کدخبر: ۱۶۰۹۸۳ لینک کوتاه

انگلیس:لندن به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند است

معاون امور خاورمیانه و آفریقای وزارت خارجه انگلیس با بیان اینکه مواضع لندن در قبال توافق هسته ای ایران، روشن و مستقل از سیاست های واشنگتن است، تصریح کرد کشورش به تعهداتش در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) پایبند است.

به گزارش ایرنا، 'ال وود' روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا بیان داشت: 'سیاست دولت انگلس در قبال برجام تغییری نکرده است. ما از توافق هسته ای استقبال و فکر می کنیم که این فرصت خوبی برای ایران است که فصل جدیدی از روابطش را با جامعه جهانی بگشاید. همچنین امیدواریم که تمام کشورها نیز از این توافق حمایت کنند.'

این مقام انگلیسی افزود: ما آگاه هستیم که دولت جدیدی در آمریکا روی کار آمده است، و بالمال همه مشغول تطبیق [با سیاست های این دولت] هستند. اما بریتانیا به بهره برداری از فرصت های [برجام] متعهد است.

وی همچنین رابطه مستقیم لندن - تهران را از دیگر دستاوردهای برجام برشمرد و گفت: ما در خصوص چالش های موجود با مقامات ایرانی به طور صریح گفت وگو می کنیم.

'ال وود' با اشاره به سفر اخیرش به ایران گفت: چندی پیش به تهران سفر کردم و به گرمی مورد استقبال قرار گرفتم. ما در آنجا در مورد بسیاری از فرصت های تجاری و راهکارهای توسعه همکاری های اقتصادی میان دو کشور گفت وگو کردیم.

وی افزود: هنوز مسائلی باقی مانده که بایستی روی آنها کار کنیم. ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که باقی مانده تحریم ها که بر روی مراودات بانکی و تجاری تاثیر منفی گذاشته است، بر طرف شود.

معاون وزیر خارجه انگلیس با اشاره به تحویل اولین هواپیمای ایرباس به ایران بیان داشت که این مساله «نشان می دهد که از سرگیری همکاری های تجاری امکان پذیر است.»

وی افزود: در همین حال ما شاهد افزایش همکاری های پارلمانی میان دو کشور هستیم و در همین رابطه چندی پیش، هیاتی از نمایندگان پارلمان برای اخذ ویزای ایران به سفارت این کشور مراجعه کردند. همه این اتفاقات نشان می دهد که ما در مسیر درستی گام بر می داریم.

'ال وود' در پاسخ به پرسشی در رابطه با موضع لندن در شرایطی که دولت ترامپ مواضع خصمانه ای علیه برجام دارد، گفت: ما سیاست ها و مواضع خودمان را داریم. موضع ما کاملا مشخص و به نظر ما برجام اقدام مثبتی است.

وی با بیان اینکه «توافق هسته ای به نفع تمام طرف ها است» افزود: زمانی که تمام طرف ها تصور می کنند که توافق خوبی صورت گرفته، پس حتما توافق خوبی است.

این مقام انگلیسی بیان داشت: ما می خواهیم که با تمام دولت ها و سازمان ملل همکاری کنیم و بگوییم که بگذارید برجام ادامه پیدا کند تا زمینه ساز تحولات آتی شود.

وی در پاسخ به پرسش دیگری در رابطه با تحریم های اخیر کاخ سفید علیه تهران به بهانه آزمایش های موشکی گفت: موضع ما این است که کمیته سازمان ملل متحد در این زمینه تحقیق خواهد کرد؛ به هر روی موضع ما کاملا مستقل است و ما منتظر می مانیم تا ببینیم نتیجه گزارش کمیته سازمان ملل متحد چه خواهد بود.