کدخبر: ۱۷۵۴۹۵ لینک کوتاه

کابینه دوازدهم / رونمایی از وزرا در ساعت پنج عصر

سه هفته دیگر چنین روزی درست راس ساعت پنج بعدازظهر وقتی که حسن روحانی در صحن علنی مجلس برای یک دوره چهار ساله سوگند یاد کند، به سمت رییس مجلس بازمی‌گردد و پاکتی را به او می‌دهد؛ پاکتی که اسامی وزرای پیشنهادی دولت برای چهار سال بعدی را علنی خواهد کرد.

روزنامه اعتماد نوشت: اما آنچه از صبح ٣٠ اردیبهشت ماه و اعلام خبر پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری تا سه هفته آینده بر او می‌گذرد تا لیست وزرای پیشنهادی‌اش را تکمیل کند مسیری است که جز «گمانه‌زنی‌های احتمالی» تا اینجای کار خروجی دیگری نداشته است. تا اینجای کار و از آنجایی که نمایندگان مجلس تاکید داشته‌اند حسن روحانی با آنها مشورتی نداشته است عمده تحرکات رییس‌جمهور برای تهیه لیست وزرا، دیدارهای هفتگی با مقام معظم رهبری و جلسات خصوصی با وزرای فعلی و سایر چهره‌ها برای حضور در دولت بعد بوده است.

در این میان زنان هم سهم عمده‌ای در برنامه‌ریزی‌های رییس‌جمهور برای حضور در کابینه داشته‌اند. بر اساس لیستی که فعالان زن به رییس‌جمهور رسانده‌اند تا اینجای کار حضور سه زن در کابینه قطعی شده است. با این حال مشخص نیست که هر سه زن قرار است وزیر باشند یا با احتساب معاونت‌های رییس‌جمهور برای آنها موقعیتی در دولت در نظر گرفته شده است. حسن روحانی در سه هفته پیش رو لیست مورد نظرش را تکمیل می‌کند تا پاکتی که قرار است عصر ١٤ مرداد ماه به علی لاریجانی تحویل دهد تکمیل شود.

دوشنبه‌های مهم و گمانه‌زنی از خروجی‌ها

هر چند روز یک‌بار خبری در مورد دیدار حسن روحانی با مقام معظم رهبری با محوریت کابینه مطرح می‌شود. دیدارهایی که البته به رسم همیشه در روزهای دوشنبه هر هفته صورت می‌گرفته است اما ممکن است که این روزها کمی رنگ و بوی کابینه هم به خود گرفته باشد. وزرایی همچون اطلاعات، دفاع، ارشاد و کشور از جمله وزرایی هستند که نصب و عزل آنها همواره با مشورت با مقام معظم رهبری صورت می‌گرفته است.

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در گفت‌وگویی که سال گذشته با روزنامه اعتماد در مورد نحوه انتخاب وزرا در زمان ریاست‌جمهوری‌اش داشت، گفته بود: «نخستین کابینه‌مان را که می‌خواستیم تشکیل بدهیم، با آیت‌الله خامنه‌ای نشستیم و مشورت کردیم. روی تک‌تک توافق کردیم و به قلم ایشان نوشته شد و من هنوز آن کاغذ اسامی را دارم. ما همان‌ها را به مجلس بردیم. کابینه دوم را که می‌خواستیم تشکیل بدهیم، ایشان گفتند که من به دو نفر رای نمی‌دهم، ولی مخالفت هم نمی‌کنم و شما با مسوولیت خودتان هر کسی را خواستید، انتخاب کنید.

این‌گونه بود و در هیچ مساله‌ای با ایشان اختلاف نداشتیم.» در نتیجه رایزنی و اخذ نظر از مقام معظم رهبری از سوی رییس‌جمهور سنتی بوده است که حسن روحانی هم بی‌شک در دیدارهای دوشنبه هر هفته خود با ایشان آن را مطرح کرده است. با این حال در تمام روزهای اخیر اظهارات و گمانه‌زنی‌های متفاوتی در مورد خروجی این جلسه‌ها بیرون آمده است که هنوز مشخص نیست کدام یک از آنها می‌تواند قطعی باشد.

جلسه خصوصی، ماندن یا نماندن؟

اینکه رییس‌جمهور با وزرای فعلی کابینه جلسه خصوصی برگزار کند و این جلسه به معنی ماندگاری آن وزرا در دولت دوازدهم باشد خبری بود که سید عباس صالحی معاون صالحی‌امیری وزیر ارشاد پس از آنکه خبرها حکایت از عدم معرفی صالحی‌امیری در دولت بعد به عنوان وزیر، داد. او در این مورد گفته بود: «این روزها گمانه‌زنی‌ها و شایعات در مورد اعضای کابینه هر روز و هر ساعت مطرح می‌شود؛ چند وزیر نصب و چند وزیر عزل می‌شوند اما همان‌گونه که می‌دانید انتخاب وزرا بر عهده رییس‌جمهور منتخب، جناب آقای دکتر روحانی است که تا روز معرفی به مجلس شورای اسلامی، اعلام رسمی و قطعی پیدا نمی‌کند.

براساس اطلاعات خودم عرض می‌کنم که گویا آقای دکتر روحانی با وزرایی که قصد ادامه همکاری با آنان در دولت آینده را دارند جلساتی خصوصی داشته‌اند و با کسانی که قصد ادامه همکاری ندارند این جلسات برگزار نشده است. در این میان در روزهای اخیر با جناب آقای صالحی امیری، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی هم این جلسه خصوصی برگزار شده است.» این خبر اما دیروز توسط محمود واعظی، وزیر فعلی ارتباطات و احتمالا رییس دفتر روحانی در دولت بعد تکذیب شد. او در این مورد گفت: «آقای روحانی با همه وزرا جلسه می‌گذارد. جلسه‌ها نیز مشورتی و برای اخذ پیشنهادها و نقاط قوت و ضعف وزارتخانه‌ها است.»

به گزارش خبرآنلاین، وی در ادامه افزود: «بسیاری از وزرا با آقای روحانی ملاقات کردند، در جمع آنها کسانی هستند که در دولت آینده می‌مانند و برخی نیز کسانی هستند که ممکن است نمانند. پس معنی ملاقات این نیست که ملاقات‌کننده در دولت آینده می‌ماند یا اینکه نمی‌ماند.» پس با این اوصاف مشخص شد که صرف ملاقات میان رییس‌جمهور با وزرای فعلی نمی‌تواند دلیلی بر این باشد که فرد مورد نظر قرار است در کابینه دوازدهم بماند یا نه. همین هم شرایط را کمی پیچیده‌تر کرد که رییس‌جمهور در نهایت قرار است چه تصمیمی در مورد وزرای فعلی که از مجلس پیغام رسیده است هفت نفر آنها اصلا نباید در کابینه بعدی بمانند، بگیرد.

در این میان اما گمانه‌زنی‌ها در مورد «ماندنی‌های» کابینه تقریبا در حال قطعی‌تر شدن است. دو شب پیش الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران در مجلس در توییتی اعلام کرد که «ابقای آقایان ظریف، قاضی‌زاده هاشمی، زنگنه، دهقان، سلطانی‌فر و واعظی در دولت دوازدهم قطعی است.» قطعیت مورد اشاره حضرتی اما می‌تواند جابه‌جایی‌هایی هم داشته باشد. از جمله آنکه شنیده‌های قطعی‌تر حکایت از این دارد که احتمالا محمود واعظی به جای وزارتخانه به نهاد ریاست‌جمهوری و دفتر روحانی منتقل می‌شود.