کدخبر: ۱۶۳۸۷۹ لینک کوتاه

رتبه اول ایران در استفاده از اینترنت در خاور میانه

ایران در منطقه خاور میانه سهم بسزایی در استفاده از اینترنت دارد و در میان کشورهای این منطقه رتبه نخست را دارد.

ایران 56 درصد استفاده از اینترنت خاورمیانه را به خود اختصاص داده است و عربستان و امارات نیز در رده‌های بعدی قرار دارند و به این ترتیب ایران رتبه اول این منطقه را به خود اختصاص داده است.

به گزارش جام‌جم آنلاین ، سهیلا چگینی - استاد دانشگاه - با بیان این مطلب گفت: تا 36 هزار کیلومتری زمین در فضایی به نام کلارک 347 ماهواره وجود دارد که توسط ایستگاه‌های زمینی کنترل می‌شوند که از این تعداد ماهواره 214 ماهواره در آسیا، 116 ماهواره در خاورمیانه و 100 ماهواره در ایران قرار دارد.

وی ادامه داد: چون ایران بزرگ‌ترین منبع سوخت را داراست و الگوی جنبش‌های عدالت طلب نیز به شمار می‌رود، لیبرالیسم سرمایه‌داری احساس خطر کرده و رسانه را مورد هدف قرار داده است.

این استاد دانشگاه، از اهداف رسانه‌ای قدرت نرم می‌توان به انزوای رسانه‌ای، همجمه رسانه‌ای و قرار دادن 18 ماهوراه در لایه پایین‌تر از جو اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه ضریب نفوذ اینترنت نشان می‌دهد، چه نسبتی از مردم یک جمعیت از اینترنت استفاده می‌کنند، افزود: ضریب نفوذ اینترنت در تهران با 14 میلیون و 393 هزار کاربر 118 درصد، در مازندران با 3 میلیون و 360 هزار کاربر 109 درصد و در قم نیز با یک میلیون و 156 کاربر 100 درصد است.

او تصریح کرد: بر اساس آمار موجود 40 درصد از استفاده کنندگان فیس بوک ایرانی هستند و ضریب نفوذ فیس بوک نیز 68.5 است.

عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان قزوین تشریح کرد: هدف این فعالیت‌ها ایجاد عصیان اجتماعی و کسب منافع مالی است، کسب درآمد از طریق فروش پهنای باند و نصب نرم‌افزارها یعنی هر سرویس دهنده به ازای ارائه خدمات، هزینه‌ای به فراهم کننده بستر زیرساختی که همان وزارت ارتباطات است، پرداخت می‌کنند که سال گذشته این رقم به بیش از 40 هزار میلیارد تومان رسید ولی با نصب برخی نرم افزارها در گوشی‌ها، درآمد اپراتورهای مخابراتی تصاحب و سبب خروج ارز از کشور می‌شود.

وی اعلام کرد: بخشی از سرورها، سخت افزار و نرم‌افزارها در ایران اجاره‌ای هستند و کشورهای غربی به ایمیل‌ها دسترسی دارند و بدین ترتیب امکان فروش اطلاعات موجود است اما اگر شبکه ارتباطی ایرانی باشد، سرور آن در داخل کشور خواهد بود و جرائم کاهش پیدا کرده و قابل پیگیری نیز خواهد بود.

وی یادآور شد: شرکت گوگل طی 6 ماه به آرامی 24 هزار کاربر خود را حذف کرد؛ در فیلترینگ حبابی اگر فردی حرف غلطی بزند از لیست فالور شما خارج می‌شود.

این کارشناس عنوان کرد: باید با صراحت عنوان کرد که کاپیتولاسیون فضای مجازی صورت گرفته است از جمله آن می‌توان به تروریسم فضای مجازی اشاره کرد به طوری که داعش از طریق آن نیرو جذب می‌کند.

چگینی افزود: از کارکردهای شبکه‌های اجتماعی می‌توان به سازماندهی انواع گروه‌های اجتماعی، توسعه و تشویق مشارکت‌های مفید اجتماعی، انتشار آزاد و سریع اخبار، امکان عبور از مرزهای جغرافیایی و امکان گفتگو و محاوره دو طرف اشاره کرد.

وی همچنین از پیامدهای منفی فضای مجازی به شکل گیری و ترویج سریع شایعات، تبلیغات ضد دینی و القای شبهات، نقض حریم خصوصی افراد و سرقت تصاویر و اطلاعات، انزوا و دورماندن از محیط‌های واقعی اجتماع، اختلال در روند وحدت ملی و شکاف بین قومیت‌ها و ارائه ایدئولوژی‌های متضاد اشاره کرد.

او تأکید کرد: در همین راستا، 68 درصد طلاق ثبت در 150 کشور به دلیل ارتباط یکی از زوجین از طریق فضای مجازی با فرد دیگری است.

وی با اشاره به اینکه امکان فیلتر جزئی محتوای برخی از شبکه‌های فضای مجازی وجود ندارد چون سرور آن خارج از کشور قرار دارد، هر کلیک در فضای مجازی یک ارزش افزوده دارد که رفت و آمد اطلاعات در پهنای باند درآمد شرکت‌های واسطه را افزایش می‌دهد.

چگینی توضیح داد: کشورهای دنیا با فضای مجازی برخوردهای متفاوتی دارند، برخی از کشورها برای حفاظت از حقوق شهروندی این نرم‌افزارها را به طور کلی مسدود می‌کنند و برخی کشورهای از شرکت سازنده این شبکه‌ها را مجبور می‌کنند تا در خاک کشورشان نمایندگی داشته باشند و سرور اطلاعات را در آن کشور نصب می‌کنند تا تخلفات را پیگیری کنند، برخی کشورها نیز برند و هسته این نرم‌افزارها را خریداری می‌کنند ولی همه مراحل بازتولید آن در همان کشور انجام می‌شود.

این استاد دانشگاه در پایان یادآور شد: رژیم نادرست رسانه‌ای، سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد و دچار عقب ماندگی می‌کند و در نتیجه هیچ نخبه‌ای نخواهیم داشت چون همه افراد وقت خود را در فضای مجازی تلف می‌کنند.