کدخبر: ۱۷۰۵۷۰ لینک کوتاه

اهداف بن سلمان از سفر به روسیه / تلاش آل سعود برای یارگیری از شرق

سفر محمدبن سلمان وزیر دفاع و جانشین ولیعهد عربستان به روسیه و دیدار او با ولادیمیر پوتین از جهات مختلف قابل تحلیل و ارزیابی است. به قول دونالد ترامپ، عربستان تنها چیزی که دارد دلارهای نفتی است و در واقع با همین پشتوانه سعی در همراه کردن

کشورهای مختلف با سیاست‌های خود را دارد. عربستان و روسیه بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت در جهان هستند و از همین منظر، دو کشور احساس می‌کنند که برای تنظیم قیمت نفت باید هماهنگی بیشتری داشته باشند. اخیرا وزیر نفت عربستان به چند کشور نفتی از جمله عراق سفر کرد و این سفرها در راستای رایزنی‌های نفتی عربستان انجام شد.

به نظر می‌رسد عربستان با سفر بن‌سلمان به مسکو می‌خواهد نتایج رایزنی‌های نفتی خود با سایر کشورها را با روسیه نیز مطرح کند. یکی از دلایل تکاپوی سعودی‌ها برای تعادل در بازار جهانی نفت، هزینه‌های زیادی است که در این یکی دو سال اخیر برای خود ایجاد کرده است. در همین سفر اخیر ترامپ به عربستان، قراردادهای کلان تسلیحاتی میان واشنگتن و ریاض منعقد شد و عربستان برای تامین مبالغ این قراردادها چاره‌ای جز تنظیم بازار نفت ندارد.

اگر قیمت نفت در سطح مناسبی نباشد همه هزینه‌هایی که عربستان در خرید تسلیحات و ... انجام داده وبال گردن این کشور خواهد شد. عربستان در مورد روسیه نیز سعی خواهد کرد با بستن قراردادهایی با این کشور، روسیه را با سیاست‌های نفتی خود همراه سازد. البته غیر از موضوع نفت در مورد سایر موضوعات از جمله قراردادهای تسلیحاتی و مسائل منطقه نیز در جریان سفر بن‌سلمان به روسیه مذاکراتی میان دو کشور شده است.

البته حجم تسلیحاتی که عربستان از روسیه می‌خرد با تسلیحاتی که از آمریکا خریده است قابل مقایسه نیست چون اساساً ساختار تسلیحات ارتش عربستان آمریکایی است. از طرف دیگر موضوع سوریه نیز از محورهای مذاکرات دو کشور در جریان این سفر بود. با توجه به هماهنگی روسیه، ایران و ترکیه در مورد سوریه، عربستان نگران است که جایگاه این کشور در موضوع سوریه تضعیف شود. عربستان می‌خواهد از طریق مذاکره با روسیه جایگاهی برای خود در موضوع سوریه پیدا کند.

صباح زنگنه

کارشناس امور بین الملل