کدخبر: ۱۵۹۴۹۷ لینک کوتاه

سی تی اسکن غیرضروری می تواند به سرطان مغز منجر شود

دبیرعلمی کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان گفت که سی تی اسکن غیرضروری و بی مورد، می تواند به بروز سرطان مغز منجر شود.

به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، دکترکاظم زنده دل روزچهارشنبه درنشست خبری کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری سرطان گفت:البته این موضوع نباید سبب ترس مردم ازانجام این کار شود بلکه پزشکان باید درصورت نیاز از آن استفاده کنند تا بیمار دچار مشکلات دیگری نشود.

وی با اشاره اینکه رادیوتراپی بی مورد هم می تواند سبب بروز سرطان های دیگردر فرد مبتلا به سرطان شود،گفت:مبتلایان به سرطان باید توجه داشته باشند که از رادیوتراپی به موقع استفاده کنند.

زنده دل به اجرای آزمایشی طرح غربالگری سرطان های دهان رحم، روده بزرگ و سینه اشاره کرد و گفت: این طرح در چهار استان از جمله اصفهان، آذربایجان غربی و شرقی برگزار می شود.

دبیر علمی کنگره بین المللی پبشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان اظهار گرد که بعد از بررسی نتایج ، این طرح را می توان در سطح کشور اجرا کرد.

وی به رشد تحقیقات در این زمینه اشاره کرد و گفت که بودجه ای که برای این موضوع مهم اختصاص می یابد محدود و در مقایسه با دگیر کشورها کم است.

زنده دل تاکید کرد که برای تقویت دانش و انجام کارهای تحقیقاتی نیاز به حمایت اعم از مالی و معنوی هستیم که امیدواریم علاوه بر وزارت بهداشت، بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد به این موضوع توجه بیشتری کنند.

کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان از 9 تا 11 بهمن ماه با حضور صاحب نظران داخلی و خارجی در سالن همایش ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود.