کدخبر: ۱۷۳۹۲۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کارگردان ایستاده در غبار: این فیلم نسخه دیگری ندارد!

پخش نسخه تلویزیونی فیلم «ایستاده در غبار» و توزیع این فیلم در شبکه نمایش خانگی، بار دیگر بسیاری از توجهات را به این فیلم سینمایی جلب کرد؛ فیلمی که تا به امروز حواشی بسیاری داشت و به‌تازگی واکنش‌های محمدحسین مهدویان کارگردان این فیلم، نسبت به پخش نسخه تلویزیونی این فیلم بحث دیگری را ایجاد کرده است.

روزنامه شرق نوشت: ماجرای دلخوری مهدویان از چگونگی پخش نسخه تلویزیونی فیلم در صفحه اختصاصی این کارگردان جوان و خوشنام اتفاق افتاد. روابط‌عمومی شبکه افق چندی پیش اعلام کرد که هم‌زمان با ساخت فیلم سینمایی «ایستاده در غبار»، خبرهایی مبنی بر نگارش فیلم‌نامه‌ای دیگر برای نسخه سریال هم به گوش می‌رسید که در نهایت این مینی‌سریال در قالب شش قسمت ساخته شد. در ادامه این‌گونه اعلام شد که مینی‌سریال ایستاده در غبار، ٣٠ دقیقه طولانی‌تر از نسخه سینمایی آن است که در سینماها اکران شد و حضور موفقی هم در جشنواره فیلم فجر داشت. اولین قسمت این مجموعه تلویزیونی پنجشنبه‌شب (۹ تیرماه) از شبکه‌های اول و افق پخش شد.

محمدحسین مهدویان - کارگردان ایستاده در غبار - در صفحه شخصی خود نوشت: «خیلی‌ها می‌پرسند چرا در این صفحه حرفی از نسخه سریال «ایستاده در غبار» نزدم. پاسخش خیلی ساده است. چیزی که هنوز خودم ندیده‌ام را به کسی توصیه نمی‌کنم. نه اینکه نگذاشته باشند ببینم. نه، خودم ترجیح دادم نبینم. «ایستاده در غبار» برای من همان فیلم ۱۰۴دقیقه‌ای است که در سینماها اکران شد. این سریال براساس یک توافق قدیمی آماده شد و من هم به دلایلی باید تن می‌دادم. چاره‌ای نبود. الان هم واقعا درست نمی‌دانم این نسخه، نسخه‌ نادیده اصلا خوب از آب درآمده است یا نه. اما حتی با فرض اینکه عالی هم از آب درآمده باشد علاقه‌ای به دیدنش ندارم. «ایستاده در غبار» از نگاه من همان فیلم سینمایی ۱۰۴دقیقه‌ای است که گفتم. ای کاش فقط همان نسخه از تلویزیون پخش می‌شد. این فیلم نسخه دیگری ندارد».

صحبت‌های محمدحسین مهدویان اما بی‌پاسخ نماند و مسئول روابط‌عمومی سازمان اوج در مقام تهیه‌کننده فیلم در صفحه شخصی خود به نوشته محمدحسین مهدویان واکنش نشان داد و نوشت: «متنت را که دیدم می‌خواستم تماس بگیرم که با هم بنشینیم، چایی بخوریم و گپی بزنیم. ولی از صبح خیلی‌ها سؤال کرده‌اند از من درباره‌ پست اخیرت و این چندمین بار بود که پست گذاشتی برایمان و ما را رنجاندی و سؤالات خلق‌الله را به سویمان گسیل داشتی. این بار هم مثل خیلی اتفاق‌های دیگر بهترین راه سکوت است. ولی چند خطی از برادر کوچکت:حاج‌احمد مرد جهاد و عمل بود. درست همان‌طور که تو با ذوق و شوق بعد از دو سال تحقیق درباره‌اش گفتی و ما کیفور شدیم و از خدایمان بود که کسی بیاید و یک کاری سینمایی بکند برای حاج‌احمد. بدون حرف و ادعا، این بار عمل، برای اولین بار در این سی و چند سالِ نبودن حاج‌احمد.

و بعد از آن‌همه تحقیق، مستند و... اهل فن، درباره این شیرمرد جهاد و بعد از پژوهش‌های خودت و باتجربه‌ای که از «آخرین روزهای زمستان» داشتی، گفتی بهترین راه برای روایت این‌همه تحقیق، یک سینمایی و یک سریال است. ما با هم نشستیم. گفتی که سینمایی بسازیم، و بعد که دیده شد تازه سریال را پخش کنیم. و ما با هم حرف زدیم و از همه مهم‌تر به هم تعهد دادیم که یک فیلم سینمایی و یک مینی‌سریال درباره حاج‌احمد تولید کنیم. ما هم به سیاق بقیه برنامه‌هایمان به صداوسیما «تعهد» دادیم که یک سریال جذاب به نام ایستاده در غبار برایتان کنار گذاشته‌ایم و البته که برایم عجیب بود که در مورد تهیه سریال گفته بودی: «من هم به دلایلی باید تن در می‌دادم»!

حالا خدا خواست و تو بعد از ایستاده در غبار شدی «محمدحسین مهدویان»ی که همه سینما مثل ما دوستت دارند و بعد که در مورد سریال حرف زدیم، تو لابد تصمیمت عوض شد یا هرچه، و نیامدی پای سریال. هرچه گفتیم برادرحسین! بیا قربانت برویم، بیا دور سرت بگردیم، نیامدی که نیامدی. بر خلاف آن تعهد!

و سالگرد ربایش حاج‌احمد نزدیک بود و کم‌کم داشت آشِ خوش‌رنگ و لعاب ایستاده در غبار از دهن می‌افتاد، خب چه انتظاری از ما داری؛ جز این که بعد از این همه مماشات، یا علی بگوییم و سریال را برسانیم؟ سریالی که تعهد تو بود که حالا دلت نمی‌خواست باشد.

آخر مَشتی! مگر خودت نبودی که خط اصلی تدوین سریال را دادی؟ کسی دخالتی در بخش‌بندی سریال و گرفتن راش‌های سریال داشته جز خودت؟! از روی بخش‌های جدید سریال هم معلوم است که به نیت یک مینی‌سریال و یک سینمایی ضبط کرده بودی.

البته هنوز هم دیر نشده رفیق‌جان!

ما همچنان بر عهد خود هستیم. خدای ما بعد از سیمرغ‌های جشنواره هم خدای «اوفوا بالعهد» است. تو دوست دیرین مایی. اگر فرصت کردی بنشینیم و سریال را ببینیم و گپ بزنیم و کیف کنیم از دیدن و شنیدن حاج‌احمد؟».