کدخبر: ۱۶۵۱۵۴ لینک کوتاه

افزایش امنیت کاربران در اندرویدO

امنیت کاربر و دستگاه از جمله مواردی است که کاربران سیستم عامل های مختلف به آن توجه زیادی دارند. یکی از قابلیت های جدید سیستم عامل اندروید که در نسخه جدید این سیستم عامل یعنی اندروید O در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت،امنیت بالا و محدود سازی دسترسی اپلیکیشن ها به اطلاعات محرمانه کاربر و دستگاه است.

نسخه جدید سیستم عامل اندروید که در حال حاضر به اندروید O مشهور است چندی پیش توسط گوگل برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان اپلیکیشن های اندرویدی ارائه شد. بر اساس آنچه گوگل در زمان انتشار این نسخه از سیستم عامل اندروید منتشر کرده بود واسط کاربری در آن تغییرات زیادی نسبت به نسخه های قبلی سیستم عامل اندروید داشته است. اما امروز گوگل در وب لاگ خود خبری جدی در خصوص یکی از تغییرات کاربردی اندروید O را منتشر کرد.

بر اساس اعلام گوگل، اندروید O از جمله سیستم عامل هایی است که امنیت بیشتری برای کاربران به همراه خواهد داشت. بر اساس تغییرات جدید در سیستم عامل اندروید، کاربران کنترل بیشتری بر روی شناسایی کننده های هویت که بر روی بیشتر اپلیکیشن های اندرویدی فعال است خواهد داشت. البته گوگل اعلام کرده است که این تغییر در امنیت توسط کاربران زیاد مخصوص نیست اما در واقع یکی از مطمئن ترین راه ها برای حفاظت از اطلاعات کاربران اپلیکیشن های مختلف اندرویدی است. در این تغییرات دسترسی اپلیکیشن ها به شماره سریال دستگاه محدود شده است و از طرفی دسترسی شناسایی کننده های هویت بر روی اپلیکیشن های دوربین و بلوتوث به شماره سریال و اطلاعات محرمانه دستگاه اندرویدی کاملاً مسدود شده است.

نکته قابل توجه دیگر در خصوص این تغییرات این است که شناسه اندروید برای هر اپلیکیشن مقداری متفاوت است. در حال حاضر در نسخه های کنونی اندروید شناسه اندروید حتی با نصب و یا از حالت نصب در آوردن اپلیکیشن هیچ تغییری نمی کند. اما در نسخه جدید سیستم عامل اندروید این مقدار برای هر اپلیکیشن جدا و متفاوت خواهد بود و در صورت حذف و یا نصب مجدد اپلیکیشن این شناسه تغییر خواهد کرد.

همان طور که گفته شد در اندروید O دسترسی اپلیکیشن ها به اطلاعات کاربری کاربران و اطلاعات دستگاه اندرویدی محدود شده است. در نسخه جدید سیستم عامل اندروید، یعنی همان اندروید O هر رمان که دستگاه به وای فای متصل می شود به صورت تصادفی تولید می شود. یعنی اطلاعات هویتی دستگاه در درجه اول محدود بوده و همچنین قابل تغییر هستند. از طرفی در خواست های غیر ضروری بر روی دستگاه حذف می شوند. در این نسخه از سیستم عامل اندروید، اپلیکیشن ها امکان دسترسی به لیست حساب های کاربری و یا سایر سرویس های نصب شده بر روی دستگاه را مگر با اجازه کاربر نخواهند داشت.

البته نکته مهم این است که ساختن آدرس مک به صورت تصادفی در صورتی فعال خواهد بود که سازندگان مختلف سیستم عامل خود را بر روی چیپ های وای فای به روز رسانی کرده باشند. گوشی های نکسوس گوگل 5X و پیکسل از جمله اولین دستگاه هایی خواهند بود که قابلیت ساخت آدرس مک تصادفی به دلیل به روز رسانی سیستم عامل چیپ های وای فای توسط گوگل در آن ها فعال خواهد بود. به نظر می رسد سایر سازندگان گوشی های مختلف نیز از گوگل برای به روز رسانی سیستم عامل چیپ های وای فای دستگاه های خود تبعیت نمایند.