کدخبر: ۱۵۸۹۴۴ لینک کوتاه

داعش چند تروریست اروپایی دارد؟

رئیس یگان هماهنگی مبارزه با تروریسم در فرانسه، آماری را از تعداد تروریست‌های اروپایی گروه داعش ارائه داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه العالم، رئیس یگان هماهنگی مبارزه با تروریسم در فرانسه فاش کرد که حدود 3 هزار اروپایی از جمله 700 فرانسوی به گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه پیوسته‌اند.

"لویک گارنیه" به روزنامه فیگارو گفت: بر اساس گزارشها، تعداد فرانسوی‌ها و یا اتباع فرانسوی عضو داعش حدود 700 نفر هستند که حدود 232 نفر آنان کشته شده‌اند.

وی تأکید کرد که در سال 2015 نزدیک به 30 هزار خارجی به داعش پیوستند، که این رقم اکنون به 12 هزار نفر کاهش یافته است که از بین آنها 3 هزار نفر اروپایی هستند.

گارنیه همچنین اذعان کرد: حدود 200 نفر که اکنون در فرانسه زندگی می کنند، در سوریه و عراق عضو این گروه بوده و در کنار آن جنگیده بودند.

"جولیان کینگ" کمیسر اروپا در امور امنیت پیشتر در خصوص خطر بازگشت عناصر داعش از موصل به کشورهای عضو اتحادیه اروپا هشدار داده بود.

وبسایت روسیا الیوم خاطرنشان کرد، فرانسه و بلژیک از نخستین کشورهای اروپایی بودند که درباره بازگشت اتباع تروریست خود از عراق و سوریه اظهار نگرانی کردند. پس از این دو کشور، انگلیس نیز از زبان فرمانده نیروی هوایی ارتش اعلام کرد بازگشت جنگجویان به اروپا خطری واقعی است.

بر اساس گزارش‌های امنیتی در اروپا، 50 درصد از اتباع تروریست کشورهای اروپایی که عضو داعش می باشند، هنوز در مناطق بحران و درگیری حضور دارند، و 30 درصد از آنان به اروپا بازگشته اند.