کدخبر: ۱۵۹۵۰۸ لینک کوتاه

شب گذشته اتفاق افتاد؛ عبور سیارک از بیخ گوش زمین

کمتر از سه هفته پیش زمانی که مردم آمریکا روز خود را آغاز کرده بودند، یک سیارک به اندازه یک ساختمان با فاصله به اندازه نصف فاصله زمین تا ماه از کنار زمین عبور کرد.

به گزارش کلیک، اکنون یک سنگ فضایی دیگر نیز به سیاره بی پناه ما نزدیک شده است.

این شی نزدیک به زمین(NEO) با نام سیارک  ۲۰۱۷ BX تنها چند روز پیش در۲۰ ژانویه کشف شده است. این سیارک سه شنبه شب ساعت ۱۱٫۵۴ شب به وقت شرق آمریکا و با فاصله حدود ۱۶۲۰۰۰مایلی(۲۶۱۰۰۰ کیلومتری) یعنی تقریبا دوسوم فاصله ما با ماه، از کنار زمین عبور کرد.

طبق داده های JPL ناسا، سیارک ۲۰۱۷ BX مشابه ۲۰۱۷ AG13 است که نهم ژانویه از کنار زمین عبور کرد. اما سیارک جدید بسیار کوچک‌تر است و حدود ۴ الی ۱۴ متر است(تقریبا اندازه یک ماشین یا اتوبوس) و با نصف سرعت آن یعنی ۲۶،۷۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می کند.

اگر مسیر آن سیاره ما بود و از سنگ ساخته شده بود(مانند اغلب سیارک ها) و نه فلز، ممکن بود در هوا منفجر شود. بااین‌حال شناسایی آن در آخرین دقایق تنها یک مثال دیگر از این امر است که ما قادر نیستیم میلیون ها NEO موجود در فضا را شناسایی کنیم که ممکن است با سیاره ما برخورد کنند و خطراتی به اندازه بمب اتم ایجاد کنند. ناسا اخیرا یک تلسکوپ فضایی پایه ریزی کرده است که می تواند به شناسایی ۹۰ درصد NEO ها کمک کند.