کدخبر: ۱۷۴۴۸۵ لینک کوتاه

ظریف و نعمت‌زاده، دو سر پیوستار موفقیت و ناکامی وزرای کابینه روحانی

با بالا گرفتن گمانه‌زنی‌ها در خصوص ترکیب کابینه دولت دوازدهم، هر روز و ساعت، اخبار و نقل‌ قول‌هایی از رفت و آمدهای مختلف در کابینه مطرح می‌شود و منابع نزدیک به دولت و رئیس‌جمهور هر روز اخبار گوناگونی در این زمینه منتشر می کنند. آنچه مسلم است، تغییر در کابینه قطعی است و برخی نزدیکان رئیس‌جمهور، دامنه این تغییرات را تا ۵۰ درصد کابینه اعلام می‌کنند؛ اما اینکه متر و معیار این تغییرات چه خواهد بود، پرسشی است که هنوز برای آن پاسخی پیدا نشده است.

به گزارش «تابناک»، پیروزی حسن روحانی در انتخابات اردیبهشت ۹۶ در واقع مهر تأییدی بود بر منش و روش رئیس دولت تدبیر و امید که در چهار سال نخست آن را پایه‌ریزی کرده بود؛ اما با این حال، حتی موافقان و حامیان دولت هم بر این ادعا که کابینه حسن روحانی احتیاج به تغییرات گسترده‌ای دارد، صحه گذاشته‌اند و امیدوارند، رئیس‌جمهور با حفظ شاکله کلی سیاست‌های دولت، خود دست به تغییرات مثبتی بزند و مشکلات پیش‌ روی را که مهم‌ترینش به اعتراف شخص رئیس‌جمهور هم رکود اقتصادی است، از پیش روی بردارد. 

شاید بزرگترین انتقادی که منتقدان در چهار سال نخست به کابینه حسن روحانی وارد کرده بودند، سن بالای کابینه بود. چنانکه منتقدان لقب کابینه ژنرال‌ها را به وزرای دولت حسن روحانی داده بودند که وزرایش اغلب سابقه طولانی در وزارت و مدیریت کلان کشور داشتند. شاید خود روحانی هم بعد از چهار سال اول که اوضاع نابسامان و به شدت متغییر اقتصادی را کمی به آرامش رسانده هم به این نتیجه رسیده باشد که حالا فرصت استفاده از نیروهای جوان‌تر است و به نظر می رسد این یکی از ملاک‌های تغییر در کابینه روحانی باشد. 
 
ظریف و نعمت‌زاده، دو سر پیوستار موفقیت و ناکامی وزرای کابینه روحانیاما بسیاری دیگر معتقدند مسائل حاشیه‌ای و زد و بندهای سیاسی هم در تغییرات کابینه مؤثر است. خاصه اینکه دولت به دنبال ایجاد وزارت‌خانه‌هایی است که پیش از این در هم ادغام شده بودند و این یعنی میزهای جدیدی برای برخی مدیران همراه رئیس‌جمهور ایجاد خواهد شد. اخبار دیگری هم از این تحرکات خبر می‌دهد. مثلا اینکه الیاس حضرتی، نماینده اصلاح‌طلب و نزدیک به دولت مجلس از تلاش واعظی برای نشستن بر صندلی محمدجواد ظریف خبر می‌دهد که بی‌شک نشان از یک بازی سیاسی دارد تا نگاه به ملاک‌های واقعی انتخاب وزرا. همین‌طور برخی نزدیکان رئیس‌جمهور از ناراحتی وی از برخی وزرا که در ایام انتخابات کمکی به کمپین انتخاباتی او نکردند خبر می‌دهد و احتمال حضور آنها و همچنین برخی وزرای پرحاشیه که در ایام رقابت‌های انتخاباتی هزینه‌های زیادی را برای حسن روحانی ایجاد کرده‌اند در کابینه جدید بسیار کم می‌دانند.

این‌ها و بسیاری حرف‌ها و شایعه‌های دیگر، بخشی از تحلیل‌هایی است که از تغییرات حتمی در ترکیب کابینه جدید حسن روحانی خبر می‌دهند. با توجه به اهمیت بحث تابناک تصمیم گرفت تا نظر کاربران خود را در خصوص موفق‌ترین وزرای کابینه دولت یازدهم که به نظر مردم لیاقت حضور در کابینه دولت دوازدهم را هم دارند، جویا شود. همین اتفاق برای انتخاب ناموفق‌ترین وزرای کابینه که به نظر کاربران تابناک، جایی در کابینه جدید ندارند و باید دولت فکری برای جانشین آنها باشد هم اتفاق افتاد. به این ترتیب که در دو خبر مجزا از مردم خواسته بودیم چهار وزیر موفق و چهار وزیر ناموفق کابینه را معرفی کنند و در دو نوبت مجزا از میان چهار وزیر موفق در بخش نظرسنجی تابناک، موفق‌ترین وزیر و سپس از میان چهار وزیر ناموفق هم در بخش نظرسنجی تابناک، ناموفق‌ترین وزیر کابینه انتخاب شدند.
ظریف و نعمت‌زاده، دو سر پیوستار موفقیت و ناکامی وزرای کابینه روحانی
در بخش اول و برای انتخاب موفق‌ترین وزرای کابینه مردم به چهار گزینه «محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه»، «بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت»، «حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت و درمان» و «علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصاد و دارایی» رای دادند و سپس در بخش نظرسنجی سایت از میان ۳۲۲۰۴ نفری که در آن مشارکت کردند محمدجوادریف با کسب ۶۶.۴۳٪ آرا از نگاه کاربران تابناک به عنوان موفق‌ترین وزیر کابینه انتخاب شد. در رتبه بعدی سید حسن قاضی‌زاده هاشمی قرارداشت که ۱۷.۱۱٪ آرا را به خود اختصاص داد و سپس بیژن نامدارزنگه بود که ۱۰.۰۳٪ آرا را کسب کرد. علی طیب‌نیا هم با ۶.۴۳٪ در رتبه چهارم موفق‌ترین وزرای کابینه قرار گرفت.
 
سپس نظرسنجی نهایی برای انتخاب ناموفق‌ترین وزیر کابینه هم صورت گرفت. پیش از آن «محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت»، «عباس آخوندی، وزیر مسکن، راه و شهرسازی»، «محمد فرهادی، وزیر علوم» و «عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور» از سوی کاربران تابناک، ناموفق‌ترین وزرای کابینه انتخاب شده بودند و حالا در بخش نظرسنجی برای انتخاب ناموفق‌ترین، همانطور که از برآیند افکار عمومی می‌شد حدس زد، محمدرضا نعمت‌زاده با کسب ۵۰.۱۵ درصد از کل آرا، یعنی ۲۵۵۹۲ نفری که در نظرسنجی مشارکت کردند، به عنوان ضعیف‌ترین وزیر کابینه انتخاب شد. پس از او عباس آخوندی ۱۹.۱۵٪ و محمد فرهادی ۱۵.۵۲٪ آرا را کسب کردند. رحمانی فضلی هم با ۱۵.۱۸٪ آرا ضعیف‌ترین وزیر کابینه انتخاب شد.