کدخبر: ۱۵۸۰۷۹ لینک کوتاه

مقام اول اندروید در سال ۲۰۱۶ از نظر آسیب پذیری های امنیتی

CVE Details که پایگاه داده آنلاین در زمینه امنیت اپلیکیشن ها و OS ها را در اختیار دارد، به تازگی فهرست ۵۰ محصول با بیشترین آسیب پذیری متمایز در سال ۲۰۱۶ را منتشر کرده است.

دیجیاتو؛ در این فهرست، سیستم عامل اندروید با اختلاف فراوان جایگاه اول را کسب کرده است. طبق آمار این وب سایت بیش از 523 آسیب پذیری متفاوت در سیستم عامل موبایلی گوگل در سال گذشته میلادی کشف شده. برای مقایسه، می توان به iOS اشاره کرد که در فهرست 50 تایی فوق با 161 مورد آسیب پذیری در جایگاه پانزدهم قرار گرفته.

این آمار، وضعیتی کاملاً متفاوت با سال 2015 را نشان می دهد. در این سال، iOS بیشترین آسیب پذیری را با 387 مورد در اختیار داشت و در فهرست کلی در رده دوم جای گرفته بود، در حالی که اندروید با  125 مورد رخنه امنیتی در جایگاه پانزدهم حضور یافت.

با این حساب در سال گذشته میلادی، احتمال اینکه دیوایس های مبتنی بر اندروید مورد هجوم موفقیت آمیز هکرها قرار گرفته باشند، بسیار بیشتر از محصولات iOS بوده است.

همان طور که می دانید آسیب پذیری به معنای نقص در OS است که هکرها با استفاده از آن می توانند دیوایس هوشمند (همچون اسمارت فون) را به انجام کارهایی نامطلوب وادارند، از جمله اینکه اطلاعات مخاطبین، پیام ها، تماس ها، شماره IMEI، رمزهای عبور یا دسترسی به اپلیکیشن ها را در اختیار مهاجمین قرار دهند.

لازم به ذکر است در فهرست 50 تایی مورد بحث، سیستم عامل ساعت هوشمند اپل یعنی watchOS نیز به چشم می خورد که با 77 مورد آسیب پذیری، رتبه 35 را به خود اختصاص داده.