کدخبر: ۱۶۳۹۷۲ لینک کوتاه

رشد ۱۲ درصدی سفرهای نوروزی ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل

جزئیات علت بسته شدن جاده هراز

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از رشد ۱۲ درصدی سفرهای نوروزی ۱۳۹۶ تا تاریخ پنج فروردین نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: این افزایش موجب بالا رفتن میزان توزیع در جاده‌ها شده به‌طوری که روز گذشته محور هراز با هدف تخلیه بار ترافیکی مسدود و پس از چهار ساعت بازگشایی شد.

به‌گزارش ایسنا، عبدالهاشم حسن نیا با اشاره به وضعیت راه‌های کشور از ابتدای طرح سفرهای نوروزی از 25 اسفندماه 1395 تا پنج فروردین 1396 اظهار کرد: تا کنون طبق گزارش دریافتی از دوربین های تردد شمار در سطح جاده‌های کشور شاهد رشد 12 درصدی سفرها نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم که بنا بر افزایش تسهیلات سفر پیش از شروع طرح نوروزی، حجم توزیع در این ایام نیز افزایش یافته است.

وی افزود: با توجه به بارش برف و باران طی چند روز گذشته در دامنه رشته‌کوه‌های البرز و زاگرس و سایر نقاط کشور، نیروهای راهداری تمام تلاش خود را برای باز نگه‌داشتن راه‌ها به کار بستند و فقط برخی محورهای کوهستانی را در راستای حفظ ایمنی مسافران و به ویژه کاربران به نسبت غیرحرفه‌ای مسدود کردند.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به انسداد محور هراز در روز گذشته بیان کرد: این محور در مسیر تهران- آمل به دلیل تخلیه بار ترافیکی نزدیک به چهار ساعت مسدود و سرانجام یکطرفه شد و هنگام عصر روز گذشته مجدد بازگشایی شد.

بازگشایی دو جاده فرعی در استان چهارمحال و بختیاری در صبح امروز

حسن نیا همچنین از بازگشایی دو جاده فرعی در استان چهارمحال و بختیاری در صبح امروز خبر داد و گفت: علی‌رغم سیل و بارندگی در شهرهای مختلف، اتفاق ناگواری به جز تصادف زنجیره‌ای در آزادراه مشهد- باغچه به دلیل مه گرفتگی رخ نداد و البته باید توجه داشت که پدیده مه گرفتگی غیرقابل پیش‌بینی است.

وی با بیان اینکه «آماده‌باش اکیپ‌های راهداری نوروزی و زمستانی با توجه به پیش بینی‌های هواشناسی و یک ماه قبل از شروع طرح سفرهای نروزی برنامه ریزی شد» تصریح کرد: علاوه بر پیش‌بینی بارندگی از 25 اسفند 1395 تا پنج فروردین 1396 حتی پیش‌بینی‌های هواشناسی مبنی بر بروز سامانه بارشی در پایان هفته جاری و دور برگشت سفرهای نوروزی مد نظر قرار گرفته است.

کاهش دمای هوای برخی محورها به منفی شش درجه در دور بازگشت سفرهای نوروزی

معاون سازمان راهداری با توجه به پیش‌بینی هواشناسی جاده‌ای از کاهش دمای حدود شش محور کشور به شش درجه زیر صفر طی روزهای 11 و 12 فروردین‌ماه اشاره کرد و گفت: بر این اساس تمام نیروهای راهداری در تمام محورهای مناطق سرد سیر مستقر و آماده باش هستند تا مشکلی برای مردم و مسافران در موج سفرهای بازگشت از تعطیلات ایجاد نشود.

حسن‌نیا با اشاره به خسارت‌های وارده به ابنیه‌های فنی شامل تونل‌ها و پل‌ها خاطرنشان کرد: وقوع سیل در خوزستان و بوشهر طی روز گذشته باعث تخریب تعدادی پل و جاده‌ شده است که میزان خسارت وارده به ابنیه‌های فنی بعد از جمع‌بندی گزارش‌های استانی کرمان، هرمزگان، فارس، بوشهر، خورستان به طور رسمی ارائه می‌گردد.

وی یادآور شد: تمامی اکیپ‌های راهداری زمستانی که از تاریخ 15 آبان در جاده‌ها مستقر بودند تا 15 فروردین و پایان طرح سفرهای نوروزی به کار خود ادامه می‌دهند تا وضعیت جاده‌ها در شرایط مطلوب حفظ شود.

معاون راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در پایان خطاب به مسافران و رانندگان تاکید کرد: رانندگان محترم در صورت توجه به علائم عمودی و افقی و همچنین دستورات پلیس راه به طور یقین سفر مطلوب و بی‌خطری را همراه با خانواده خود سپری خواهند کرد.