کدخبر: ۱۷۰۵۹۸ لینک کوتاه

آقای روحانی! دیگر دولت «قبلی» وجود ندارد و «آواربرداری» هم تمام شده است

با پایان یافتن دولت یازدهم، «حسن روحانی» که در انتخابات ۲۹ اردیبهشت با رایی بیش از ۲۳ میلیون رقیب اصلی خود «سید ابراهیم رئیسی» را که بیش از ۱۵ میلیون از آراء مردمی را کسب کرد، پشت سر گذاشت و مثل رؤسای جمهور سابق، دوران ریاست جمهوری خود را به ۸ سال ارتقا داد.

به گزارش «تابناک»، اکنون رئیس جمهور منتخب مردم برای دوره دوازدهم ریاست جمهوری اسلامی ایران مسیری را پیش رو دارد که اگر نتواند اراده ای قوی و کابینه ای مؤثر مهیا کند، مصائب و مشکلات فراوانی را پیش رو خواهد داشت؛ چراکه شاید بتوان گفت دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یکی از سخت ترین و چالشی ترین رقابت های انتخاباتی یک رئیس جمهور مستقر با رقبای خود بود. 

سختی کار برای رئیس جمهور شدن در دوره دوازدهم چه در مناظره ها و چه در سخنرانی های تبلیغاتی به وضوح به چشم می آمد و شاید کسی که کمترین بهره را از عالم سیاست داشت، می توانست این سختی کار را بفهمد. مسائل و مشکلات معیشتی مردم، بیکاری جوانان و رکود در بخش هایی از اقتصاد کشور مواردی بود که محل نقد اساسی عملکرد دولت یازدهم و شخص روحانی توسط رقبای انتخاباتی اش قرار گرفته بود.

اگرچه او در برنامه های انتخاباتی تا جایی توانست اعتماد افکار عمومی را نسبت به عملکرد خود در چند سال گذشته و برنامه خود برای چند سال آینده جلب کند، ولی نباید فراموش کرد آنچه واقعیت دارد مسائل مهم معیشتی مردم که ریشه در عدم رونق بالای اقتصادی، بیکاری تحصیلکرده ها، حاشیه نشینی و موارد دیگر است که بدون نگاه انتخاباتی هم وجود دارد و فشار زندگی را بخصوص برای لایه های کم درآمد جامعه بیشتر کرده است.

روحانی در گرماگرم رقابت های انتخاباتی وقتی با وعده های رقبای خود مواجه شد خود نیز وعده های انتخاباتی جدیدی مطرح کرد که به عنوان رئیس جمهور دوازدهم باید پیگیر و مصمم به تحقق آنها باشد. وعده هایی از جمله ریشه کن کردن فقر مطلق در کشور، رفع تحریم های غیرهسته ای، ایجاد اشتغال سالانه 970 هزار شغل و برخی مطالبات هوادارانش از جمله مساله رفع حصر و رفع محدودیت ها از رئیس دولت اصلاحات از آن جمله است.

روحانی در مسیر 4 ساله آینده خود همچنین قول جوانتر کردن کابینه خود را نیز داده است و البته شعارهای او درباره زنان طبیعتا انتظار حضور بیشتر زنان در کابینه دولت دوازدهم را در جامعه بالاتر برده است. این علی رغم سهم خواهی گروه های پشتیبان او در انتخابات از جمله اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل است.

«علی شکوری راد» یکی از چهره های شاخص اصلاح طلب درباره وظیفه دولت دوازدهم می گوید: دیگر برای دولتمردان بهانه‌ای باقی نمی‌ماند که در خدمت‌رسانی به این مردم کوتاهی کنند. معتقدم دولت در گذشته به هر میزان که همت و تلاش داشته است باید در این دوره آن را چندین برابر کنند. وظیفه دولت بسیار سنگین‌تر از گذشته شده است. ما ملتی آگاه داریم که بر عملکرد مسئولان خود نظارت دارند و با دقت به امانتی که به آنها سپرده شده می‌نگرند.

او همچنین گفته که «اینکه بگوییم دولت باید تمامی کارها را انجام دهد و جناح بازنده دست از تلاش بردارد، حرف درستی نیست. این جناح نیز باید به کمک دولت بیاید نه اینکه در مقابلش کارشکنی یا ایستادگی کند.

«مرتضی حاجی» دیگر فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در گفت و گویی انتظار خود از دولت دوم روحانی را با بیان خواسته پررنگ تر شدن گرایش‌ اصلاح‌طلبانه در کابینه آینده مطرح می کند.

او درباره اولویت‌های دولت دوازدهم با توجه به وعده‌های اصلاح‌طلبانه روحانی در تبلیغات انتخاباتی می گوید: «روحانی با توجه به تأکیدات خود تلاش خواهد کرد کابینه آینده پرانرژی‌تر و تواناتر باشد. در تحقق برنامه‌های دولت آینده در درجه اول باید افرادی به‌کار گرفته شوند که این برنامه‌ها را با عمق وجود باور داشته باشند».

برای مدیریت و تحقق برنامه‌ها نیاز است از جوانان در کنار مدیران مجرب استفاده شود. بسیاری از اعضای فعلی همچون وزرای خارجه، نفت، بهداشت و کشاورزی کارایی خود را ثابت کرده‌اند، اما بخش‌هایی حتما نیاز به تجدیدنظر دارد. طبیعی است کسانی که برنامه‌های آتی را باور ندارند و به‌عنوان رفع‌تکلیف به آن نگاه می‌کنند، مناسب این سمت نیستند. طبیعی است که علاوه بر به کار گیری چهره هی اصولگرا و معتدل در کابینه دوازدهم همچون کابینه یازدهم، شاهد گرایش‌های اصلاح‌طلبانه پررنگی هم در کابینه آینده باشیم، چون بخش اعظمی از حامیان و فعال ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور اصلاح‌طلب بودند.

«سیدحسن رسولی» منتخب مردم تهران در شورای شهر و از چهره های اصلاح طلب، هم در نامه‌ای به «حسن روحانی» بر ضرورت حفظ و نگهداری سرمایه اجتماعی ایجادشده از انتخابات خرداد ٩٢ تأکید کرده است. او در این نامه نوشته است: «فضای نیمه‌بسته دانشگاه‌ها، کمبود زنان و جوانان در ساختار دولت زیبنده دولت دوم شما نیست».

در ادامه این نامه آمده است: «با تجارب اندک مدیریت امنیتی خویش باور دارم در این صورت مراجع عالی امنیتی نیز از این ابتکار عمل رئیس‌جمهور حمایت خواهند کرد. حل این معضل با کسب حمایت مقامات عالیه نظام ثبات، مقبولیت و توسعه برادری را در کشور تقویت می‌کند و در اوضاع پرآشوب منطقه و جهان اسلام سیمای منحصربه‌فردی را از حیث کارآمدی دکترین جمهوری اسلامی به میلیون‌ها مسلمان در جست‌وجوی مدل مردم‌سالار و بومی جوامع اسلامی بیش از پیش عرضه می‌کند. ان‌شاءالله در دوره دوم شاهد اثرگذاری‌های ماندگار دیگری از شما در مقیاس‌های بزرگ باشیم».

اما علاوه بر مطالبات اصلاح طلبانه از رئیس جمهور، رقیب و رقیبان روحانی نیز با توجه به پشتوانه اجتماعی خوبی که در انتخابات 96 به دست آوردند، بی کار نخواهند نشست و حتما در نقش منتقد و منتقدان جدی عملکرد دولت ظاهر خواهند شد. «سید ابراهیم رئیسی» رقیب روحانی در انتخابات 29 اردیبهشت با رایی نزدیک به 16 میلیون توانست فاصله یک رقیب انتخاباتی با رئیس جمهور پیروز را در دوره های اخیر انتخابات کاهش دهد و با پشتوانه رای نسبتا بالا چنانچه در چند اظهار نظر پساانتخاباتی گفته است می خواهد صدای محرومان و اقشار آسیبب پذیر باشد. 

چنانچه از گفته های رئیسی بر می آید او کنار نخواهد کشید و به پشتوانه رای خود که بخشی از اقشار جامعه را شامل می شود در اردوگاه اصولگرایان به نقد عملکرد دولت و مطرح کردن مطالبات کسانی که به او رای داده اند خواهد پرداخت. «سعید جلیلی» دیگر چهره اصولگرا که در دوره قبل انتخابات یکی از رقبای روحانی بود نیز با مطرح کردن تشکیل دولت سایه به نوعی اعلام حضور در سپهر سیاسی کشور کرده است.

 با این وجود می شود پیش بینی کرد 4 سال آینده برای روحانی دوره ای آرام و بدون چالش نخواهد بود. او باید ضمن تلاش برای تحقق وعده های خود و عملی کردن برنامه ای که برای دولت دوازدهم ارائه داده برنامه های نیمه کاره دولت یازدهم را نیز به سرانجام برساند. اینک به گفته خود دولتی ها آواربرداری تمام شده است و دولت قبلی وجود ندارد که ناکارآمدی ها و مسائل و مشکلات را بشود به آن ارجاع داد. 

اکنون دولت قبل، دولت خود روحانی است و مردمی که این بار مصرانه خواستار بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی خود هستند. مردمی که با وجود عدم لمس آثار اقتصادی توافق برجام که یکی از مهمترین پروژه های دولت یازدهم بود همچنان به روحانی اعتماد کردند تا در با تداوم دولت خود طعم بهبود وضعیت معیشتی خود را در این دوره بچشند.