کدخبر: ۱۷۴۵۰۹ لینک کوتاه

آتش تهیه ترامپ پیش از دیدار با پوتین

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیش از دیدار عصر امروز (جمعه) در هامبورگ آلمان با ولادیمیر پوتین همتای روس، برای وی و سیاست های منطقه ای و بین المللی روسیه خط و نشان کشید.

به گزارش ایرنا، از سال 2014 با راهبرد ضدروسی باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا، روابط این کشور با روسیه گرفتار بدترین شرایط از سال 1991 (فروپاشی شوروی) شده و واشنگتن در چارچوب بحران اوکراین همراه اتحادیه اروپا، تحریم های سخت اقتصادی، بانکی، فناوری و حتی دیپلماتیک علیه مسکو وضع کرده است.

بر خلاف خوشبینی های پیش آمده برای روی کار آمدن ترامپ، این تیرگی و سردی روابط در دولت جدید آمریکا و گروه کاری جدید کاخ سفید نه تنها کمتر نشد، بلکه تحریم ها افزایش هم یافت و حضور نظامیان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و آمریکا با پیشرفته ترین جنگ افزارها از جمله سامانه های موشکی در شرق اروپا نزدیک خاک و حتی هم مرز روسیه مانند لتونی و استونی در کناره دریای بالتیک با فاصله کمتر از 1000 کیلومتر تا مسکو مستقر شدند.

اما انتظار می رفت با وجود تمامی این رویارویی ها، پیش درآمد فضای نخستین دیدار رئیسان جمهوری روسیه و آمریکا پس از گذشت بیش از 160 روز از مسئولیت ترامپ، در حاشیه نشست سران کشورهای عضو جی 20 یا گروه کشورهای برتر اقتصادی و صنعتی آرام شود.

ولی بر خلاف این دیدگاه، ترامپ دیروز و در حالیکه توسط رئیس جمهوری لهستان یکی از کشورهای عضو ناتو همرهی می شد در شهر ورشو، روسیه را متهم به تلاش برای ایجاد بی ثباتی در منطقه شرق اروپا کرد و گفت که مسکو باید از این اقدامات و همچنین مداخله در امور کشورهای دیگر از جمله اوکراین چشم پوشی کند.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه از مسکو نیز خواست به حمایت از حکومت سوریه در مبارزه علیه تروریست ها و گروههای مسلح پایان دهد.

ترامپ به روابط روسیه و ایران نیز اشاره و از روند رو به پیشرفت همکاری های دو کشور انتقاد کرد و پایان رویکردهای همگرایانه تهران و مسکو را در عرصه های مختلف خواستار شد.

با وجود بازتاب گسترده رسانه ای این خواسته های رئیس جمهوری آمریکا از روسیه و در حالیکه کمتر از نیم روز به دیدار ترامپ و پوتین باقی مانده است، رسمی گیری از جانب مسکواعلام نشده است.