های دینی و مذهبی بوده است.

پارلمان ترکیه اخیرا با درخواست دولت آنکارا برای تمدید حالت فوق العاده به مدت 3 ماه دیگر موافقت کرده است.